sim
kol-net
Wiadomości Miasto Koło Zółw czerwonolicy żyjący w Warcie [VIDEO]

Zółw czerwonolicy żyjący w Warcie [VIDEO]

31-07-2014 09:14 | Źródło: | Wyświetleń artykułu: 4,513 | Komentarzy: 0
Jubiler Euro Koło
Zółw czerwonolicy żyjący w Warcie [VIDEO]
Foto:
Żółw błotny, który jeszcze nie tak dawno zamieszkiwał tereny podmokłe całej Polski, obecnie wpisany jest na listę gatunków zagrożonych wyginięciem. Wszystko za sprawą gatunku inwazyjnego, który wypiera naszego rodowitego żółwia. Przykładem, że żółwiom tropikalnym dobrze się wiedze w Polsce, jest żółw, którego sfilmowano nad kolską Wartą.
Żółw czerwonolicy Trachemys scripta elegans to podgatunek północno amerykańskiego żółwia ozdobnego, którego naturalny zasięg występowania obejmuje głównie środkowo wschodnią część Stanów Zjednoczonych. Obecny rzeczywisty zasięg występowania tego gada jest jednak znacznie większy – obejmuje praktycznie wszystkie kontynenty (poza Antarktydą) oraz wiele wysp oceanicznych. Z tego względu jest uznawany za najbardziej rozpowszechnionego żółwia wodno-błotnego na świecie. W Europie żółwie czerwonolice zasiedlają wiele zbiorników i cieków w większości państw, w tym również w Polsce. Z uwagi na zbliżone warunki klimatyczne panujące w naszym kraju oraz w północnej części naturalnego zasięgu występowania żółwia czerwonolicego w USA, gady te, są w stanie skutecznie przetrwać nawet surowe zimy.

Młode żółwie kupowane są zazwyczaj pod wpływem impulsu, z uwagi na ich atrakcyjny wygląd oraz małe rozmiary. Z czasem, gdy osobniki rosną i przestają mieścić się w niewielkich słojach czy akwariach, najprostszym rozwiązaniem dla właściciela jest wypuszczenie stwarzającego problem pupila do najbliższego cieku, stawu czy jeziora. Nieodpowiedzialni „hobbyści” wypuszczają zazwyczaj pojedyncze okazy, jednak z uwagi na ogromną popularność tych żółwi w handlu, takich pojedynczych wsiedleń najprawdopodobniej jest bardzo wiele. Nic dziwnego - w latach 90. XX wieku ze Stanów Zjednoczonych rocznie eksportowano 3-4 mln żółwi czerwonolicych. Tylko w latach 1994-97 bezpośrednio z USA do Polski przywieziono blisko 450 tysięcy okazów. Brak informacji, ile zwierząt re-eksportowano do naszego kraju z innych państw.

Żółw czerwnolicy uznany został przez Grupę Specjalistów d.s. Gatunków Obcych (ISSG) Światowej Unii Ochrony Przyrody (IUCN), jako jeden ze 100 najniebezpieczniejszych obcych gatunków inwazyjnych na świecie.


W przeciwieństwie do państw z południa Europy takich jak Francja czy Włochy, w Polsce na razie brak potwierdzonych informacji o sukcesie rozrodczym żółwia czerwonolicego w warunkach naturalnych. Istnieją jednak pojedyncze doniesienia o samicach, które złożyły jaja, lub podejmowały próby wykopania komór lęgowych. Przynajmniej w jednym przypadku zaobserwowano w naturze skupisko bardzo młodych osobników tego gatunku, co może świadczyć o pierwszych udanych lęgach w naszym kraju.Video: wędkarstwo KOŁO
Informacje o gatunku: www.salamandra.org.pl
Chcesz być na bieżąco? Śledź nasz portal na facebooku
Redakcja e-kolo.pl
Kontakt z autorem: e-kolo@e-kolo.pl
DODAJ KOMENTARZ
*dodając swój komentarz jednocześnie akceptujesz regulamin.
Pamiętaj, że dodając treść łamiącą prawo lub dobra osobiste - narażasz się na odpowiedzialność karną.
WASZE KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy pod wiadomością. Bądź pierwszy!