sim
materace
Wiadomości Miasto Koło Fiesta Mexicana w przedszkolu [FOTO]

Fiesta Mexicana w przedszkolu [FOTO]

10-10-2014 09:15 | Źródło: | Wyświetleń artykułu: 6,515 | Komentarzy: 8
Jubiler Euro Koło
Fiesta Mexicana w przedszkolu [FOTO]
Foto:
Lubimy podróże również i te muzyczne , a ostatnim celem jednej z nich był dla przedszkolaków z PM 5 egzotyczny w swej urodzie Meksyk
Obieżyświatom kojarzy się on głównie z piaszczystymi plażami wybrzeża Jukatan, rzeką Rio Grande , starożytnym miastem Majów Chichén Itza czy kurortem Acapulco. Współczesny Meksyk to kraj różnorodny kulturowo, architektonicznie, z różnymi tradycjami. Jego stolica , miasto Meksyk wymieszane etnicznie jest jednym z najgęściej zaludnionych miast na świecie. Może dlatego właśnie w stylu życia Meksykanów widać ogromne przywiązanie do wartości rodzinnych i tradycji.

Tradycją PM 5 są za to organizowane cyklicznie spotkania z muzyką, tym razem właśnie z muzyką meksykańską. I było tłoczno jak w Meksyku , zaludnił się cały przedszkolny hall wypełniony po brzegi małymi melomanami. Wszystko to za sprawą zabawy a `la Fiesta Mexicana . Zapewniła ją najmłodszym Muzyczna Agencja Artystyczna ART- Es współtworząca z PM 5 dobry klimat dla kontaktu ze sztuką.

Roli konferansjera podjął się multiinstrumentalista pan Sławomir Bartkiewicz. Na spotkanie z przedszkolakami zaprosił wyjątkowego gościa. Był nim mieszkający w Polsce od 20 lat a pochodzący z Peru pan Rolando Alfaro Alvarado. Grający gościnnie na koncertach muzykę latynoską, meksykańska , andyjską pan Alfaro porwał dzieci goracymi rytmami znanych utworów z tego kręgu muzyki.

Wstępem do koncertu była opowieść pana Sławka Bartkiewicza o kulturze Meksyku z tradycyjną muzyką wykonywaną przez mariachi. Zespoły mariachi ubarwiają rozmaite święta, uroczystości rodzinne i inne ważne wydarzenia. Aby przedszkolakom łatwiej było wyobrazić sobie o czym mowa, obaj panowie wystapili przez dziećmi w tradycyjnych kapeluszach sombrero bogato zdobionych haftami i cekinami. Nazwa tego oryginalnego nakrycia głowy jest adekwatna do funkcji jaką sombrero pełni w słonecznym Meksyku i oznacza "duży cień". Jak dowiedziały się też przedszkolaki każdy muzyk mariachi nosi sombrero w innym kolorze w zależności od tego, na jakim instrumencie gra. Uzupełnieniem stoju była haftowana srebrną nicią kurtka , biała koszula i spodnie , w których pan Alfaro prezentował się wyśmienicie. Inną oprócz stroju ważna cechą zespołu mariachi jest tradycyjne instrumentarium złożone z gitary, gitary basowej, skrzypiec, trąbki i małej gitary zwanej vihuela, na których gra 3-12 muzyków.

Gość specjalny Gromadki Misia Uszatka podeksctowaną widownię złożoną z njmłodszych pięknie wyciszył kojącymi ucho dźwiękami klasycznej gitary. Uzupełnieniem brzmienia był akordeon, na którym akompaniował pan Sławomir Bartkiewicz. W czasie koncertu przedszkolaki usłyszały utwory "El Mariachi" i kubańską balladę o dziewczynie z Guantanamo znaną pod tytułem "Guantanamera". Nie zabrakło też ulubionego karalucha "La cucharacha" i chętnie śpiewanego przez dzieci przeboju Michela Telo "Ai se eu te pego".

Pan Alfaro Alvarado mówiący świetnie po polsku nawiązywał z dziećmi w czasie koncertu muzyczne dialogi, zachęcał do aktywnego słuchania muzyki i tańca w stylu mariachi. Aby zademonstrować dzieciom jego elementy poprosił o pomoc panie Marylkę i Krysię , które pląsały w rytmie dając dzieciom okazję do naśladowania tanecznych ruchów.

Meksykańska muzyka współgrała ze słońcem wlewającym się przez okna przedszkolnego hallu Było bardzo radośnie. Szkoda tylko,że przy dobrej zabawie czas szybko mija. Koncert zakończył się wykonaniem utworu "La Bamba".

Pozostaje powiedzieć tylko Viva Mexico! Muchas gracias. Hasta la vista!
oprac. i foto R. Z PM 5
Chcesz być na bieżąco? Śledź nasz portal na facebooku
Redakcja e-kolo.pl
Kontakt z autorem: e-kolo@e-kolo.pl
DODAJ KOMENTARZ
*dodając swój komentarz jednocześnie akceptujesz regulamin.
Pamiętaj, że dodając treść łamiącą prawo lub dobra osobiste - narażasz się na odpowiedzialność karną.
WASZE KOMENTARZE (8)
Toms Sko 06-07-2015 09:19
recalling the life cut far too short.. Oklahoma State, at No.More like a non greasy samosa. Other
| Zgłoś do usunięcia
Toms 06-07-2015 02:09
institutions should enjoy the same protection as hospitals in times of conflict and unrest.
| Zgłoś do usunięcia
Billige Toms Sko 04-07-2015 09:07
Fyrverkeriet starter p? 21:00, mens n?rmere vannet, er Marina Del Rey fyrverkeri ogs? planlagt ?
| Zgłoś do usunięcia
cheap authentic jordans 30-06-2015 17:28
information can shift to what parts of the city people travel, and the method they use to get from
| Zgłoś do usunięcia
jordan 13 hologram 28-06-2015 20:07
Traffic grew again. You needed more of these devices and load balancers, and then a weird thing happened. To those aware of its history, seeing is like watching a Lenny Bruce monologue experience is tempered by the social uproar which followed.There are other pitfalls to keeping this comedy comic. Virtually all s these days (including this one) use the translation by Richard Wilbur, done in a precious rhyming couplets scheme which attempts to mirror the manner in which Moliere wrote the French original.
| Zgłoś do usunięcia
buy jordan son of mars low 26-06-2015 15:21
This must be addressed, and quickly. Micro firms don't have to become IT security experts. Dr. Brown will teach breath techniques with gentle movement and meditation to help stressed and traumatized people improve energy, sleep quality, stress resilience, and peace of mind.
| Zgłoś do usunięcia
cheap jordan spizike 25-06-2015 11:26
Look out, though! If, I a loose cannon, you better not get in front of me. I just might go off! lol What a bunch of kooks. This scares the crap out of me. Why? Because I know, more than most, how easy it is to get at sensitive information. And so . After weighing the possibities, well .
| Zgłoś do usunięcia
Toms Sko 24-06-2015 17:43
Randy Bella, Prince George, British Columbia, CanadaI had to make this decision for my father more than 15 years ago and for my mother almost three years ago. It is a hard decision but both my parents and I sat at the dinner table and discussed specific things of this nature.
| Zgłoś do usunięcia