sim
geberit produkcja
Wiadomości Miasto Koło 96 rocznica odzyskania niepodległości [FOTO]

96 rocznica odzyskania niepodległości [FOTO]

12-11-2014 08:06 | Źródło: | Wyświetleń artykułu: 7,128 | Komentarzy: 5
Jubiler Euro Koło
96 rocznica odzyskania niepodległości [FOTO]
Foto:
Przed budynkiem Starostwa Powiatowego w Kole, zebrały się poczty sztandarowe, władze samorządowe powiatu i miasta, organizacje polityczne, kombatanci, Sybiracy, młodzież szkolna i mieszkańcy miasta.
Okazja ku temu była szczególna – 96 rocznica odzyskania przez Polskę Niepodległości. Pod tablicą pamiątkową wmurowaną w budynek starostwa złożono wiązanki kwiatów, po czym w zorganizowanym pochodzie zebrani przeszli na ul. Grodzką, gdzie złożono kwiaty i zapalono znicze pod tablicą pamiątkową ufundowaną przez Solidarność, na znak pamięci, że tutaj mieścił się komunistyczny Urząd Bezpieczeństwa, tam przesłuchiwano i mordowano ludzi. Potem zebrani przeszli do pomnika powstańców 1863, gdzie orkiestra kolska odegrała Hymn Narodowy. Na cokole pomnika poszczególne delegacje złożyły wiązanki kwiatów, a dyrektor – doktor Muzeum Krzysztof Witkowski i starosta kolski Wieńczysław Oblizajek wygłosili krótkie przemówienia związane z dzisiejszym świętem. Po tej ceremonii zebrani przemaszerowali do kolskiej fary, gdzie została odprawiona Msza św. w intencji Ojczyzny. Na czele pochodu kroczyła Miejska Orkiestra Dęta pod dyrygenturą Krzysztofa Lityńskiego. Po raz kolejny w uroczystości udział wzięli uczniowie Liceum Ogólnokształcącego służb mundurowych przy Zespole Szkół Technicznych w Kole oraz Uczniowie I klasy Liceum Ogólnokształcącego w Kole. Chłopcy i dziewczęta w uniformach wojskowych prezentowali się znakomicie.

Ks. proboszcz kolskiej fary powitał m.in. wszystkich obecnych, a szczególnie wszystkie poczty sztandarowe, władze miasta i powiatu, służby mundurowe, kombatantów, Sybiraków i inne.

W kazaniu ks. proboszcz Józef Wronkiewicz, nawiązał do patriotyzmu, jaki wyrósł na prawie Bożym i jaki przez tyle lat jest w polskim narodzie. – Rodzina i szkoła powinna wychowywać młodzież w duchu Patriotyzmu, miłości Ojczyzny i jej wartości. Cieszę się, że taka duża ilość mieszkańców uczestniczyła w dzisiejszej niezwykle ważnej dla Polaków uroczystości – powiedział kaznodzieja.

W uroczystej Mszy św. uczestniczył także ks. proboszcz Władysław Waszak z kościoła Matki Boskiej Częstochowskiej na Bliznej oraz Gwardian Klasztoru Ojciec Oswald Jasielski.

Całość Liturgii swoim śpiewem uświetnił Chór farny Lutnia pod dyrekcją Jana Kordylewskiego.

Michał Chojnacki

foto: Softfilm, Mc
Chcesz być na bieżąco? Śledź nasz portal na facebooku
Redakcja e-kolo.pl
Kontakt z autorem: e-kolo@e-kolo.pl
DODAJ KOMENTARZ
*dodając swój komentarz jednocześnie akceptujesz regulamin.
Pamiętaj, że dodając treść łamiącą prawo lub dobra osobiste - narażasz się na odpowiedzialność karną.
WASZE KOMENTARZE (5)
Wieniu 12-11-2014 15:40
Najważniejsze jest to co sie soba reprezentuje .moim zdaniem normalnie sie ubrał ale widać niektórym juz nawet ubiór przed wyborami przeszkadza.... Liczę na wygrana panie Mazurkiewicz
| Zgłoś do usunięcia
mch 12-11-2014 14:58
Dzięuje pani Magdalenko za zwrócenie uwagi. Po prostu...skiksowałem - przepraszam wszystkich których wprowadziłem w błąd. Już poprawiamy.
| Zgłoś do usunięcia
kk 12-11-2014 14:47
Ktoś z portalu jest chyba fanem Pana KM, bo ciągle na pierwszym planie...
| Zgłoś do usunięcia
aga 12-11-2014 12:47
Dlaczego pana Mazurkiewicza nie stać aby w takim dniu jak wczorajszym ubrać się stosownie do okoliczności- widać koszulę bez krawata, jakiś plaszcz i buty sportowe? Kandydacie na burmistrza czy to odpowiedni strój na obchody świeta niepodległości, jeżeli Pan się uważa za osobę publiczną????? czy w podobnym stylu będzie pan urzędował w urzędzie gdyby pan wygrał wybory?????????????????????????
| Zgłoś do usunięcia
Magdalena 12-11-2014 11:24
"Całość Liturgii swoim śpiewem uświetnił Chór farny Lutnia pod dyrekcją Krzysztofa Lityńskiego." Poprawcie to...
| Zgłoś do usunięcia