sim
Artbud
Wiadomości MKS Olimpia Koło Powiatowa Olimpiada Wiedzy o HIV/AIDS

Powiatowa Olimpiada Wiedzy o HIV/AIDS

02-12-2014 13:41 | Źródło: | Wyświetleń artykułu: 3,959 | Komentarzy: 1
Jubiler Euro Koło
Powiatowa Olimpiada Wiedzy o HIV/AIDS
Foto:
W dniu 1 grudnia 2014 roku w siedzibie Liceum Ogólnokształcącym w Kole odbyła się Olimpiada Wiedzy o HIV i AIDS, która organizowana jest corocznie w związku z obchodami Światowego Dnia AIDS. Organizatorami Powiatowej Olimpiady wiedzy HIV/ AIDS byli:Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Kole oraz Zarząd Polskiego Czerwonego Krzyża w Kole. Współorganizatorami byli Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Kole oraz firma „ANDRE ABRASIVE ARTICLES.”
Do olimpiady przystąpiło 20 uczniów z 7-u szkół ponadgimnazjalnych powiatu kolskiego:
- Liceum Ogólnokształcące w Kole,
-Zespół Szkół Ekonomiczno-Administracyjnych w Kole,
- Zespół Szkół Plastycznych w Kole,
- Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Kłodawie,
- Zespół Szkół Rolnicze Centrum Kształcenia Ustawicznego w Kościelcu,
- Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Powierciu,
- Zespół Szkół Technicznych w Kole.

Zgodnie z regulaminem maksymalnie można było uzyskać 40 punktów. Uczennica, która zajęła pierwsze miejsce uzyskała 34 punkty. Dwóch uczniów uzyskało jednakową ilość punktów (30 punkty), kolejne miejsce zajął uczeń, który uzyskał 29 punktów.
Laureatami Olimpiady są: Marika Krzaczyńska z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kłodawie zajęła I miejsce, Martyna Nowacka z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych oraz Agata Drągalska z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Powierciu zajęły II miejsce. Miejsce III zajął Dominik Tarnas z Liceum Ogólnokształcącego w Kole.

Powiatowa Stacja Sanitarno- Epidemiologiczna w Kole przypomina również, że „Czerwona kokardka" to znak solidarności z osobami żyjącymi z HIV i AIDS, ich rodzinami oraz ich przyjaciółmi. Symbolizuje poświęcenie i zaangażowanie w walkę z AIDS. Stanowi pierwszy krok na drodze upowszechnienia problematyki HIV i AIDS. Idea czerwonej kokardki powstała w roku 1991. Pomysł znaku został zainspirowany żółtą wstążeczką, upamiętniającą żołnierzy amerykańskich uczestniczących w wojnie w Zatoce Perskiej. Czerwony kolor wybrano ze względu na skojarzenia, jakie wywołuje: krew, namiętności (nie tylko gniew) walkę, ale i miłość. Czerwona kokardka jest w kształcie odwróconego V dlatego, że nie odniesiono jeszcze zwycięstwa nad epidemią HIV i AIDS. Symbol - czerwona wstążeczka - został wymyślony przez członków Visual AIDS - organizację charytatywną zrzeszającą artystów, działającą w Nowym Jorku. Celem grupy było zachęcenie wszystkich do upamiętnienia zmarłych i umierających z powodu AIDS kolegów, zwiększenie świadomości na temat HIV i AIDS, uświadomienie potrzeb ludzi żyjących z HIV i AIDS oraz ich bliskich, a także wezwanie rządów do zwiększenia funduszy na badania i opiekę nad zakażonymi. Początkowo niewiele osób rozumiało znaczenie symbolu. Większość nie wiedziała, że ma on jakikolwiek związek z AIDS. Sens wyjaśniono dopiero podczas wręczania nagród telewizyjnych. Pomysłodawcy nie przypuszczali, że symbol stanie się aż tak popularny i będzie tak wiele znaczył dla ludzi zakażonych i chorych oraz ich bliskich.

"Czerwona Kokardka" jest wyróżnieniem przyznawanym z okazji Światowego Dnia AIDS, które otrzymują osoby przyczyniające się do poprawy jakości życia osób żyjących z HIV, chorych na AIDS, bądź też wniosły istotny wkład w działania profilaktyczne w dziedzinie HIV i AIDS w Polsce.

1. Informacje uzyskane z Krajowe centrum ds. AIDS ,www.aids.gov.pl
Przygotowała Izabela Kamińska
Chcesz być na bieżąco? Śledź nasz portal na facebooku
Redakcja e-kolo.pl
Kontakt z autorem: e-kolo@e-kolo.pl
DODAJ KOMENTARZ
*dodając swój komentarz jednocześnie akceptujesz regulamin.
Pamiętaj, że dodając treść łamiącą prawo lub dobra osobiste - narażasz się na odpowiedzialność karną.
WASZE KOMENTARZE (1)
Agata 02-12-2014 16:54
chyba Drągowska
| Zgłoś do usunięcia