sim
Artbud
Wiadomości Miasto Koło Kibice zapraszają na spotkanie

Kibice zapraszają na spotkanie

04-02-2015 08:53 | Źródło: | Wyświetleń artykułu: 7,655 | Komentarzy: 5
Jubiler Euro Koło
Kibice zapraszają na spotkanie
Foto:
Kibice Lecha Poznań z Koła oraz Klub Gazety Polskiej w Kole zapraszają na spotkanie z ks. Jarosławem Wąsowiczem autorem książki "Moja Polska Kibolska" oraz organizatorem Patriotycznych Pielgrzymek Kibiców na Jasną Górę. Spotkanie odbędzie się 12 lutego o godz.18 w Kościele św. Bogumiła w Kole przy ul. 3 maja 16. O godz. 17 ks.Wąsowicz weźmie udział we Mszy Św.
Ks. Jarosław Wąsowicz autor bestselleru „Biało-zielona Solidarność. O fenomenie politycznym kibiców gdańskiej Lechii 1981-1989”, organizator Ogólnopolskich Patriotycznych Pielgrzymek Kibiców na Jasną Górę, animator i uczestnik wielu patriotycznych wydarzeń w środowiskach kibicowskich w całej Polsce, publicysta w prasie prawicowej i katolickiej. „Moja Polska Kibolska”, to zbiór jego wypowiedzi o piłkarskich fanatykach z ostatnich lat. Promocja odbyła się podczas pielgrzymki kibiców 10 stycznia 2015 r. na Jasnej Górze.

Z okazji VII Patriotycznej Pielgrzymki Kibiców na Jasną Górę, na rynku księgarskim ukaże się książka autorstwa ks. Jarosława Wąsowicza SDB, przewodnika i organizatora tych corocznych spotkań, pt. „Moja Polska Kibolska”. Stanowi ona swoiste podsumowanie dotychczasowej działalności autora zaangażowanego w promocję odkłamanego obrazu polskiego kibica.

Idee, wokół których zjednoczony dzisiaj ruch kibicowski rozwija swoją niepoprawną formułę działalności społecznej, stanowią temat przewodni pierwszej części publikacji. Przywiązanie do tradycji narodowej, pielęgnowanie pamięci o bohaterach, a nade wszystko umiłowanie wolności w myśleniu i działaniu, to najważniejsze elementy wspólnotowego charakteru działalności kibicowskiej. Różnice, które są i muszą być obecne dla zachowania właściwej sobie tożsamości kibica, odnoszą się do innego poziomu wartości i z pewnością, jak wynika z treści poszczególnych rozdziałów tej części publikacji, nie są sprawą nadrzędną. Taką stanowią właśnie wspomniane idee zasadnicze, które charakteryzują zarówno kibiców w ujęciu całościowym, jak i odnoszą się do poszczególnych osób zaangażowanych w działalność kibicowską.

Temu zagadnieniu poświęcona została druga część książki, zatytułowana „Sektor niebo”, w której autor przywołuje kilka postaci zmarłych w ostatnich latach kibiców gdańskiej Lechii. Trzecią część stanowi wybór wywiadów, jakich ks. Wąsowicz udzielał na łamach różnych czasopism i portali internetowych, w związku ze swoim zaangażowaniem w działalność kibicowską. Chociaż, jak we wstępie do książki zaznaczył autor, nie stanowią one bezpośredniej polemiki (oprócz jednego wyjątku) z podawanymi na bieżąco ideologicznie poprawnymi informacjami w mediach głównego nurtu, to w rzeczywistości stanowią konfrontację z nimi na argumenty rzeczywiste, nie wypływające z wybiórczej obserwacji, ale oparte na bezpośrednich doświadczeniach z praktyką kibicowskiego stylu życia.

Dla osób chcących poszerzyć swoją wiedzę na temat „kibolskiej” wspólnoty, autor książki przygotował krótką prezentację swoich artykułów o charakterze naukowym i popularnonaukowym, które zostały opublikowane w różnych periodykach.

„Moja Polska Kibolska” stanowi kolejny (na szczęście) ważny element odkłamywania stereotypowego wizerunku polskich kibiców. Docierając do szerokiego grona czytelników ma szansę, jeśli nie zrewidować poglądu wielu z nich na opisywaną przez ks. Wąsowicza rzeczywistość, to przynajmniej skłonić do samodzielnej oceny. To ważne nie tyle ze względu na samych „kiboli”, ile z uwagi na działania tych, którzy w ten obraźliwy sposób określają i generalizują kibiców sportowych. Mają oni przecież zupełnie inne cele.
Chcesz być na bieżąco? Śledź nasz portal na facebooku
Redakcja e-kolo.pl
Kontakt z autorem: e-kolo@e-kolo.pl
DODAJ KOMENTARZ
*dodając swój komentarz jednocześnie akceptujesz regulamin.
Pamiętaj, że dodając treść łamiącą prawo lub dobra osobiste - narażasz się na odpowiedzialność karną.
WASZE KOMENTARZE (5)
ONA 05-02-2015 12:51
TYLKO WIDZEW
| Zgłoś do usunięcia
abecadło 04-02-2015 21:48
Oficjalny periodyk Kurii Włocławskiej - Rocznik Diecezji Włocławskiej 2011 (najnowszy) - w danych adresowych parafii św.Bogumiła w Kole podaje: "ul. M.Konopnickiej 62-600 Koło". :P
| Zgłoś do usunięcia
mnb 04-02-2015 21:46
Nie tak dawna pielgrzymka "kiboli" na Jasną Górę, zakończyła się zatrzymaniem ich przez policję, po tym jak okradli sklep na stacji benzynowej podczas postoju!!!!!! Nic nie odkłamie, cytuję :"stereotypowego wizerunku polskich kibiców" i tej laurki w tekście powyżej. Prawda jest taka, że na meczach siatkówki i piłki ręcznej są KIBICE, a na meczach piłki nożnej w WIĘKSZOŚCI KIBOLE!! Najzabawniejsze jest to, że ktoś ma wiarę, ze kibolstwo czyta książki - no ale księdzu chyba wypada wierzyć ?
| Zgłoś do usunięcia
do bibo 04-02-2015 20:03
tak dla Twojej wiadomosci, adres kosciola jest taki jak plebanii a ze w tym przypadku sa troche oddalone no to coz..
| Zgłoś do usunięcia
bibo 04-02-2015 18:06
To w kościele czy przy 3 maja 16 (na plebanii)? Kościół jest na Konopnickiej... W przypadku tej parafii to dość spora różnica.
| Zgłoś do usunięcia