sim
geberit produkcja
Wiadomości Miasto Koło Radni zagłosowali za podwyżkami

Radni zagłosowali za podwyżkami

25-02-2015 18:51 | Źródło: | Wyświetleń artykułu: 17,097 | Komentarzy: 13
Jubiler Euro Koło
Radni zagłosowali za podwyżkami
Foto:
Dzisiejsza Sesja Rady Miasta to głównie tematy podwyżek opłat za wodę, ścieki i odpady. Przed głosowaniami nad każdym projektem uchwały nie obyło się bez dyskusji. Mimo wszystko podwyżki wejdą w życie, jedynie opłata za odpady selektywne została zmniejszona.
Wiele emocji wśród mieszkańców, czytelników wywołały informacje, które podaliśmy odnośnie projektów uchwał dotyczących wprowadzenia podwyżek za wywóz śmieci na terenie Miasta Koła oraz opłat za wodę i ścieki.

Podczas sesji szczególnie wiele dyskusji wywołała podwyżka ceny wody i ścieków. Na gradobicie pytań został wystawiony Prezes Miejskiego Zakładu Wodociągów i Kanalizacji Jacek Klukaczyński. Kilka pytań, które doprowadziły Prezesa do widocznych emocji były te kierowane od Radnej Ewy Lewickiej, która zapytała o zakup kolejnego samochodu osobowego przez zakład, podwyżki dla pracowników. Radna oczekiwała odpowiedzi, jak mają się podwyżki wody do takich kosztów funkcjonowania MZWiK.

Inni radni również pytali o możliwość zmniejszenia podwyżki, jednak Prezes odpowiedział, że mimo widocznych podwyżek i tak mieszkańcy Koła płacą najmniej w Wielkopolsce, dlatego mimo podwyżek i tak statystycznie płacimy najmniej.

Jak wyjaśniła wszystkim Pani Radczyni Prawna - w kwestii podwyżek stawek za wodę i ścieki Rada Miejska nie ma mocy uchwałodawczej, może jedynie wyrazić swoją opinię, która nawet gdyby była negatywna i tak nie ma możliwości wpłynięcia na dalsze losy podwyżek.

I tak w głosowaniu radnych: 10 zagłosowało za podwyżkami, 5 było przeciwnych a 4 wstrzymało się od głosu.

Drugą kwestią była podwyżka opłat za odpady. Przed głosowaniem Burmistrz Stanisław Maciaszek na wniosek radnych zaproponował nanieść korektę co do kwoty za odpady selektywne - w projekcie uchwały było 12.20zł za osobę w gospodarstwie domowym a nowa propozycja zmieniła kwotę na 11zł / osobę. Zmiany te radni przegłosowali wraz z całością uchwały.

Polecamy obejrzenie fragmentu transmisji, który zawiera dyskusję oraz głosowanie nad podwyżkami.

http://youtu.be/z8C6uAL_P2Y?t=1h37m35s


Foto: F&A MEDIA
Chcesz być na bieżąco? Śledź nasz portal na facebooku
Redakcja e-kolo.pl
Kontakt z autorem: e-kolo@e-kolo.pl
DODAJ KOMENTARZ
*dodając swój komentarz jednocześnie akceptujesz regulamin.
Pamiętaj, że dodając treść łamiącą prawo lub dobra osobiste - narażasz się na odpowiedzialność karną.
WASZE KOMENTARZE (13)
aaaa 04-03-2015 18:29
A ja mam pytanie od kiedy obowiązuje ta nowa oplata juz na 15 marca trzeba zaplacic zamiast 9 - 11zł? Bo ja poki co zadnej oficjalnej wiadomosci nie dostalam.
| Zgłoś do usunięcia
kolos 02-03-2015 22:23
pracuje w firmie komercyjnej i od 7 lat nie mam żadnej podwyżki jak myślę 95 % mieszkańców Koła. Skoro były podwyżki w MZWiK i jednocześnie podnosi się opłaty to jest to po prostu kpina z ludzi wybielona słowami Radcy Prawnego. Zajmuję się zawodowo finansami - Panie Prezesie i Panie Burmistrzu chyba nie tędy droga. Od czego Biznes Plan, Bilans, czy Cash Flow, fundusze unijne, WFOŚ, BGK czy inne instrumenty ..... Cała paleta rozwiązań a wybrane najprostsze tylko czy dla mieszkańców.......
| Zgłoś do usunięcia
anka 28-02-2015 18:12
wstyd!! radni tak tańczą jak pan burmistrz zagra!!! posłuchajcie wypowiedzi pana burmistrza w kablowej - nie potrafi powiedzieć nic innego tylko o rachunku ekonomicznym i nieśmiertelne słowa " na dzień dzisiejszy "- mdło się robi bo to naczelne słowa które używa pan Maciaszek :( chwała telewizji kablowej bo zadaje "niewygodne" pytania przy których włodarz zaczyna się pocić!!! brawo!!!!
| Zgłoś do usunięcia
krzysztof 26-02-2015 23:58
tak trochę z innej beczki... zdaje mi się, że były trzy kamery, to dlaczego widzimy obraz tylko z jednej stacjonarnej i to zza pleców Przewodniczącego Rady? Dlaczego nie ma zbliżeń na osoby zabierające głos, abyśmy widzieli kto i o czym mówi.
| Zgłoś do usunięcia
eh 26-02-2015 13:10
Jak zmniejszona skoro było 9zł??To jak zmniejszona prosze nie robic z nas idiotów!!!!!!!!!! BYło 9zł propozycja mzuk 12,2 burmistrz zaporponował 11 i na tym stanęłoa le to neistety nei ejst zmneijszenie ale podwyższenie. Coz wa sza redaktorzy|?????????
| Zgłoś do usunięcia
maxsimus 26-02-2015 06:32
kilka lat temu kiedy to zmieniał się status prawny Zakładu Wodociągów i kanalizacji był zakładem budżetowym miasta to wtedy argumentacja ówczesnego Burmistrza Miasta że konicznością jest aby przekształcić ten zakład w Sp.o.o gdyż w takiej formie prawnej będzie mógł sięgać po środki unijne na inwestycje , nie będzie to skutkować niczym dla mieszkańców -takie teksty były głoszone , a co się stało ? pamiętam że pierwsza zmiana opłat zmieniła się w m-cu kwietniu a drugą wprowadzono w m-cu pażdzierniku tego samego roku argumentując mgliście dostosowaniem cen do aktualnych cen na rynku , obecnie zdumiewa mnie fakt że obecny p. Burmistrz i Radni nie pochylili się nad negatywna opinia w sprawie podwyżki cen , największego odbiorcy wody w mieście jaka jest na pewno Spółdzielnia Mieszkaniowa - mam duże zaufanie do Kierownictwa ze Spółdzielni w kwestiach ekonomicznych , zawsze spokojne i merytorycznie przeprowadzają ewentulane zmiany opłat , i uważam że ta negatywna opinia Spółdzielni w sprawie zwyżki cen za wodę i ścieki w jakimś segmencie wniosku im wydawała się zbyt mało uzasadniona , coś dostrzegli w wyliczeniach ze negatywna opinię wystosowali , a co do Radnych - takich sobie wybraliśmy i z takim składem radnych będziemy mieli do czynienia jeszcze w niejednej sytuacji , kiedy to wbrew logice będą wspierać władzę w różnych aspektach życia miasta
| Zgłoś do usunięcia
tomii 25-02-2015 23:31
Gdzie można znaleźć jak radni głosowali w sprawie podwyżek cen wody i śmieci chodzi mi o to jak kto głosował!!!
| Zgłoś do usunięcia
Piotr 25-02-2015 22:33
A może wprowadzić opłatę klimatyczną w Kole, zawsze parę złotych więcej dla miasta xD
| Zgłoś do usunięcia
kaiko 25-02-2015 22:09
i wyszło jak zwykle .. radni bezradni ...
| Zgłoś do usunięcia
tomii 25-02-2015 20:25
Ja się pytam to po co są ci radni jak nie mają nic do powiedzenia w sprawie podwyżek cen za wodę i śmieci itp???? Chyba są oni po to by brać kasę!!!! Jak nie mają nic do powiedzenia w sprawie podwyżek to po co się tym zajmują i głosują???? Po to by brali diety!!!!! I jeszcze jak dużo wzrośnie ceny za wodę???? Jak ja teraz płace ok 120 zł za wodę to ile będę płacił po podwyżce???
| Zgłoś do usunięcia
kawa na ławę 25-02-2015 19:30
Radni nie maja wiele do powiedzenia, to do zadań burmistrza należy weryfikacja, czy taryfy zostały sporządzone zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami prawa, w szczególności z art. 20 ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków. Ponadto do zadań burmistrza należy weryfikacja kosztów, na podstawie których przedsiębiorstwo taryfy sporządziło, pod względem celowości ich ponoszenia. Tak sprawdzone taryfy przedkładane są radzie do zatwierdzenia.Mieszkańcy a pewnie radni musieli uwierzyć na słowo Maciaszkowi, że rzeczywiście poddał merytorycznej ocenie te stawki. Nie przedstawił przecież żadnych kalkulacji.Wszyscy mamy mu wierzyć na słowo.Pisma ze spółdzielni mieszkaniowej wskazywały, że podwyżki te są nieuzasadnione. Dlaczego Maciaszek uważa się za najmądrzejszego. Nie wierzmy temu facetowi. Dlaczego mamy mu ufać? nawet nie wiemy czym się zajmował i jakie posiada wykształcenie.
| Zgłoś do usunięcia
gość 25-02-2015 19:15
Proszę podać nazwiska ktorzy radni głosowali za podwyżkami i kto sie wstrzymal.
| Zgłoś do usunięcia
mieszkaniec 25-02-2015 19:07
to ja drogich radnych prosze teraz o to aby zaplacili za mnie nadwyzke oplat.
| Zgłoś do usunięcia