sim
Artbud
Wiadomości Miasto Koło Marsz ku chwale i pamięci [VIDEO]

Marsz ku chwale i pamięci [VIDEO]

02-03-2015 15:32 | Źródło: | Wyświetleń artykułu: 6,227 | Komentarzy: 4
Jubiler Euro Koło
Marsz ku chwale i pamięci [VIDEO]
Foto:
Żołnierze Wyklęci to wojsko które po rozbiciu Armii Krajowej w styczniu 1945 roku rozpoczęło walkę konspiracyjną – antykomunistyczną przeciwko Rosjanom. Przez kilka lat rzekomi bandyci byli zwalczani przez władze komunistyczne nazywane „ludowymi”. Z ugrupowań NKWD, PZPR i UB wywodzili się sędziowie którzy skazywali żołnierzy podziemia na karę śmierci i długoletnie katorżnicze więzienia. Żołnierze Wykleci walczyli o wolną Polskę, a później byli przez nią zwalczani. Do jednych z tych który dostał karę śmieci należał p. porucznik Zygmunt Wawrzyniak o pseudonimie „SEP” z powiatu kolskiego. Spoczywa On na kolskim cmentarzu. Osobą która dba o ten grób jest 89 letnia pani Kazimiera Pawlak, która była świadkiem procesu w którym skazano Go na karę śmierci.
W dniu 1 marca b.r. w Kole, rozpoczął się drugi Kolski Tydzień Żołnierzy Wyklętych, zorganizowany przez Stowarzyszenie Kolskie Patrioci, przy współudziale Urzędu Miasta i powiatu. O godzinie 12.00 Prezes Stowarzyszenia Kolskich Patriotów Sławomir Grabowicz wraz z ks. proboszczem Wronkiewiczem dokonali otwarcia tygodnia obchodów. Prezes w swym wystąpieniu powiedział, że po latach zapomnienia o naszych bohaterach, znów wraca pamięć do Żołnierzy Niezłomnych. My i następne pokolenia będą o Nich pamiętały. We Mszy św. wziął udział m.in. starosta kolski Wieńczysław Oblizajek, burmistrz Stanisław Maciaszek, prezes Stowarzyszenia KP Sławomir Grabowicz, dyrektor ZS 1 Lech Brzeziński, świadek na rozprawie p. porucznika „Sępa „Kazimiera Pawlak.

Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 12.00 Mszą świętą odprawioną w kolskiej farze, której przewodniczył proboszcz Józef Wronkiewicz a kazanie wygłosił ks. Maksymilian Skorek w którym nawiązał do miłości Chrystusa, który oddał życie za nas. Chrystus jest Bogiem więc należy Go kochać. Zygmunt – żołnierz, tzn. Zwycięstwo. Dziękujmy Panu Bogu za ś.p. Zygmunta, który przybliżył nam wolność . Uczmy się od Chrystusa patriotyzmu i miłości. Kilka słów poświęcił rodzinie mówiąc m.in. „ ważną rzeczą jest rodzina. Gdy przyjdzie na świat dziecko wszyscy się cieszą, bo narodziło się nowe życie. Ojciec nie spodziewa się nagrody rzeczowej, ale wystarczy mu uśmiech”. Uroczystą Mszę św. zakończył koncert słowno - muzyczny w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół nr. 1 w Kole, przygotowany przez pedagogów wymienionej szkoły. Duże uznanie należy się dyrektorowi Brzezińskiemu i nauczycielom za pomysł przygotowania uczniów do znajomości historii. Być może nie wszyscy dziadkowie i rodzice o tym pamiętają.

Druga część uroczystości nastąpiła o godz. 17.00 zbiórką przed starostwem powiatowym skąd zebrani przeszli na ul. Grodzką, gdzie w jednym z budynków mieściła się siedziba UB, gdzie ubowcy przesłuchiwali i katowali wrogów socjalizmu. Tam poszczególne delegacje składali kwiaty pod pamiątkową tablicą ufundowaną przez Solidarność w 1972 roku. Tutaj Rzecznik Stowarzyszenia Kolscy Patrioci Przemysław Walerian przedstawił rys historyczny Żołnierzy Wyklętych, po czym wszyscy przeszli na cmentarz parafialny po drodze wznosząc okrzyki: Precz z komuną, Nie zapomnimy, Chodźcie z nami i inne patriotyczne hasła

Przed bramą Cmentarza gromkimi brawami i okrzykami DZIĘKUJEMY powitano Panią Kazimierę Pawlak, naocznego świadka procesu ppor. "Sępa" i osobę, która narażając się ówczesnym władzom dbała o miejsce Jego pochówku i zachowanie o Nim PAMIĘCI. 
Nad grobem ppor. "Sępa" zebrani wysłuchali utworu wykonanego na trąbce pt. "Cisza", następnie minutą ciszy uczcili jego pamięć oraz złożyli kwiaty i znicze.

Na zakończenie odśpiewano pieśń „Ojczyzno Ma” i w imieniu Stowarzyszenia Kolscy Patrioci Sławomir Grabowicz podziękował zebranym za udział w zorganizowanych uroczystościach.


Michał Chojnacki

Chcesz być na bieżąco? Śledź nasz portal na facebooku
Redakcja e-kolo.pl
Kontakt z autorem: e-kolo@e-kolo.pl
DODAJ KOMENTARZ
*dodając swój komentarz jednocześnie akceptujesz regulamin.
Pamiętaj, że dodając treść łamiącą prawo lub dobra osobiste - narażasz się na odpowiedzialność karną.
WASZE KOMENTARZE (4)
gruba333 05-03-2015 23:26
Kaptury, pochodnie, i ten krzyk...
| Zgłoś do usunięcia
chuda 03-03-2015 23:07
a czemu groźnie?
| Zgłoś do usunięcia
gruba333 03-03-2015 22:16
Tylko dlaczego niektórzy uczestnicy wyglądają tak groźnie? jakby szli na ustawkę przed meczem...?
| Zgłoś do usunięcia
kolanka 03-03-2015 12:49
Uroczystość ku czci żołnierzy Wyklętych została świetnie zorganizowana za co nalężą się organizatorom ogromne dzięki.W kościele po mszy odbył się piękny spektakl słowno -muzyczny przygotowany przez uczniów Zespołu Szkół nr 1.Brawo dla młodzieży , nauczycieli, występ młodzieży dostarczył wielu wspaniałych wzruszeń .
| Zgłoś do usunięcia