sim
kol-net
Wiadomości Miasto Koło Elektrociepłownia w Kole to szansa na rozwój?

Elektrociepłownia w Kole to szansa na rozwój?

18-03-2015 13:22 | Źródło: | Wyświetleń artykułu: 46,164 | Komentarzy: 40
Jubiler Euro Koło
Elektrociepłownia w Kole to szansa na rozwój?
Foto:
Temat wielokrotnie podejmowany na łamach naszego portalu powrócił i z pewnością w najbliższym czasie będzie jeszcze wracał wielokrotnie. O takiej inwestycji jeszcze niedawno nikt nawet nie marzył. Elektrociepłownia w Kole? każdy z nas słysząc takie słowa uśmiechnąłby się z niedowierzaniem, lecz rozpoczęcie budowy takiego obiektu może niebawem stać się rzeczywistością.
Nova Eco Energia Sp. z o. o. jest zdeterminowana, aby wybudować w Kole elektrociepłownię. Budynek miałby się znajdować na ulicy Sosnowej w Kole a produkcja zapewniłaby tańszy dostęp do energii elektrycznej i cieplnej dla wielu mieszkańców Koła.

Jak przekazał nam Burmistrz - właściciele spółki zobligowali się również do wybudowania dwóch budynków pod mieszkalnictwo komunalne i socjalne na 40 i 30 rodzin, co rozwiązałoby praktycznie problem braku mieszkań. W planach jest także rozwój nadwarciańskich terenów rekreacyjnych.

Na najbliższej Sesji radni zagłosują nad uchwałą, która umożliwi dzierżawę na okres 29 lat działki pod inwestycję znajdująca się na ulicy Sosnowej.

Inwestycja ta ma znaczenie nie tylko proekologiczne (zmniejszenie emisji CO2), ale i ekonomiczne. Elektrociepłownia byłaby miejscem, gdzie energię pozyskiwać się będzie ze spalania śmieci, zatem miasto będzie mogło zaoszczędzić na kosztach wywozu odpadów do innych miast. Czy odczuje pozytywne aspekty tej inwestycji przeciętny mieszkaniec Koła? prawdopodobnie tak, gdyż ceny za wywóz odpady będą mogłyby być zmniejszone.

Niebawem przedstawimy więcej szczegółów dot. inwestycji.

Chcesz być na bieżąco? Śledź nasz portal na facebooku
Redakcja e-kolo.pl
Kontakt z autorem: e-kolo@e-kolo.pl
DODAJ KOMENTARZ
*dodając swój komentarz jednocześnie akceptujesz regulamin.
Pamiętaj, że dodając treść łamiącą prawo lub dobra osobiste - narażasz się na odpowiedzialność karną.
WASZE KOMENTARZE (40)
pit 24-03-2015 14:44
I jeszcze raz piszę, ŻE TA INSTALACJA PLANOWANA W KOLE NIE JEST SPALARNIĄ !!!!!!!!!!! TO JEST TECHNOLOGIA ZGAZOWANIA TZN., ŻE Z PALIWA POWSTAJE GAZ TAKI SAM JAK NATURA STWORZYŁA I TO ON JEST SPALANY A NIE ŚMIECI !!!!
| Zgłoś do usunięcia
pit 24-03-2015 14:37
Szanowny Mieczysławie czytaj moje poprzednie wpisy i tam znajdziesz odpowedzi na swoje pytania . A tajemnica handlowa dotyczy podawania danych na takim forum, instytucje odpowiednie będą wiedziały wszystko co jest niezbędne . Ja wyjaśniam tu tylko technologię .Polecam przeczytać i zrealizować to co napisałem w poprzednim wpisie , bo tam są jasno opisane technologie spalania i zgazowania i róznica między nimi . Dajmy sobie juz na luz, kto jest kto bo jest to męczące .
| Zgłoś do usunięcia
Mieczysław 24-03-2015 12:40
Drogi PIT a powiedz mi skąd masz namiary że to jest ta spalarnio-ciepłownia? Burmistrz nigdzie nie mówił kto to robi, jaka technologia, jaka firma a ty już wszystko wiesz??Nigdzie nie było podane do informacji publicznej tych faktów, . Wniosek nasuwa sie taki że jesteś powiązany z naszymi władzami czyż jestem w błędzie ??A co do tajemnicy handlowej to muszę cie zmartwić to jest UM więc nie może być mowy o żadnej tajemnicy
| Zgłoś do usunięcia
pit 24-03-2015 09:24
Załączam link ,który dokładnie Państwu wyjaśni co to jest metoda zgazowania i jaka jest różnica między zgazowaniem i spalaniem. Artykuł jest sprzed kilku lat więc nie powie nikt ,że jest pisany na nasze potrzeby i jest tendencyjny. Proszę uważnie go przeczytać. Proszę skopiować ten tekst (Zgazowanie odpadów komunalnych i przemysłowych) do wyszukiwarki i pokaże się artykuł z elektroenergetyki.pl z 2008 roku w formie PDF
| Zgłoś do usunięcia
pit 23-03-2015 14:39
Katastrofą jest podejście do tematu ,które rozmówcy tu wciskają. Nikt tu nie robi żadnych królików . Dla Was jak ktoś robi setną złą rzecz jest ok.,ale jak ktoś robi cos dobrego pierwszy raz jest zły z założenia. Gratuluje podejścia do życia . Według Was powinno nie wynajdywać się koła! A co do powiązania z kimś to jasno pisze, że jestem powiązany z inwestorem i celem tej pisaniny jest wyjaśnić w miarę możliwości temat, który jest z góry oczerniany przez tu piszących bez wiedzy merytorycznej . Tylko w głowach wszystkim knowania i kombinatorstwo z PRLu. Niedługo z tego kraju wszyscy wyjadą co mają zamiar cos robić i zostaną tylko tacy malkontenci. A smród Pan „ Ja „ ma może w swojej teorii ,bo tego typu instalacja go nie generuje . Odory są utylizowane w instalacji sterylizującej a wszystkie ciężkie pierwiastki wyłapywane przez system filtrów . Ta instalacja kosztuje 42 mln. , więc nie jest zbudowana z blachy falistej z kozą na środku i kominem buchającym dymem . Jak się kogoś oczernia to trzeba mieć wiedze i podstawy do tego . Zgazowanie poza tym powtarzam ,że jest znane od kilkudziesięciu lat i trzeba sobie zadać trudu aby przeczytać co pisałem albo zerknąć w internecie . Na forum tym nie jestem w stanie podawać dokładnych informacji gdyż na tym etapie podlegają tajemnicy handlowej . Jednak kolejny raz pisze ,że jeżeli ta instalacja by miała kogoś truć czy śmierdzieć to jest taka instytucja jak Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska RDOŚ ,która nie dopuści takiej instalacji do użytku. Reasumując malkontenci bez odbiorów technologicznych i pomiarów które są robione po uruchomieniu instalacji ,taka instalacja nie ma szans na działanie nawet jak wszyscy byśmy tego chcieli. To nie jest zakład, który sobie można tak postawić więc myślę że można spać spokojnie i nie wypisywać tych bredni w kółko . Instalacja tego typu działa w Słowenii jak pisałem i w innych miastach świata a jedną z nich widziała osoba z Koła . Nie jestem upoważniony pisać kto ale myślę ,że na spotkaniu z mieszkańcami zostanie to ujawnione .
| Zgłoś do usunięcia
Stan 23-03-2015 11:01
Dla mnie wyjaśnienie pana PIT są wystarczające. Podjęcie przez nasze miasto współpracy z tą spółką, będzie katastrofą. Ciekawy jestem podejścia do tematu przez Radę Miasta.
| Zgłoś do usunięcia
Ja 23-03-2015 10:08
No i panie PIT już wiemy o co chodzi, obiecanki cacanki a nam smród, jaka pewność że to metoda sprawdzona ?? żadna , wciskają nam nie wiadomo co i każą wierzyć ze to takie wspaniałe a tak nawiasem panie PIT czy przypadkiem nie jest pan powiązany z którąś ze stron? władza lub inwestor?? Ktoś nam chyba ciut kitu wciska, założenia wspaniałe ale produkt finalny może być całkiem inny niż zakładano, wiec może na królika doświadczalnego niech wybiorą kogo innego niż nas kolan???
| Zgłoś do usunięcia
pit 23-03-2015 08:25
Technologia jest innowacyjna w swojej kompozycji . Nie ma więc w Polsce takich instalacji . A firma powtarzam jest spółką celową więc nie ma historii. W internecie technologia zgazowania jest omawiana przez firmy które prowadzą badania od lat na ten temat . Najbliższa instalacja podobna jest w Słowenii.
| Zgłoś do usunięcia
Do PIT 22-03-2015 23:22
Aby się lepiej zapoznać z tą formą ekologicznej produkcji energii elektrycznej, poprosimy o podanie adresu strony internetowej spółki, jej dotychczasowe inwestycje oraz dla jednoznaczności numer Regon, aby nie popełnić błędów czytając na Wasz temat w internecie.
| Zgłoś do usunięcia
Stan 22-03-2015 21:53
Jeżeli tak w wielu miastach inwestujecie, to dlaczego to wszystko okryte jest wielką tajemnicą. Dlaczego o was nikt nie pisze w internecie. Ja nie jestem żadnym kombinatorem. Jestem zwykłym mieszkańcem miasta Koła. A te korzyści dla mieszkańców i miasta to nie przesadzajmy.
| Zgłoś do usunięcia
pit 22-03-2015 21:08
Powiem brutalnie zgodnie z duchem pytania . Kombinatorzy myślą że wszyscy kombinują . Myślę, że to właściwa odpowiedź ! A dla doprecyzowania powiem, że jeżeli ktoś ma kapitał i pomysł to go inwestuje w to co uważa za dobre i zyskowne bo to na pewno nie jest działalność charytatywna. Więc nie ma tu żadnego gestu tylko interesy dające symetryczne zyski obu stroną tzn. miastu i inwestorowi Miasto Koło nie jest jedyne w którym planowane są takie inwestycje Inwestujemy tam gdzie władze miast widzą w tym sens i rozumieją że jest to dobre dla obu stron Władze tego miasta widzą sens tej inwestycji bo poprawi to finanse miasta ,da nowe miejsca pracy spowoduje wpływ podatków od nieruchomości, spowoduje rozbudowę infrastruktury miejskiej ,rozbuduje zasoby mieszkaniowe miasta bez własnych nakładów finansowych . A spółki celowe nie mają historii.
| Zgłoś do usunięcia
Stan 22-03-2015 20:47
A jaki interes ma w tym prywatna firma z Warszawy? O działalności tej firmy nie ma nawet żadnej wzmianki w internecie. To jest dość duża inwestycja i kosztowna. W dobie krwiożerczego polskiego kapitalizmu, taki gest ze strony prywatnej firmy, daje dużo do myślenia.
| Zgłoś do usunięcia
pit 22-03-2015 19:32
Widzę, że już ktoś dał logiczną odpowiedź. Ja tu wyjaśniam inwestycje od strony technicznej a jeżeli chodzi o prawo to ono musi być przestrzegane . To jest firma prywatna a miasto daje jedynie zgody na teren na którym powstanie zakład . To nie jest zamówienie ze strony miasta to nasza firma złożyła propozycję inwestowania w mieście i dzięki temu "złemu " Burmistrzowi dla niektórych ta propozycja została pozytywnie zweryfikowana . Mieszkania czy wybuduje firma od złomu czy od stai czy czego kolwiekinnego chyba nie ma znaczenia ?. Chyba mieszkania są ważne dla mieszkańców ??? A tajemnica polega na tym, że miasto nie musi na ten cel przeznaczać swoich milionów . I to wszytko zgodnie z prawem, bo to bez instytucji kontrolujacej finase miast inaczej było by nie możliwe
| Zgłoś do usunięcia
do stan 22-03-2015 18:49
ale sama firma zaplaci za te budynki a nie miasto.. wiec po co zamowienia publiczne?
| Zgłoś do usunięcia
Stan 22-03-2015 18:06
Zastanawia mnie tylko jedna sprawa. Firma zajmująca się złomem i surowcami wtórnymi, wybuduje dwa budynki mieszkalne dla 70 rodzin i nowoczesną elektrociepłownie. Czy komuś tu się coś nie pomyliło ? A gdzie ustawa o zamówieniach publicznych ? Czy takie inwestycje zleca się z wolnej ręki ?
| Zgłoś do usunięcia
pit 22-03-2015 17:53
Bez przesady nie mamy zamiaru stawiać najbardziej ekologicznych instalacji w środku miasta . Węgiel jednak jest surowcem płatnym. Ta technologia pozwala unieszkodliwić to, co wytwarzamy sami. To jest cel takich instalacji, aby unieszkodliwić nasze utrapienie bez konsekwencji dla środowiska i zagospodarować pozyskaną energię, dodatkowo w atrakcyjnych cenach i zamknąć to w dobrych wynikach finansowych dla społeczności lokalnej i samego inwestującego w tą instalacje . Odzyskujemy, co najlepsze surowce zawarte w naszych odpadach a reszta jest dobrym paliwem, które jest dużo tańsze i co najważniejsze konieczne do przetworzenia. Nie możemy udawać, że nie tworzymy śmieci i odpadów i że jak złożymy je daleko od naszych domów to jesteśmy tacy ekologiczni. Niech śmierdzi komuś na wiosce widzę, że z takiego założenia wychodzą niektórzy. To takie popularne bronimy naszego terenu, ale wpychamy to innym, bo jest ich mniej w polach!!. No to chyba tacy ekolodzy powinni popukać się w głowy. Musi dotrzeć do świadomości społeczeństwa, że są jeszcze ludzie, naukowcy, którzy robią wszystko, aby dobrze zagospodarować to, co produkujemy i mamy potem problem, co z tym robić i nie są to kombinatorzy czy cwaniacy. W oparciu o takie umysły i postawy naukowe świat idzie do przodu i stara się poradzić sobie z tym, co sam nabroił. Czy Ci protestujący zastanawiają się jak rozwiązać problemy czy tylko krzyczą protest?!.Dla protestu!! a nie dla społeczeństwa. A wiedza i merytoryka zerowa!. A prawda jest taka, że jak z komina będzie szło coś więcej niż ustalone w normach środowiskowych to zakład zostanie zamknięty a koszt tej instalacji to ok. 42 mln. Zł, więc chyba nikt tu nie ma ochoty na pomyłkę. Jest też możliwe, co ktoś zauważa, że na wyspie potrzeba inwestycji i właśnie z naszą inwestycją i współpracą wiąże się możliwość rozbudowy infrastruktury w mieście. Będzie można realnie poprawić naprawdę powietrze w Kole likwidując kominy w domach opalane węglem i to daj Boże, że jest to tylko węgiel. Co ląduje w piecach niech każdy sam zrobi rachunek sumienia i zastanowi się jak to wpływa realnie na środowisko? Podkreślę jeszcze jeden fakt, że paliwo do zakładu przyjeżdża wyselekcjonowane i na terenie zakładu nie prowadzi się żadnej segregacji i zbiórki żadnych odpadów. Dostawy są tylko na potrzeby dobowego zapotrzebowania i proszę sobie nie wyobrażać, że zbieramy góry śmieci i latają wrony, biegają szczury i smród zabija w promieniu kilometrów!!! To jest nie realne i nie możliwe żeby tak to wyglądało, bo wszystko, co jest przyjmowane na teren jest natychmiast przekazywane do sterylizacji i dopiero po tak wstępnym przygotowywaniu oczekuje w wewnętrznych buforach magazynowych, aby wejść do kotła zgazowującego. Dla pełnego obrazu dziennie do zakładu przyjadą 2 duże ciężarowe samochody ( słownie dwa).
| Zgłoś do usunięcia
do PIT 22-03-2015 16:35
Jeżeli jest to taki cud to postawić na wyspie ,miejsca starczy Ogrzeje i oświetli Urząd Ratusz i mieszkańców Metoda gazowania węgla jest tańsza i bardziej wydajna Wydajność takiej elektrociepłowni jest około 30%
| Zgłoś do usunięcia
pit 22-03-2015 15:16
Widzę, że nie wszyscy czytają ze zrozumieniem. Ta elektrociepłownia to nie spalarnia!!! Technologia zgazowania paliwa i spalanie gazu powstałego z tego procesu zgazowania różni się znacząco od spalarni. Po procesie zgazowania zostają popioły, które zagospodarowuje się je w budownictwie drogowym. Aktywne filtry wyłapują wszystkie trucizny i z komina leci praktycznie para. Spalarnia pali jak w piecu bezkrytycznie wszystko ze śmietnika i powstają żużle, które są bardziej kłopotliwe w przetwarzaniu. Ta instalacja w Kole to zasięg lokalny na potrzeby lokalne i powoduje oszczędności w zagospodarowaniu odpadów komunalnych zastępuje kompostownie gdyż nie trzeba składować kompostu. Działa ta instalacja bez zbędnych zapasów, więc nie tworzy zagrożenia i smrodów w swoim otoczeniu. Dostawy paliwa są przyjmowane w specjalnych śluzach z podciśnieniem, które zasysa powietrze do środka zakładu i zasila komorę zgazowania, aby unieszkodliwić ewentualne zapachy. Instalacje tego typu, więc nie stwarzają żadnego zagrożenia, jedynie w umysłach Polaków, którzy protestują, bo nie wiedzą, o co chodzi. PODKREŚLAM TO NIE JEST SPALARNIA!!. Cały wsad paliwa jest dodatkowo przed zgazowaniem sterylizowany. A instalacja ta może produkować prąd i ciepło. Miasto zainteresowane jest tańszym ciepłem i inwestycjami w infrastruktóre, więc my możemy je dostarczać. Jeżeli nie będzie miasto zainteresowane ciepłem będzie instalacja produkowała więcej prądu. Wszystko ma podstawy ekonomiczne a nie polityczne, więc nic dziwnego, że jest MZEC i może być inna instalacja. Powód ekonomiczny dla miasta jest też taki, że płacić będzie za odstawianie śmieci do spalarni po 400 zł za tonę a może robić to za min. połowę ceny, więc chyba ma to znaczenie dla mieszkańców. A działka pod inwestycje jest z dala od zabudowań i strefy miasta w strefie przemysłowej. Takich instalacji nie można budować daleko podpunktów dostaw gdyż instalacje ciepłownicze ponoszą straty na dużych odległościach. I podkreślam kolejny raz ta instalacją nie jest konkurencja dla MZEC, bo to MZEC będzie dystrybutorem ciepła. Powiem, wprost że więcej smrodu dają zakłady, które są w pobliżu niż mająca powstać instalacja. A jeżeli chodzi o spalarnie to świat z nich rezygnuje my je budujemy uparcie a one nie będą miały, czym palić jak wejdzie taka technologia jak nasza i podobne. Takie technologie pozwalają na zgazowanie biomasy, której nie będzie można składować i spalarnie nie spalają tej frakcji. Spalarnia pali wszystko bezkrytycznie my zgazowujemy wybrane frakcje i w związku z tym wartościowe odpady są recyklingowane. Reasumując taka technologia nie stworzy zagrożenia ani nie spowoduje żadnych strat dla miasta i mieszkańców niezależenie ile jeszcze oszczerstw wpiszą na tym forum. A na koniec ważne też jest to, że nie zgazowuje się w takich instalacjach frakcji niebezpiecznych
| Zgłoś do usunięcia
obywatel 22-03-2015 14:43
Pan Burmistrz lepiej niech zmieni swojego zastępcę bo dotychczas jet "Jasiek bież kajecik i notuj" A tam przydał by się naprawdę fachowiec (menadżer)
| Zgłoś do usunięcia
obywatel 22-03-2015 14:38
Pan Burmistrz lepiej niech zmieni swojego zastępcę bo dotychczas jet "Jasiek bież kajecik i notuj" A tam przydał by się naprawdę fachowiec
| Zgłoś do usunięcia
Kolanin 22-03-2015 10:32
Jakie miejsca pracy w MZECu ? od kiedy firma która będzie konkurentem dla kogoś załatwi mu dodatkowe miejsca pracy? Bajki obiecują wszyscy , Nie wysyłaj nikogo do Wiednia bo tamta technologia nie przyjdzie tu , bardziej przyjdzie ta w Bułgarii, Kto normalny buduje spalarnie, ok elektrownie na terenie miasta? Normalni takie obiekty budują poza miastem, finisz taki będzie że MZEC do odstawki, a za ciepło zapłacimy więcej bo już nasze władze nie będą mogły regulować stawek , Poczekamy kilka lat i zobaczymy tylko że już będzie zbyt późno, pani Anna ma rację
| Zgłoś do usunięcia
Do PIT 22-03-2015 08:59
Czy prawda jest że w rejonie(KOŁo, Konin, TUREK) może być tylko jedna spalarnia?
| Zgłoś do usunięcia
Eko 21-03-2015 23:12
Zastanawiam się po co w Kole w ogóle dodatkowa ciepłownia? Czyż nie wystarczy, aby spółdzielnia mieszkaniowa w końcu porządnie bloki ociepliła i opomiarowała, a nadwyżkę ciepła z MZEC wtedy można przeznaczyć na pozostałą część miasta. Wtedy właśnie mieszkańcy mniej będą płacić za ciepło i mniej będzie wydobywało sie CO2. Co do spalarni, to przecież kończy sięblisko budowa w Koninie w strefie przemysłowej cyt" Teren przeznaczony pod realizację Zakładu Termicznego Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych w Koninie zlokalizowany został na działce o numerze ewidencyjnym 1436/5, położonej w obrębie Gosławice i znajduje się na terenach przemysłowych między Elektrownią Konin i Hutą Aluminium Konin" (daleko od wszelakich zabudowań!!! Nie jest tajemnicą, że w Polsce nie ma przyzwolenia na spalarnie. Ta w Koninie została zalegalizowana tylko i wyłącznie dlatego, że miesjce było oddalone i to znacznie od zabudowań. Dlaczego więc mamy w Kole sobie coś takiego zafundować???
| Zgłoś do usunięcia
pit 20-03-2015 20:17
Pani Anna nadal widzę sieje ferment . Zero wiedzy ale pisać uparcie trzeba żeby wmówić swoje poglądy innym. Napisze może dużymi literami że MZEC nie jest do likwidacji a miejsc pracy będzie więcej bo MZEC rozbuduje wtedy swoje ciepłociągi i będzie potrzeba ludzi do serwisowania tych instalacji. Poza tym jak będzie lepszy dostęp do ciepła miejskiego będzie można rezygnować z węgla w domach , a węgiel to dopiero zapyla powietrze. Miejsc pracy będzie ok 30-40 i na pewno nie spowoduje to zwolnień w MZEC. Moc nowej ciepłowni nie daje aż takiej mocy która mogły by to spowodować. Więc proszę Panią Annę o nie wbijanie swojej teorii na siłę na tym forum . A jeżeli są to tylko wątpliwości to powyżej jasno wyjaśniam że tak nie będzie . A elektrociepłownia tego typu nie jest żadnym syfem . Proszę pojechać na wycieczkę do Wiednia i oglądnąć sobie podobną instalacje w centrum miasta . Rozumie wątpliwości i obawy które możemy tu wyjaśniać ale nie można pisać nie znając tematu. Nie można tak budować kraju na sejmikowaniu i protestowaniu dla protestów i z zerową wiedzą . W odpowiednim czasie zostanie zorganizowane spotkanie informacyjne w urzędzie aby wszyscy mogli dokładnie dowiedzieć sie jak to działa .
| Zgłoś do usunięcia
JK 20-03-2015 19:02
Jeżeli Pan Burmistrz ma takie dane to dlaczego nie chce podzielić się z mieszkańcami Zainteresowanych byłoby więcej ponieważ 85% mieszkańców Koła to mieszkańcy osiedli Spółdzielni Mieszkaniowych i należało by z zarządami porozmawiać .
| Zgłoś do usunięcia
Anna 20-03-2015 18:48
Jak tak wspaniale to czemu jest tak źle ? jakie te śmieci by nie były to nimi zostaną i nic tego nie zmieni, jeśli będą produkować ciepło to MZEC padnie i tego też nic nie zmieni , a gadanie że to takie dobre to jedna wielka ściema , Stasi odejdzie a ten syf w mieście pozostanie, niech to zrobią kawałek od miasta , i nie piep... mi o miejscach pracy bo z Koła prace dostanie kilka osób a zwolni MZEC tyle samo, Widze że jesteś gorącym orędownikiem Stasia ale chyba już ostatnim.........................
| Zgłoś do usunięcia
pit 20-03-2015 17:27
No tak można też jak nie przekręt to ortografia . Z ortografii zawsze byłem kiepski ale nie zmienia to mojej wiedzy . Pozatym jest też coś takiego jak dysleksja i mam zwolnienie w związku z tym . Ale to taki polski standard zawsze można czymś zdyskredytować rozmówce jak się nie ma samemu nic z konkretów do napisania . Zabłysnął Pan albo Pani gratuluje Jeżeli chodzi o moje dane to jak widzę nikt tu nie robi tego każdy jest bez nazwiska . Jeżeli chodzi o wiarygodność wypowiedzi to są one właśnie wiarygodne ,gdyż jestem powiązany z firmą , która ma to budować i próbuje rzeczowo wyjaśnić właśnie mieszkańcom na czym polega ta inwestycja . Jeżeli nie będzie epitetów i wyrzutów za moją ortografie wyjaśnię i odpowiem na pytania . A dane będzie można poznać na spotkaniu właśnie z mieszkańcami na którym będzie można rzeczowo i nie anonimowo porozmawiać. Ważne aby skupić się na temacie a nie insynuacjach .
| Zgłoś do usunięcia
Do PIT 20-03-2015 17:04
Panie PIT wielkie mądrości Pan wypisuje. Jeśli jednak to co Pan pisze jest prawdą proszę podać swoje imię i nazwisko. W przeciwnym razie jest Pan mało wiarygodny. Pańskie wywody nic nie znaczą, mogą być odbierane jedynie w kategorii zwykłej propagandowej paplaniny kogoś kto ma w tym osobisty interes. Nikt tu nie feruje wyroków, raczej mieszkańcy wyrażają swoje obawy. Lepiej gdyby wypowiedzieli się eksperci. Ale trudno uważać kogoś kto anonimowo wypowiada się na forum za eksperta.Zamiast więc tracić czas na forum niech Pan zaprosi mieszkańców na poważną debatę. Na koniec jeszcze jedna uwaga, w pas kłania się Panu ortografia i gramatyka. Z WYŁANCZANIA dziś śmieją się już dzieci.
| Zgłoś do usunięcia
pit 20-03-2015 15:40
Prosze nie rzucać zarzutami typu przekręt bo to oskarżenia bez podstawne . Nie ma być żadnej likwidacji MZEC !! Nowa elktrociepłownia to podkreślam uzupełnienie i zwiększenie mocy MZEC i to MZEC będzie dystrybuował to ciepło . Jednak ceny dostaw do MZEC moga obniżyć lekko ceny lub nie pozwolą na podwyżki w najbliższych latach . Dodatkowo powstaną nowe miejsca pracy . A wyliczeń nikt nie wstawia na takich forach. To nie szkółka biznesu. Takie dane ma napewno miasto. Jeżeli ceny by miały być wyższe to burmistrz nie kupi takiego ciepła . A to co intryguje z cenami to wyjaśniam że szkopuł polega na tym że paliwem dla tej instalacji jest paliwo za które nie trzeba płacić . Instalacje takie są o zasięgu lokalnym nie ściąga się paliwa z połowy Polski . Moc jest też lokalnie do zagospodarowania. Firma ta buduje swoje linie przesyłowe niezależne od energetyki co też daje możliwość niższych cen prądu jednak nie ma co ukrywać nie bezpośrednio indywidualnemu odbiorcy.
| Zgłoś do usunięcia
jk 20-03-2015 15:00
Kto pisze taki artykuł to powinien się pod nim podpisać
| Zgłoś do usunięcia
aaa 20-03-2015 14:57
Artykuł ładny , ale konkretów żadnych Proszę o przedstawienie konkretnych wyliczeń Na jakiej podstawie można twierdzić że ciepło będzie tańsze czyli MZEC do likwidacji 11,5 MW to braknie deo zagotowania herbaty (przekręt )
| Zgłoś do usunięcia
pit 20-03-2015 13:27
Witam WidzĘ że sporo sie wkrada w ten temat plotek i złych sformułowań. Postaram się wyjaśnić że burmistrz ma inicjatywĘ i chyba to dobrze . Jeżeli chodzi o to czy ciepłownia to dobre posunięcie to napewno tak ,jednak niech się wszyscy nie boją że to zatruje życie bo to nierealne od tego aby inwestycja była zgodna z przepisami ochrony środowiska dba odpowiedni niezależny urząd RDOŚ. Więc biurmistrz wyraża zgode ale tu na straży stoją inne instytucje i gdyby było coś nie tak zabronią takiej inwestycji. Dla informacji niezorientowanych to ten teren to nie środek miasta tylko tereny przemysłowe i napewno nie Natura 2000 !. A teraz najważniejsze ta elektrociepłownia jest oparta na innowacyjnej technologi zgazowania paliwa alternatywnego oraz biomasy i zaliczana jest do źródeł energii odnawialnej . Oznacza to że paliwo jest selekcjonowane a nie że sobie ktoś spala śmieci !! Pozatym to paliwo jest najpierw sterylizowane wysoką temperaturą pary a dopiero zgazowywane a dopiero ten gaz jest spalany w specjanym kotle . Uzyskana temperatura tworzy pare i potem jak wiadomo mamy ciepło i energie elektryczną . Oczywste jest też to że sytem aktywnych filtrów nie pozala na wydostanie się do atmosfery furanów ani innch ciężkich pierwiastków i cały proces jest mionitorowany komuterowo i jeżeli sa zakłócenia procesu technologicznego jest wyłanczana instalacja . Zaznaczam więc że nie ma żadnych smrodów i pyłów bo w takiej instalacji to nie możliwe . Dla przykładu jednego z wielu na śwecie wysyłam na wycieczke do Wiednia gdzie jest podobna instalacja i to spalarnia i jest ona w środku Wiednia . Czy Wiedeńczycy są nienormalni tak zapytam tych sceptyków ??? Technologia zgazowania jest znana od wielu lat jednak teraz dopracowywana i połączona z innymi technologiami powoduje zerowe zagrożenie . Więcej zagrożenia daja kominy mieszkańców z których bucha cała tablica pierwiastków bo nikt nie kontroluje tego co każdy wrzuca do pieca ! Jeżeli chodzi o korzyści to osiągnie je miasto a co za tym idzie społeczeństwo gdyż oszczędnosci w gospodarce komunalnej można inwestować w tak wrażliwą sterfe pomocy najbiedniejszym i w rozwój infrastruktóry miasta . Elektrociepłownia zwiększy potencjał MZEC a nie spowoduje jego zamknięcie . Poza potencjałem ceny ciepła napewno nie wzrosną a moga spaść. Tańszy prąd zasili spółki miasta a miasto wyda mniej pieniędzy na gospodarke odpadami. Inwestycja ta spowoduje też że nie będzie potrzeba budować smrodliwej kompostowni . Myśle że mając taką wiedzę dopiero można ferować wyroki i rzucać opinie na forum
| Zgłoś do usunięcia
lkoiujj 19-03-2015 17:19
gkgkloip
| Zgłoś do usunięcia
fatalny pomysł 19-03-2015 08:16
to teraz jeszcze MZEC do likwidacji pojdzie jak wybudują elektrociepłownię? Najlepiej zlikwidować spółkę budżetową i dać zarobić prywatnej firmie. Gratuluje logiki!
| Zgłoś do usunięcia
Janusz 18-03-2015 21:14
Tuba propagandowa Urzędu powinna za milknąc Nieznajomość zagadnień energetyki i wypisywanie bzdur na ten temat jest nieprzyzwoite. Budowa elektrociepłowni i spalarni śmieci na obszarze natura 2000 jest nie możliwa .Mit o taniej energii w mieście można włożyć między bajki. 1,5MW nie oświetli nawet miasta i nie przyczyni się do jego rozwoju.Proszę Pana Burmistrza o nie wprowadzanie mieszkańców naszego miasta w błąd jaki to cud spadnie nam z nieba .W mieście potrzeba ludzi mądrych a nie mądrali .
| Zgłoś do usunięcia
T. 18-03-2015 18:40
Anna, serio dla Ciebie ul. Sosnowa to centrum miasta? o.O
| Zgłoś do usunięcia
Anna 18-03-2015 18:21
Brawo panie burmistrzu , w centrum miasta spalarnia śmieci , a jeszcze jakiś czas temu pan zaprzeczał jakoby to była spalarnia, taniej ciepło?? ta to Cieplik zlikwidowany będzie? bo chyba tak ale to już pana nie będzie na tym stołku, My mieszkańcy panu już dziękujemy za SPALARNIE ekologia ? to niech pan to wybuduje w Dabrowicach nie w KOLE
| Zgłoś do usunięcia
uuuuu 18-03-2015 15:52
albo dla wszystkich albo dla nikogo..dlaczego dla wielu anie dla wszystkich mieszkańców Kła? Znowu jedni uprzywilejowania inni nie? Dwa bloki to mało. Tu potrzeba 3,4. Bo wprowadzą się jedni a zaraz powstanie lista 100 nowych.
| Zgłoś do usunięcia
xxx 18-03-2015 15:42
a elektrociepłownia nie może być spalarnią śmieci? to chyba nawet lepiej
| Zgłoś do usunięcia
Lx 18-03-2015 15:29
Halo, halo - elektrociepłownia czy spalarnia śmieci?
| Zgłoś do usunięcia