sim
bricomarche
Wiadomości Kultura i rozrywka 5 Rocznica Katastrofy Smoleńskiej [FOTO][VIDEO]

5 Rocznica Katastrofy Smoleńskiej [FOTO][VIDEO]

11-04-2015 10:17 | Źródło: | Wyświetleń artykułu: 14,083 | Komentarzy: 13
Jubiler Euro Koło
5 Rocznica Katastrofy Smoleńskiej [FOTO][VIDEO]
Foto:
W piątek 10 kwietnia 2015 roku, minęła 5.rocznica rozbicia się samolotu polskiego Tu–154 w Smoleńsku. W katastrofie zginął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Lech Kaczyński wraz z małżonką Marią i innymi 94 pasażerami na pokładzie. Wśród zabitych znajdowali się patrioci – kwiat Narodu Polskiego.
Przed mszą przybyli wierni spotkali się pod obeliskiem Smoleńskim znajdującym się na terenie kościoła. Tutaj działacze różnych organizacji złożyli wiązanki kwiatów i zapalili znicze. W uroczystości udział wzięli Burmistrz Miasta Koła Stanisław Maciaszek, przewodniczący Rady Miejskiej Artur Szafrański, przewodniczący Związku Zawodowego „Solidarność” Maciej Nawrocki, Radni Powiatowi Leszek Galemba i Grzegorz Fijałkowski, Radna Miejska Elżbieta Tamborska i inni mieszkańcy Miasta Koła.

Miłym akcentem było pełnienie warty honorowej przy obelisku przez harcerzy z kolskich szkół podstawowych i gimnazjalnych. Przewodniczący PiS na Powiat Kolski, radny Powiatu Kolskiego Pan Leszek Galemba odczytał list od Prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. Następnie Robert Cesarz odczytał listę ofiar Katastrofy Smoleńskiej, a Uczniowie Gimnazjum NR 1 w Kole, włożyli do wazonów 48 białych i 48 czerwonych róż.

Po tej ceremonii wierni , kapłani, szafarze oraz proboszcz Piotr Pawlak przeszli do kościoła gdzie odbyła się Msza św. w intencji ofiar Katastrofy Smoleńskiej.

Proboszcz Parafii pw. Św. Bogumiła, Ks. Piotr Pawlak w swoim kazaniu przypomniał tą wielką tragedię narodową jaka miała miejsce 5 lat temu. Słowami pieśni „Ojczyzno ma” przyrównał ją do kolejnej rany, jaką los jej zadał. Mówił o miłości do ojczyzny, na przykładzie Świętych, Siostry Faustyny, która codziennie modliła się za Ojczyznę i Jana Pawła II, który przylatując do Polski zawsze całował ziemię. Prosił abyśmy naszą miłość do Ojczyzny przekazywali kolejnym pokoleniom, ucząc ich by w swoim życiu postępowali w myśl hasła BÓG – HONOR – OJCZYZNA.

Następnie Młodzież z Gimnazjum NR 1 pod kierunkiem Katechety Pana Roberta Cesarza przybliżyła zgromadzonym tematykę Mordu Katyńskiego. Wierszem, prozą i fragmentami listów wspaniale oddali tragedię tamtego wydarzenia.

Sławomir Grabowicz Rzecznik Klubu Gazety Polskiej w Kole powiedział: ”Nie byłoby Katastrofy Smoleńskiej gdyby nie Katyń. Nie byłoby Katynia, gdyby nie umiłowanie wolności i miłość do Ojczyzny.”

Po Mszy św. Odbył się Koncert Pana Pawła Piekarczyka „BARDA WOLNOŚCI” poświęcony pamięci Ofiar Katastrofy Smoleńskiej, a w szczególności Prezydentowi RP Panu Profesorowi Lechowi Kaczyńskiemu.Tekst: MC
Foto: F&A MEDIA, MCChcesz być na bieżąco? Śledź nasz portal na facebooku
Redakcja e-kolo.pl
Kontakt z autorem: e-kolo@e-kolo.pl
DODAJ KOMENTARZ
*dodając swój komentarz jednocześnie akceptujesz regulamin.
Pamiętaj, że dodając treść łamiącą prawo lub dobra osobiste - narażasz się na odpowiedzialność karną.
WASZE KOMENTARZE (13)
gośc 13-04-2015 09:16
Piękna uroczystość szkoda tylko że tak mało mieszkańców Koła uczestniczyło w obchodach piątej rocznicy.Przykre że w naszym społeczeństwie tak mało patriotów,ludzi którym dobro Polski, miasta leży na sercu.Wielkie dzięki dla organizatorów , dla młodzieży dobrze że jeszcze są tacy katecheci , nauczyciele historii którzy uczą młodych o Ojczyżnie, polskich bohaterach i naszej historii.
| Zgłoś do usunięcia
do Badżio 12-04-2015 09:41
... Reszta przedstawicieli nie chciała uczestniczyć w prywatnej imprezie PiSu i Klubu Gazety Polskiej, tak bym to odczytał.
| Zgłoś do usunięcia
kja 11-04-2015 21:53
co ma Katyń 1940 do Smoleńska 2010??? zakłamywanie historii.. fałsz, obłuda i zakłamanie...Porównywanie zbrodni katyńskiej do wypadku jest mało stosowne...Chyba, że wypadek był spowodowany uporem i zadufaniem przypadkowego Prezydenta...
| Zgłoś do usunięcia
lok 11-04-2015 19:01
na uroczystosciach byla tylko sekta smolenska i paru przedstawicieli ojca rydzyka
| Zgłoś do usunięcia
Badżio 11-04-2015 18:37
Nie widziałem tych panów z PO,SLD i PSL. Wida po tym, że nie mogliby spojrzeć w oczy tym co przyśli.
| Zgłoś do usunięcia
tomii1 11-04-2015 17:43
Większość dewodków niż młodych!!!! A co robił tam sx burmistrz Drożdżewski!!!!!!!!!!!!!
| Zgłoś do usunięcia
Czy to znak protestu? 11-04-2015 15:45
Na zdjęciach widać tylko przedstawicieli PiSu, a czy byli również członkowie PO, SLD czy PSL jak w poprzednich latach?
| Zgłoś do usunięcia
Gość 11-04-2015 15:10
Bardzo dziękujemy za uwagę pani druhno. Po prostu przeoczyliśmy. Ale pani i tak była najpiekniejsza.
| Zgłoś do usunięcia
Markus 11-04-2015 14:46
Czytam: "Wsrod zabitych znajdowali sie patrioci - Kwiat Narodu polskiego". Z tego zdania wynika, ze nie wszystkie ofiary to patrioci. Rozumiem tez, ze nie wszyscy to Kwiat Narodu, poniewaz wsrod zabitych byli parlamentarzysci tak z PO jak i SLD.
| Zgłoś do usunięcia
kok 11-04-2015 14:04
kilku pisiorow bardzo slaba uroczystosc
| Zgłoś do usunięcia
abecadło 11-04-2015 12:10
Jak się ogląda tylko media mętnego nurtu, to wiadomo, że się nie można z nich dowiedzieć czy zobaczyć zdjęć, jak expremier JK stoi przy grobie swojego brata na Wawelu. Niech żyją wolne media... ha ha ha
| Zgłoś do usunięcia
magister 11-04-2015 11:37
Sekta Smoleńska znów dzisiaj wyruszyła na ulice Warszawy. Nie ma się co dziwić, że Jaro krzyczy pod Pałacem, a nie klęczy przed grobem na Wawelu, w końcu przeżywa żałobę po utraconym Pałacu, a nie po bracie.
| Zgłoś do usunięcia
Dh. 11-04-2015 11:16
Zuchy i Harcerze to uczniowie Zespołu Szkół nr.1 w Kole
| Zgłoś do usunięcia