sim
geberit produkcja
Wiadomości Miasto Koło Odpust św. Antoniego

Odpust św. Antoniego

15-06-2015 09:51 | Źródło: | Wyświetleń artykułu: 3,500 | Komentarzy: 0
Jubiler Euro Koło
Odpust św. Antoniego
Foto:
13 czerwca to odpust św. Antoniego w klasztorze Ojców Bernardynów w Kole. Św. Antoni z pochodzenia był Portugalczykiem ur. się około 1191 roku w Lizbonie. W młodym wieku wstąpił do kanoników regularnych św. Augustyna, gdzie otrzymał święcenia kapłańskie.
Przeniósł się do franciszkanów, aby głosić Ewangelię w Afryce, ale został skierowany do pracy we Francji i Włoszech. Św. Franciszek z Asyżu powołał go na pierwszego nauczyciela teologii w zakonie. Pozostawił po sobie dzieła świadczące o jego wiedzy i dobroci. Zmarł w Padwie 13.czerwca 1231 r. jedenaście miesięcy później papież Grzegorz IX zaliczył go w poczet świętych. Franciszkanie rozpowszechnili jego kult na całym świecie.

W kolskim klasztorze św. Antoni cieszy się kultem od przeszło 500 lat, Szczególnie przybywają do niego młode małżeństwa z małymi dziećmi, które w tym dniu otrzymują błogosławieństwo, przynoszą lilie znak niewinności i czystego serca. Otrzymują obrazki swojego świętego jak również pobłogosławione chlebki, które święty słynący z dobroci i troski o ludzi ubogich rozdawał swoim współczesnym. Szczególnie msza św. o godz. 1600 cieszy cię dużym powodzeniem, kiedy kościół jest wypełniony, śpiewem, gwarem, i ruchem pełnym energii najmłodszych czcicieli świętego z Padwy.

Gdy skończyło się błogosławieństwo, rodzice wraz ze swymi pociechami przechadzali się między rozstawionymi straganami, których z uwagi na sprzyjającą pogodę było bardzo dużo. Każdy z naszych milusińskich chciał mieć jakąś pamiątkę, której rodzice nie byli w stanie im odmówić.

– Każdego roku uczestniczę w tej uroczystości ze swoimi dziećmi. Modlę się do św. Antoniego, aby nie opuszczał nas i miał w swojej opiece – powiedziała jedna z mam – pani Karolina.

Kilka zdjęć z odpustu św. Antoniego w Kole.

Posted by Kolski Portal Internetowy on 15 czerwca 2015Michał Chojnacki
Chcesz być na bieżąco? Śledź nasz portal na facebooku
Redakcja e-kolo.pl
Kontakt z autorem: e-kolo@e-kolo.pl
DODAJ KOMENTARZ
*dodając swój komentarz jednocześnie akceptujesz regulamin.
Pamiętaj, że dodając treść łamiącą prawo lub dobra osobiste - narażasz się na odpowiedzialność karną.
WASZE KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy pod wiadomością. Bądź pierwszy!