sim
geberit produkcja
Wiadomości Miasto Koło Rozmowa z księdzem Władysławem Waszakiem

Rozmowa z księdzem Władysławem Waszakiem

06-07-2015 08:13 | Źródło: | Wyświetleń artykułu: 8,632 | Komentarzy: 7
Jubiler Euro Koło
Rozmowa z księdzem Władysławem Waszakiem
Foto:
Rozmowa z księdzem Władysławem Waszakiem byłym proboszczem parafii pod wezwaniem św. Andrzeja w Kościelcu na temat decyzji Biskupa Ordynariusza Wiesława Meringa przeniesienia do parafii pod wezwaniem Matki Bożej Częstochowskiej w Kole rozmawiał Michał Chojnacki.
Tak się złożyło, że dnia 30 czerwca minął rok, jak Ksiądz został przeniesiony do parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Kole. Chcę zapytać Księdza jak parafianie przyjęli następcę księdza prałata Janusza Ogrodowczyka i jakie wrażenia ma Ksiądz o wiernych z nowej parafii?

Przyjęty zostałem bardzo życzliwie. Dla wielu nowych Parafian nie jestem obcy, bo znają mnie z Kościelca, gdzie pracowałem 16 lat. Wiele spraw załatwiałem w Kole, więc dlatego jestem znany już od dawna. Od pierwszych dni pobytu w Kole parafianie chętnie ze mną rozmawiają, deklarują chęć wielorakiej pomocy i zapewniają o wsparciu modlitewnym.

Budując kościół w Kościelcu włożył ksiądz dużo pracy. Przypomnę tylko, że dziełem księdza jest budowa od fundamentów głównej nawy kościoła, którą dobudowano do prezbiterium z XII wieku. Czy nie żal było księdzu zostawić kościeleckiej parafii?

Każdy kapłan cokolwiek robi , czy buduje, czy remontuje, ma świadomość, że robi to nie dla siebie. Dlatego nie żal, lecz satysfakcja z wykonanej pracy towarzyszyła mi przy odchodzeniu z parafii.


Podczas rozmowy z mieszkańcami gminy Kościelec wyczuć było można nutkę tęsknoty za księdzem. Czym oprócz odrestaurowania ksiądz się zasłużył , że wierni tęsknią za gospodarzem parafii kościeleckiej ?

Kilkanaście lat mojej posługi niewątpliwie sprzyjało nawiązywaniu bliższych więzi. Nie ukrywam, że i ja przeżyłem czas tęsknoty i musiałem przyzwyczaić się do nowych warunków.


Po kilku dniach pobytu w Kole zauważyłem, że ksiądz dziekan przystąpił do przebudowy części mieszkalnej w plebani, co zostanie jeszcze zmienione?

To prawda, że trzeba było przeprowadzić remont plebanii. Teraz trzeba skupić się na kościele. W najbliższych dniach zakończymy remont dachu kościoła. Następnie zaczną się prace wewnątrz: wymiana grzejników, okien, malowanie całego wnętrza. Tempo tych prac zależy od ofiarności Parafian, którzy są niezbyt zamożni. Przez miniony rok dowiedli jednak, że chcą mieć odnowioną, piękną świątynię. Jestem więc przekonany, że wspomniane założenia będziemy systematycznie realizować.

Parę lat temu istniał Parafialny Klub Sportowy „Czarni”, ale z powodu braku środków finansowych został rozwiązany. Czy zechce ksiądz kontynuować to „dzieło”?

Jeżeli znajdą się chętni do odtworzenia takiego Klubu, będę ich sprzymierzeńcem.

Dziękuję za rozmowę i życzę spełnienia podejmowanych przedsięwzięć. Szczęść Boże.
Chcesz być na bieżąco? Śledź nasz portal na facebooku
Redakcja e-kolo.pl
Kontakt z autorem: e-kolo@e-kolo.pl
DODAJ KOMENTARZ
*dodając swój komentarz jednocześnie akceptujesz regulamin.
Pamiętaj, że dodając treść łamiącą prawo lub dobra osobiste - narażasz się na odpowiedzialność karną.
WASZE KOMENTARZE (7)
L jak Lucy 18-07-2015 14:26
Ksiądz Ogrodowczyk odszedł na emeryturę
| Zgłoś do usunięcia
kolanin 07-07-2015 10:52
Ks.Ogrodowczyk odszedł bo nie miał układów w Kurii włocławskiej, miał długi bo z tego co miał to jeszcze pomagał bardziej potrzebującym.Za pogrzeb brał 500-600 zł. podobno teraz aż 1300,. tak jak w innych parafiach. To jest rozbój w biały dzień.Ale tacy księża jak Ks. Ogrodowczyk szanowany przez większość parafian nie mają uznania od zwierzchników.Pieniądz opanował nawet kościół czyli kler i za to niedługo ludzię klerowi podziękują za niszczenie polskiego kościoła, za to że nie ma w kościele młodych ....
| Zgłoś do usunięcia
rodowita kolanka 07-07-2015 10:16
do lok: chyba nie jesteś z Koła i nie pamiętasz jak kiedyś wyglądał kościół na Bliznej. Dzięki Ogrodowczykowi został powiększony, odmalowany, zakupił nowe ławy. Nie wiem dlaczego ks. Ogrodowczyka już nie ma i powiem że jakoś tak dziwnie bo odkąd pamiętam odkąd byłam małym dzieckiem ks Ogrodowczyk był a teraz już nie. Co innego gdyby to była zmiana na skutek śmierci ale po co dobrego księdza zabierać z miasta gdzie był przez ponad 20 lat jak nie więcej. Ja nie wiem dlaczego został przeniesiony i jak ty wiesz to powiedz
| Zgłoś do usunięcia
lok 06-07-2015 14:02
bardzo dobry proboszcz zaczyna remonty w kosciele ks ogrodowczyk kompletnie nic nie robil.wiadomo dlaczego odszedl
| Zgłoś do usunięcia
marcin 06-07-2015 12:36
LOL
| Zgłoś do usunięcia
nauczyciel 06-07-2015 12:24
A dlaczego wywiad tylko z k.Waszakiem, parafianie z Bliznej znają sytuację a pozostali mieszkańcy Koła mają swoje parafie i dlaczego mają się interesować Blizną, nie rozumiem.Chyba że z pozostałymi proboszczami też będą wywiady ale po co?
| Zgłoś do usunięcia
kolanka 06-07-2015 10:55
Uważam że nasza parafia została osierocona po odejściu ks.Ogrodowczyka i parafianie jeszcze długo nie przywykną do nowych rządów i nowych kapłanów.To nie jest już to samo.Parafią rządzi biskup i uważa że wie najlepiej
| Zgłoś do usunięcia