sim
Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies? AKCEPTUJĘ
bricomarche
Wiadomości Miasto Koło Koło stanie się miastem innowacji geotermalnych

Koło stanie się miastem innowacji geotermalnych

20-07-2015 13:37 | Źródło: | Wyświetleń artykułu: 8,488 | Komentarzy: 5
Koło stanie się miastem innowacji geotermalnych
Foto:
zacisze
Geothermal Energy Resources – przedsiębiorstwo, którego misją jest wdrażanie projektów geotermalnych dostarczających zielonej i odnawialnej energii – podpisało z władzami miasta Koło list intencyjny dotyczący projektu budowy elektrociepłowni geotermalnej o mocy do 15 MWt. Uroczystość z udziałem Stanisława Maciaszka – Burmistrza miasta Koło oraz Piotra Długosza – prezesa zarządu Geothermal Energy Resources, miała miejsce w dniu 20 lipca 2015 roku w Ratuszu Miejskim w Kole.
Geothermal Energy Resources jest przedsiębiorstwem technologiczno-wdrożeniowym, którego misją jest rozwijanie projektów geotermalnych dostarczających energię cieplną i elektryczną z odnawialnych źródeł energii. Głównym celem spółki jest budowa elektrociepłowni i ciepłowni wykorzystujących naturalne ciepło lokalnych wód geotermalnych, dzięki którym możliwe będzie zapewnienie lokalnym przedsiębiorstwom ciepłowniczym oraz innym prywatnym odbiorcom, energii pochodzącej z odnawialnych źródeł.

„Najnowsza inwestycja spółki Geothermal Energy Resources, jaką jest budowa elektrociepłowni geotermalnej w naszym mieście, to przedsięwzięcie, które nie tylko zapewni nowe miejsca pracy dla mieszkańców, ale także przyczyni się do wzrostu atrakcyjności naszego regionu wśród turystów i inwestorów za sprawą wykorzystania wody geotermalnej do rekreacji oraz balneologii. Ponadto realizacja projektu umożliwi ograniczenie wzrostu wydatków związanych z dostawą ciepła dla lokalnych odbiorców. Jesteśmy ogromnie dumni, że elektrociepłownia powstanie w naszym mieście” – mówi Stanisław Maciaszek, Burmistrz miasta Koło.

„Budowa pierwszej w Polsce elektrociepłowni geotermalnej, która umożliwi dostarczanie zielonej i odnawialnej energii, jest naszym kluczowym celem. Obecnie energia geotermalna jest jedynym pewnym, nieprzerwanym i nieszkodliwym dla środowiska źródłem energii, które nie produkuje żadnych toksycznych odpadów – ma zerową emisję CO2 do atmosfery. Dostęp do stałego i niskokosztowego odnawialnego źródła energii sprawi, że nie będzie konieczne wprowadzanie drogich inwestycji w ramach remontów starych urządzeń ciepłowniczych. Podpisanie listu intencyjnego na budowę elektrociepłowni geotermalnej jest ważnym krokiem w całej inwestycji. Jestem bardzo zadowolony, że będziemy mogli zrealizować tak nowatorski projekt w Kole. Elektrociepłownia dostarczająca odnawialnych źródeł energii niesie przede wszystkim ogromne korzyści dla budżetu lokalnego, dzięki ograniczeniu konieczności kosztownych inwestycji w niskoemisyjne technologie, a ponadto uniezależnia od wzrostu cen surowców energetycznych. Elektrociepłownia geotermalna umożliwi także stabilizację cen ciepła w Kole oraz zwiększenie efektywności cieplnej – spośród OZE Geo posiada najwyższe wskaźniki wykorzystania czasu pracy i mocy ~70-90% w skali roku” – dodaje Piotr Długosz, prezes zarządu Geothermal Energy.

W wyniku realizacji projektu możliwe będzie wykorzystanie nowych ekologicznych źródeł ciepła i ograniczenie wydatków lokalnego przedsiębiorstwa ciepłowniczego na modernizację istniejących źródeł energii oraz zakup certyfikatów do prawa emisji CO2, co jest nierozerwalnie związane z ograniczeniem wydatków wzrostu cen taryfowych za ciepło dla odbiorców. Ponadto projekt będzie miał wpływ na zwiększenie atrakcyjności miasta Koło dla mieszkańców, turystów i inwestorów oraz zapewni możliwości stworzenia nowych miejsc pracy dzięki dodatkowemu wykorzystaniu wody geotermalnej do celów rekreacji, balneologii czy w szklarnictwie. W rezultacie inwestycji miasto otrzyma nowe ekologiczne źródło ciepła, które zapewni ok. 220 tys. GJ rocznie, co pokryje ok. 90% rocznego zapotrzebowania miasta na ciepło grzewcze i ciepłą wodę. Jednoczesne uruchomienie nowej ciepłowni da miastu wymierne korzyści i oszczędności: zużycie ciepła, emisji CO2, NOX i inne.

Wkrótce pełne nagranie z wydarzenia.


Tekst: GENESIS PR
Foto : F&A MEDIA
Chcesz być na bieżąco? Śledź nasz portal na facebooku Biały Fortepian news
Redakcja e-kolo.pl
Kontakt z autorem: e-kolo@e-kolo.pl
DODAJ KOMENTARZ
*dodając swój komentarz jednocześnie akceptujesz regulamin.
Pamiętaj, że dodając treść łamiącą prawo lub dobra osobiste - narażasz się na odpowiedzialność karną.
WASZE KOMENTARZE (5)
Rafał 03-08-2015 17:25
A czy burmistrz się chwali? Nie zauważyłem. Co najwyżej informuje o planach, a wyrazem tego jest ów list intencyjny. Inwestycja opiewa na kilkanaście milionów, i chyba wszyscy mamy świadomość że realizacja odbywać się będzie wieloetapowo , a geotermia nie wyskoczy nam jak królik z kapelusza. Jak wspomniała Jola, poprzedni burmistrz w żaden sposób nie wykazał zainteresowania walorami pod naszą kolską ziemią. Skoro obecny wreszcie zamierza to wykorzystać, to chyba powinniśmy go w tym dopingować a nie kwasić i grymasić i być sceptycznym.
| Zgłoś do usunięcia
JOLA 20-07-2015 17:32
Poprzednich władz nie było nawet stać na podpisanie listu intencyjnego .Brawo Panie Burmistrzu.Proszę nie zwracać uwagi na malkontentów.Życzę wytrwałości .Ma Pan świetne pomysły inne gminy powinny się od Pana uczyć.Powodzenia.
| Zgłoś do usunięcia
Lew 20-07-2015 16:23
Jestem zwolennikiem zasady - niech każdy robi to na czym się zna. Dobrze gdyby i ta zasada stała się bliska burmistrzowi.
| Zgłoś do usunięcia
Cześć 20-07-2015 15:09
Lew Może ty byś był lepszym burmistrzem - kandyduj!
| Zgłoś do usunięcia
Lew 20-07-2015 14:10
List intencyjny to jeszcze nie umowa. Zobaczymy czy inwestycja dojdzie do skutku. Peany o sukcesie jeszcze nie czas głosić. Już wiele ten burmistrz nam naobiecywał. Tylko jakoś brak konkretów. Warto przypomnieć sobie wierszyk " samochwała". Zalecam powściągliwość w głoszeniu wielkiego sukcesu. Więcej robić mniej mówić, panie burmistrzu. Poczekamy, zobaczymy.
| Zgłoś do usunięcia