sim
ubezpieczenia klodawa
Wiadomości Miasto Koło Wyjazd szkoleniowy PiMBP

Wyjazd szkoleniowy PiMBP

16-06-2010 13:54 | Źródło: | Wyświetleń artykułu: 2,822 | Komentarzy: 0
Wyjazd szkoleniowy PiMBP
Foto:
zacisze
10 czerwca sprzed siedziby PiMBP w Kole pracownicy biblioteki, emerytowani bibliotekarze, członkowie Koła Przyjaciół Biblioteki oraz bibliotekarze z bibliotek samorządowych powiatu kolskiego wyruszyli w podróż szkoleniowo- krajoznawczą do Oporowa, oraz Żelazowej Woli.
Zamek w Oporowie, wsi w powiecie kutnowskim, jest jednym z najlepiej zachowanych średniowiecznych założeń rezydencyjnych w Polsce. Należy do typu późnogotyckich rycerskich siedzib obronnych, wznoszonych na terenach nizinnych, z których tylko nieliczne przetrwały do naszych czasów. Niegdyś stanowił centrum rozległych dóbr ziemskich możnego rodu Oporowskich, herbu Sulima, blisko związanego w XV wieku z dworem królewskim. Budowla usytuowana na wyspie, z sylwetką murów odbijających się w wodach okalającej ją fosy, tworzy niepowtarzalny, malowniczy obraz, dopełniony starodrzewiem krajobrazowego parku. Współcześnie w zamku - muzeum zgromadzone są zbiory złożone z dzieł dawnego malarstwa, rzeźby i wyrobów rzemiosła artystycznego.

Bibliotekarzy zachwyciła także zachodnia oficyna dawnego dworku Skarbków w Żelazowej Woli, gdzie 1 marca 1810 roku urodził się Fryderyk Chopin. Rodzice Fryderyka otrzymali dworek od hrabiny Ludwiki Skarbkowej w prezencie ślubnym. Uczestnicy wycieczki spacerowali po niezwykle pięknym parku okalającym dworek, po czym pełni wrażeń - choć nieco zmęczeni wszechogarniającym upałem - szczęśliwie wrócili do ukochanego Koła.

A.K.
Chcesz być na bieżąco? Śledź nasz portal na facebooku
Redakcja e-kolo.pl
Kontakt z autorem: e-kolo@e-kolo.pl
paryz
DODAJ KOMENTARZ
*dodając swój komentarz jednocześnie akceptujesz regulamin.
Pamiętaj, że dodając treść łamiącą prawo lub dobra osobiste - narażasz się na odpowiedzialność karną.
WASZE KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy pod wiadomością. Bądź pierwszy!