(1)
Miejscowe opady deszczu w pobliżu 24.6

110-lecie Chóru Farnego Lutnia

Autor: 28 Wrzesień 2015 przeczytasz w ok. 3 min.
110-lecie Chóru Farnego Lutnia
©
(1) | Czytano:
4,939 razy | przeczytasz w ok. 3 min.

13 i 27 września odbywały się obchody jubileuszu Chóru Farnego „Lutnia” im. Stanisława Moniuszki w Kole, którego członkowie i sympatycy w tym roku świętują 110. rocznicę powstania zespołu. Z tej okazji zorganizowane zostały wydarzenia zarówno o charakterze religijnym, jak i jubileuszowy koncert w domu kultury.

R E K L A M A
1
Czytano:
4,939 razy
Udostępnij
Pierwsza część obchodów rocznicy miała miejsce w niedzielę (13 września) w kościele farnym Podwyższenia Krzyża Świętego. Wówczas podczas uroczystej sumy odpustowej sprawowanej przez ks. biskupa Stanisława Gębickiego składano Bogu dziękczynienie za istnienie chóru. „Lutnia” dyrygowana od 1981 r. przez Jana Kordylewskiego ubogaciła Liturgię swoim śpiewem, za co z ust celebransa usłyszano wiele słów uznania.

Podczas wspomnianej Mszy św. proboszcz parafii ks. kanonik Józef Wronkiewicz odczytał list, który z okazji jubileuszu na jego ręce przesłał ordynariusz diecezji włocławskiej ks. biskup Wiesław Alojzy Mering. W liście czytamy: „Z okazji obchodów 110. rocznicy istnienia chóru (…) składam szczere i głębokie wyrazy uznania. Wiele razy miałem okazję słuchać Państwa z różnych okazji. Za każdym razem był poruszony i bardzo szczęśliwy”. Biskup przesłał także wszystkim chórzystom oraz sympatykom pasterskie błogosławieństwo.
Natomiast dwa tygodnie później, 27 września, w Miejskim Domu Kultury w Kole odbyła się druga część uroczystości. Na koncert „Cantate Deo et Patriae” zaproszeni byli przedstawiciele lokalnego duchowieństwa, władz samorządowych miasta i powiatu kolskiego na czele z burmistrzem Stanisławem Maciaszkiem. Wśród widowni nie zabrakło również mieszkańców, którzy z sympatią odnoszą się do pięknych tonów, które rozbrzmiewają nie tylko w prastarej Kolskiej Farze, ale i poza jej murami.

Jan Kordylewski, który od 1981 r. pełni funkcję dyrygenta farnej „Lutni” wprowadził zgromadzonych słuchaczy w historię chóru, w telegraficznym skrócie wymieniając najważniejsze osiągnięcia na przestrzeni lat. Natomiast przewodniczący Rady Miejskiej Artur Szafrański odczytał gratulacje od władz samorządowych.
Początki istnienia chóru kościelnego w kolskiej farze sięgają przełomu XVI i XVII wieku, czego potwierdzenie odnajdujemy w dokumencie z wizytacji kanonicznej z 1608 r. Obecnie istniejący zespół został założony w 1905 r. z inicjatywy ówczesnego wikariusza parafii ks. Józefa Mężnickiego. Pierwszymi dyrygentami byli Aleksander Pawłowski i Henryk Berczyński. Chór „Lutnia” swoim śpiewem uświetnił Msze św. sprawowane przez papieża Jana Pawła II we Włocławku (1991 r.) i Licheniu (1999 r.). Zespół aktywnie uczestniczy w wydarzeniach kulturalnych miasta, ale na swoim koncie ma także występy w wielu miastach Polski i za granicą – m.in. w Rosji, Niemczech i Litwie.

Obecnie Chór Farny „Lutnia” im. Stanisława Moniuszki w Kole każdej niedzieli o godzinie 10.30 i we wszystkie święta artyści, śpiewem na chwałę Bożą, ubogaca Msze św. w kolskim kościele Podwyższenia Krzyża Świętego.

mn

Oceń artykuł

0%
0%
0%
0%
0%
0%
Oddanych głosów: 0
Komentarze (1)
dodając komentarz akceptujesz regulamin. Pamiętaj o wzajemnym szacunku! HejtSTOP
S · 28 Wrzesień 2015
Wszystkiego dobrego dla mistrza Kordylewskiego i całej farnej Lutni! Jestescie najlepsi!
>