sim
ubezpieczenia klodawa
Wiadomości Powiat Kolski Józefów Chudych dwóch...

Józefów Chudych dwóch...

01-07-2010 13:57 | Źródło: | Wyświetleń artykułu: 2,794 | Komentarzy: 0
Józefów Chudych dwóch...
Foto:
zacisze
Ważnym wydarzeniem pod koniec czerwca br. był przyjazd delegacji podkarpackiej gminy Czarna koło Dębicy do Kłodawy i wspólne obrady rajców obu rad gmin. Informacje i projekty uchwał składało Józefów Chudych dwóch – burmistrz Kłodawy i wójt Czarnej. Przed obradami goście zwiedzali ciekawsze miejsca nad Rgielewką.
Współpraca kłodawskich samorządowców i gminy Czarna z województwa podkarpackiego została zapoczątkowana ponad rok temu zupełnie przypadkowo. Surfujący w Internecie pracownik urzędu z Czarnej zauważył, że gospodarz gminy nad Rgielewką nosi takie samo imię i nazwisko jak jego szef, czyli Józef Chudy. Krótko po tym odkryciu do Kłodawy zawitał zaproszony imiennik. Nieco potem - w ubiegłym roku przyszła na Podkarpacie potężna powódź, która spowodowała wiele zniszczeń w infrastrukturze Czarnej. Kłodawa pośpieszyła wówczas z pomocą, przekazując dwadzieścia tysięcy złotych na wyposażenie zniszczonego wodą przedszkola. I tak rozpoczęła się sympatyczna współpraca i wymiana doświadczeń poprzez wzajemne wizyty zaprzyjaźnionych już gmin.

Pod koniec czerwca nad Rgielewkę zawitała 17-osobowa delegacja z Podkarpacia z wójtem Czarnej Józefem Chudym i przewodniczącym tamtejszej Rady Gminy Januszem Cieślą. W składzie delegacji było dziewięciu radnych, kilku pracowników urzędu i sołtysów. Czerwcowa wizyta rozpoczęła się zwiedzaniem podziemnej trasy turystycznej w Kopalni Soli, odnowionego przedszkola miejskiego, kompleksu boisk „Orlik 2012”, Domu Górnika oraz zabytkowego kościoła parafialnego.

Druga część wizyty to wspólne z kłodawskimi rajcami obrady przyjezdnych radnych. Jednym z punktów obrad była prezentacja osiągnięć obu organów samorządowych w okresie ostatniego dwudziestolecia przez ich szefów. – Dziękujemy Kłodawie za zaproszenie i pomoc przy wyposażeniu przedszkola. Ostatnie dwudziestolecie nasza gmina wykorzystała efektywnie. Na początek postawiliśmy na oświatę, jako najważniejszą sferę rozwoju gminy. Mamy dziesięć szkół i prawie w każdym z 14 sołectw centra kulturalne. Sztandarową dziedziną sportu w gminie są szachy. Jesienią tego roku odbędą się u nas Indywidualne Mistrzostwa Świata w tej dyscyplinie. Będziemy gościli zawodników z ponad stu państw – poinformował włodarz Czarnej, który funkcję tę sprawuje nieprzerwanie od 1993 roku. – Za rok będę pełnoletnim wójtem – dodał humorystycznie.

Odwzajemniając się szef kłodawskiej gminy również scharakteryzował podległy teren i jego osiągnięcia, zwracając uwagę na walory turystyczne ziemi nad Rgielewką, a zwłaszcza podziemną trasę i zabytki, które to obiekty znalazły się, dzięki zabiegom władz, w Centralnym Łuku Turystycznym. Poinformował też o spontanicznej pomocy mieszkańców gminy na rzecz powodzian, zwłaszcza dla gminy Wilków. Szczęśliwie, gmina Czarna w tym roku tylko w nieznacznym stopniu została dotknięta powodzią i nie potrzebuje pomocy. – Mieszkamy i działamy w regionach o różnej kulturze. Wy z Galicji, my z wpływami pruskimi. Na Podkarpaciu praktykowane są inne rozwiązania niż w Wielkopolsce. Podziwiam fantastyczne dokonania wójta i gminy Czarna – mówił burmistrz kłodawski i zaprosił gości na uroczyste oddanie do użytku zmodernizowanych i odnowionych pomieszczeń Gminnego Ośrodka Kultury, które zaplanowano na 11 września oraz dzień później na gminne obchody 20-lecia odrodzonego samorządu terytorialnego.

W rewanżu i współpracę Chudy (z Czarnej) wręczył Chudemu (z Kłodawy) dwa laptopy warte 7 tysięcy zł dla potrzeb GOK. W dalszej części spotkania roboczo obradowała Rada Gminy Czarna. Podjęto m.in. uchwały w sprawie udzielenia pomocy finansowej gminie Korzenna oraz powiatowi dębickiemu. Z zaciekawieniem kłodawscy rajcowie przysłuchiwali się podejmowaniu uchwał w sprawie zaciągnięcia zobowiązań finansowych gości na inwestycje planowane w 2011 roku, co umożliwi pozyskanie środków pozabudżetowych na refundację kosztów ich refundacji, przy dużo niższym udziale własnym gminy niż praktykowane jest to w Wielkopolsce.

Trzy dni po odjeździe gości sami już kłodawscy radni obradowali na drugiej części sesji. Podejmowano uchwały związane głównie z gospodarką finansową i budżetem gminy.
zit
#zdj: Gmina Czarna
Delegacja z gminy Czarna podczas zwiedzania kłodawskiej podziemnej trasy turystycznej. W pierwszym rzędzie, drugi z lewej, burmistrz Kłodawy Józef Chudy, obok (w ciemnych okularach) – jego imiennik z Czarnej
Chcesz być na bieżąco? Śledź nasz portal na facebooku
Redakcja e-kolo.pl
Kontakt z autorem: e-kolo@e-kolo.pl
paryz
DODAJ KOMENTARZ
*dodając swój komentarz jednocześnie akceptujesz regulamin.
Pamiętaj, że dodając treść łamiącą prawo lub dobra osobiste - narażasz się na odpowiedzialność karną.
WASZE KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy pod wiadomością. Bądź pierwszy!