sim
marzena pilarska
Wiadomości Miasto Koło Przypominamy o zakazie kąpieli w Kole

Przypominamy o zakazie kąpieli w Kole

02-07-2010 19:22 | Źródło: | Wyświetleń artykułu: 4,920 | Komentarzy: 1
Przypominamy o zakazie kąpieli w Kole
Foto:
zacisze
Rozpoczęło się upalne lato. Temperatura daje się we znaki i każdy robi wszystko by choć na chwilę ochłodzić organizm. W ciągu ostatnich dni na kolskim odcinku rzeki Warty można zauważyć kąpiące się w niej dzieci. Apelujemy do wszystkich - a przede wszystkim do rodziców o szczególne zwrócenie uwagi na to co robią ich pociechy.
Przypominamy, że na Warcie oraz na Zalewie Ruszkowskim obowiązuje zakaz kąpieli. Jest to spowodowane zarówno faktem, że rzeka jest bardzo niebezpieczna i nie ma wydzielonego kąpieliska, ale przede wszystkim jest zanieczyszczona. Szczególnie teraz, kiedy woda opadła po powodzi, znajduje się w niej mnóstwo bakterii niebezpiecznych dla naszego zdrowia.

Zwróćmy zatem uwagę na to, gdzie przebywają nasze dzieci i wybierajmy tylko te kąpieliska, gdzie nie ma zagrożenia dla naszego życia i zdrowia.

Przy okazji przypominamy o podstawowych zasadach bezpiecznego wypoczynku nad wodą:

1. Kąp się tylko w miejscach odpowiednich, zorganizowanych i oznakowanych, strzeżonych przez ratowników (flaga czerwona – zakaz kąpieli).

2. Zapoznaj się z regulaminem kąpieliska, do którego należy się dostosować.

3. Nie kąp się w wodzie, której nie znasz, a szczególnie w basenach przeciwpożarowych, gliniankach, przy falochronach na szlakach żeglownych, w portach.

4. Nie kąp się w miejscach, gdzie jest silny prąd, wiry, w miejscach bagnistych, zarośniętych przez wodorosty i sitowie.

5. Przed wejściem do wody odpocznij po obfitym posiłku, nie wchodź „na głodniaka”.

6. Przed wejściem do wody stopniowo ochładzaj organizm przez polewanie się wodą.

7. Nie przeceniaj swoich możliwości. Jeżeli pływasz słabo, nie wypływaj na głębszą wodę, nawet na materacu czy w kole, silne prądy czy wiatr mogą cię porwać.

8. Unikaj kąpieli w wodzie zimnej. Jest ci zimno, chwytają cię dreszcze – natychmiast wyjdź z wody. Nie należy przebywać w mokrych rzeczach na wietrze.

9. Przed każdym pierwszym skokiem sprawdź głębokość wody i dno, nie skacz do wody płytszej niż 2,5 metra. Skoki z pomostu czy łódki to niebezpieczna zabawa.

10. W razie wywrócenia się jednostki pływającej – niezatapialna: zostań, zatapialna: odpłyń.

11. Nie wrzucaj do wody śmieci ani szkła.

12. W czasie kąpieli nie wszczynaj fałszywych alarmów.

13. O wszystkich nieprawidłowościach powiadom ratownika lub osobę dorosłą.

14. Ważne numery telefonów: pogotowie ratunkowe – 999, policja – 997 lub 112, straż pożarna – 998, WOPR – 601 100 100, GOPR – 601 100 300.

inf. Łukasz Szmatałowski - Ratownik WOPR
Chcesz być na bieżąco? Śledź nasz portal na facebooku
Redakcja e-kolo.pl
Kontakt z autorem: e-kolo@e-kolo.pl
DODAJ KOMENTARZ
*dodając swój komentarz jednocześnie akceptujesz regulamin.
Pamiętaj, że dodając treść łamiącą prawo lub dobra osobiste - narażasz się na odpowiedzialność karną.
WASZE KOMENTARZE (1)
~Justi 04-07-2010 21:56
Możecie dać info o tym jakie kąpieliska są czynne w okolicach Koła? Byłam dzisiaj w Brdowie i spotkała mnie przykra niespodzianka - tablica z zakazem kąpieli :-(
| Zgłoś do usunięcia