R E K L A M A
R E K L A M A
Wiadomości Pożary

Wyczułeś gaz? Zobacz co powinieneś zrobić

23-04-2016 08:22 | Źródło: | Wyświetleń artykułu: 5,038 | Komentarzy: 0

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Kole informuje, że w ostatnim czasie odnotowano wzmożoną ilość interwencji spowodowaną wyczuwalnym gazem na klatkach schodowych w budynkach mieszkalnych wielorodzinnych.
Foto:
R E K L A M A
Wykonane podczas działań pomiary nie wykazały obecności gazu, a przyczyną wyczuwalnego zapachu „gazu” była nieostrożność podczas wymiany pustych butli gazowych przez lokatorów. W związku z powyższym pragniemy przypomnieć o kilku zasadach obowiązujących podczas wymiany i przechowywania gazu propan butan w butlach 11 kg.

Przechowywanie butli gazowych:
1. Butli nie wolno przechowywać w warunkach wpływających ujemnie na ich wytrzymałość, np. w otoczeniu, w którym zachodzi możliwość działania substancji korodujących.
2. Materiałów niebezpiecznych pożarowo (którymi również jest gaz w butlach) nie przechowuje się w pomieszczeniach piwnicznych, na poddaszach i strychach,
w obrębie klatek schodowych i korytarzy oraz w innych pomieszczeniach ogólnie dostępnych, jak również tarasach, balkonach i loggiach.
3. Butli nie wolno przechowywać w pobliżu powierzchni promieniujących ciepło w odległości mniejszej niż 1,5 m.
4. Butli nie wolno umieszczać w sąsiedztwie liczników elektrycznych, gniazd wtykowych i urządzeń powodujących iskrzenie.
5. Temperatura pomieszczenia, w którym znajduje się butla nie może przekraczać 35°C.
6. Butli nie należy przechowywać w pomieszczeniach, w których:
- poziom podłogi znajduje się poniżej otaczającego terenu;
- znajdują się inne materiały łatwopalne;
- nie ma zainstalowanych aparatów gazowych.

7. W budynku mieszkalnym, mającym instalację zasilaną z sieci gazowej, stosowanie instalacji gazu płynnego z butli jest zabronione.
8. W mieszkaniu, warsztacie lub lokalu użytkowym można przechowywać nie więcej niż dwie butle przyłączone do urządzeń gazowych, o zawartości gazu do 11 kg.
9. Butle należy ustawiać w pozycji pionowej – zabezpieczając przed przewróceniem, uderzeniem, dostępem osób niepowołanych, dzieci itp.
10. Butli nie należy ustawiać w miejscach nasłonecznionych.
11. Butle powinny pochodzić wyłącznie ze znanego i legalnego źródła - zabronione jest napełnianie butli w nieprzystosowanych do tego miejscach, takich jak np. stacje autogazu lub nielegalne rozlewnie.
12. Instalacja gazowa w budynku powinna być poddawana kontroli okresowej co najmniej raz w roku. Kontrole powinny być przeprowadzone przez osoby posiadające odpowiednie kwalifikacje art. 62 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2016 poz. 290).
13. Wymianę butli należy zlecić (o ile jest to możliwie) osobie zajmującej się dystrybucją gazu.
14. Podczas wymiany butli we własnym zakresie należy zwrócić uwagę na:
- stan butli (ewentualne uszkodzenia lub odkształcenia),
- stan uszczelki gumowej,
- szczelność butli po zakręceniu reduktora na zaworze butli.
15. W celu poprawy własnego bezpieczeństwa należy rozważyć zamontowanie odpowiednich czujek gazu, które wykryją i zasygnalizują obecność gazu w pomieszczeniu.

Tekst: kpt. Marek Guzowski
R E K L A M A

Redakcja e-kolo.pl
Kontakt z autorem: [email protected]
Byłeś/aś świadkiem wypadku, pożaru?
Podziel się wiadomością z nami!
Skorzystaj z formularza
wyślij informacje lub zdjęcie

Kliknij i przejdź do formularza


Wyślij wiadomość

Zachowujemy anonimowość

DODAJ KOMENTARZ
Pamiętaj, że dodając komentarz łamiący prawy - narażasz się na konsekwencje prawne
Zgodnie z nowym rozporządzeniem RODO dotyczącym Ochrony Danych Osobowych, dodając komentarz jednoznacznie wyrażasz zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych na cele statystyczne odraz archiwalne (imię/nick, adres e-mail, adres IP). Więcej o polityce prywatności przeczytasz tutaj
WASZE KOMENTARZE (0) Pokaż komentarze

ZOBACZ TAKŻE

NAJNOWSZE

x Zamknij reklamę