(8)
Lekki deszcz 8
Prowadzisz firmę? Chcesz dotrzeć do lokalnych klientów?

Burmistrz realizuje swoją obietnicę wyborczą

Autor: Urząd Miejski w Kole 14 Marzec 2017 przeczytasz w ok. 3 min.
Burmistrz realizuje swoją obietnicę wyborczą
© MRPiPS
(8) | Czytano:
5,265 razy | przeczytasz w ok. 3 min.

W piątek 10 marca Burmistrz Miasta Koła Stanisław Maciaszek złożył wniosek na zadanie polegające na utworzeniu Dziennego Domu Opieki „Senior +” w Kole. Burmistrz już w swojej kampanii wyborczej zakładał założenie ośrodka, który będzie otaczał opieką i zapewniał wsparcie osobom starszym. Wyzwaniem było znalezienie wolnego budynku pozbawionego barier funkcjonalnych, który będzie posiadał co najmniej 6 pomieszczeń, gdyż taki jest minimalny wymóg programu „Senior +”. Program niestety nie przewiduje budowy nowych budynków. Środki przeznaczone są tylko na ewentualną przebudowę oraz remonty. W związku z tym burmistrz zwrócił się do Ministerstwa Kultury o użyczenie budynku po byłym Liceum Plastycznym w Kole przy ul. Powstańców Wielkopolskich 4, placówki znajdującej się w centrum miasta, która idealnie nadaje się pod to zadanie. Po uzyskaniu akceptu ministerstwa, ogłoszeniu naborów i napisaniu wniosku pozostał tylko czas oczekiwania na ocenę wraz z decyzją ostateczną o przyznaniu.

R E K L A M A
8
Czytano:
5,265 razy
Udostępnij

W wyniku realizacji tego przedsięwzięcia powstanie miejsce dziennej opieki dla osób w wieku 60+, które będzie spełniało funkcje miejsca wspólnych spotkań, uniwersytetu trzeciego wieku, klubu seniora, miejsca rehabilitacji i relaksu. W zależności od potrzeb zgłaszanych przez seniorów i ich rodziny zakres funkcjonalności może zostać rozszerzony.

Powstała placówka będzie funkcjonowała co najmniej od poniedziałku do piątku, przez przynajmniej 8 godzin dziennie. Dzienny Dom Seniora usytuowany będzie po byłym Liceum Plastycznym w Kole na ul. Powstańców Wielkopolskich 4 i przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Placówka pozbawiona barier funkcjonalnych zapewni podopiecznym dostęp do:

  • Sali spotkań wraz z jadalnią i częścią klubową usytuowaną w sposób umożliwiający podopiecznym relaks i możliwość odpoczynku.
  • Pomieszczenie kuchenne wyposażone w urządzenia i naczynia do przygotowania posiłku. Podopieczni placówki będą mieli zapewniony minimum jeden gorący posiłek.
  • Dwa pomieszczenia do utrzymania i zwiększenia aktywności ruchowej. Jedno wyposażone w sprzęt do ćwiczeń (rotory, rowerek, stół rehabilitacyjny, fotel do masażu), drugie do zajęć grupowych i indywidualnych, kinezyterapii, wyposażone w drobny sprzęt do ćwiczeń.
  • Pokój zabiegowo – pielęgniarski.
  • Łazienkę wyposażoną w dwie toalety (damską i męską), dwie umywalki i prysznic z krzesełkiem i uchwytem.
  • Szatnię dla seniorów i personelu z indywidualnymi szafkami.

Ponad określone minimum programu zostanie również przygotowane do dyspozycji seniorów:

  • Pomieszczenie klubowe wyposażone dodatkowo w biblioteczkę, prasę, sprzęt RTV, komputery z dostępem do Internetu oraz kanapy, fotele i stoliki.
  • Pomieszczenie do poradnictwa rozumianego jako szeroko pojęta praca socjalna.

Na terenie działki, na której usytuowany jest budynek istnieje park, który wyposażony zostanie w ławeczki dla seniorów.

Całkowity koszt przedsięwzięcia to 338.329,09 zł. W ramach programu wieloletniego Senior + maksymalnie można ubiegać się o 80% dofinansowania. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przeznaczyło w tym roku na realizację tego programu 30 mln zł. Rocznie kwota dofinansowania na działalność bieżącą placówek uruchomionych w ramach Programu wynosić będzie miesięcznie na utrzymanie jednego miejsca nie więcej niż 300 zł w Dziennym Domu „Senior +”. Urząd Miejski w Kole we wniosku założył, że w przypadku pozyskania dotacji Dzienny Dom Seniora zostanie otwarty najpóźniej 1 grudnia 2017 roku.

Starość jest nieunikniona, nie musi ona oznaczać bierności, choroby, samotności, wręcz przeciwnie, dzięki wydłużaniu się ludzkiego życia i poprawie jego jakości, w tym także stanu zdrowia, może być to czas aktywnej realizacji własnych pasji i marzeń. Rosnąca i coraz bardziej świadoma grupa osób w wieku „60+” wymusza na władzach lokalnych podjęcie nowych działań, ukierunkowanych na tę właśnie grupę wiekową.

R E K L A M A
R E K L A M A
Komentarze (8)
dodając komentarz akceptujesz regulamin. Pamiętaj o wzajemnym szacunku! HejtSTOP
W związku ze znacznym obniżeniem kultury wpisów osób komentujacyh pod artykułami pragniemy poinformować, że wszelkie treści obrażające innych, zawierające wulgaryzmy i nie związane z treścią artykułu - będą usuwane, a autorzy komentarzy, którzy nie dostosują się do nałożonych przez redakcję wymagań - będą blokowani. Zależy nam na wysokim poziomie dyskusji! Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy
Ze względu na liczne łamanie regulaminu i próby ominięcia blokad - wprowadzono moderację komentarzy. Twój komentarz przed publikacją zostanie oceniony przez moderatora, czy nie łamie regulaminu oraz czy dotyczy tematu poruszanego w artykule. Wszystkie inne treści będą usuwane i niepublikowane.
Wyróżniony komentarz
Kolanka · 14 Marzec 2017
Brak słów - jeżeli chodzi o tytuł artykułu.
Judex · 15 Marzec 2017
Przecież w kampanii wyborczej nic nie mówił .Nie było wtedy tego programu A tak naprawę to opowiadał same bzdury i dzisiaj te bzdury realizuje .Nie piszcie głupot niech sobie nie swoich sukcesów nie przypisuje.I znowu wyprostował radnych
Marzena · 14 Marzec 2017
Szkoda, że wielu innych nie zrealizował. Gdzie są inwestorzy? Dlaczego "cudowny" wiceburmistrz nie wypalił? Chyba, że to o Siwińskiego "przynieś, wynieś, zwolnij" chodziło.
Rafał · 14 Marzec 2017
Fajnie by było, gdyby Jego Osoba zrealizowała raczej inne obietnice wyborcze, w tym działanie zgodnie z obowiązującym prawem.
marco · 14 Marzec 2017
samowolnie na prywatnym portalu urząd wkleił artykuł.? to chyba karalne nie?
look at it · 14 Marzec 2017
czy wy nie widzicie ze dodal to Urzad Miejski a nie portal?
Kolanka · 14 Marzec 2017
Brak słów - jeżeli chodzi o tytuł artykułu.
marco · 14 Marzec 2017
żenada jak ten cały portal.
Tyrion Lanister · 14 Marzec 2017
Błagam...
Inne
Uwaga! Przestępcy podszywają się pod policjantów CBŚP
1 godzinę temu 233

Uwaga! Przestępcy podszywają się pod policjantów CBŚP

Gmina Kościelec
Srebrny i brązowy medal zawodników UKS Kościelec w Półfinałach Mistrzostw Wielkopolski w Szachach
2 godziny temu 158

Srebrny i brązowy medal zawodników UKS Kościelec w Półfinałach Mistrzostw Wielkopolski w Szachach

Powiat Kolski
21 kwietnia: Druga tura wyborów samorządowych w trzech gminach Powiatu Kolskiego
3 godziny temu 519

21 kwietnia: Druga tura wyborów samorządowych w trzech gminach Powiatu Kolskiego

Wypadki
Autostrada A2: kierowca zjechał do rowu - konieczna hospitalizacja
3 godziny temu 6,300

Autostrada A2: kierowca zjechał do rowu - konieczna hospitalizacja

Inne
Nasi zawodnicy na Mistrzostwach Polski Taekwon-do w Trzebnicy
3 godziny temu 273

Nasi zawodnicy na Mistrzostwach Polski Taekwon-do w Trzebnicy

Miasto Koło
W ostatnim tygodniu odeszli od nas [07-04 - 14-04-2024]
1 dzień temu 8,947

W ostatnim tygodniu odeszli od nas [07-04 - 14-04-2024]

58 minuty temu 164
R E K L A M A