R E K L A M A
R E K L A M A
Wiadomości Na sygnale

Ćwiczenia wodne dla strażaków na szeroką skalę

04-07-2017 09:18 | Źródło: KP PSP Koło | Wyświetleń artykułu: 6,110 | Komentarzy: 0

W dniach 28-30 czerwca 2017 r. na terenie obiektów hydrotechnicznych rzeki Warty w powiecie kolskim i konińskim oraz na terenie Zbiornika Jeziorsko w powiecie poddębickim odbyły się ćwiczenia pod kryptonimem "WODA 2017".

Foto:KP PSP Koło
R E K L A M A

Organizatorem ćwiczeń w zakresie doraźnej ochrony obiektów hydrotechnicznych w czasie powodzi była Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu, Regionalne Towarzystwo Melioracyjne Oddział w Koninie, Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Kole i Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Koninie przy współpracy z Wójtem Gminy Krzymów  w powiecie konińskim i Gminnym Związkiem OSP RP w Krzymowie, a także Wielkopolskim Zarządem Melioracji i Urządzeń Wodnych w Poznaniu Rejonowy Oddział  w Koninie, Regionalnym Zarządem Gospodarki Wodnej w Poznaniu, Przedsiębiorstwem Robót Budowlanych i Melioracyjnych HYDROWAT z Konina, Firmą POLCOP – Roboty Melioracyjne w Gaju gm. Dąbie, Stowarzyszeniem „Bezpieczny powiat kolski”. Uczestnikami tych ćwiczeń byli: Zastępcy Komendantów Miejskich i Powiatowych PSP z województwa wielkopolskiego na czele z Zastępcą Wielkopolskiego  Komendanta Wojewódzkiego PSP mł. bryg. Arkadiuszem Przybyłą, funkcjonariusze Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu oraz funkcjonariusze Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kole oraz Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Koninie, druhowie OSP Krzymów, Koło nad Wartą, Trzęśniew, Wrząca Wielka, Paprotnia, Głodno, Brzeźno, Chorzeń, Kałek, Gminny Zespół Zarządzania Kryzysowego w Krzymowie oraz członkowie Regionalnego Towarzystwa Melioracyjnego w Koninie.

W dniu 28 czerwca 2017 r. przeprowadzono ćwiczenia dla druhów z OSP. Pierwsza część ćwiczeń to wykłady teoretyczne  n.t.

  • występowania powodzi w Polsce ze szczególnym uwzględnieniem Wschodniej Wielkopolski;
  • zasady dowodzenia interwencyjnego podczas akcji p. powodziowej oraz współpraca OSP z jednostkami PSP;
  • zabezpieczenie konstrukcyjne wałów przed przesiąkami;
  • ochrona doraźna obiektów hydrotechnicznych w okresie zagrożenia powodziowego.

Druga część ćwiczeń to pokazy praktyczne z użyciem sprzętu p. pożarowego w wykonaniu jednostek OSP.

W dniach od 29 – 30 czerwca 2017 r. odbyły się wykłady teoretyczne i zajęcia praktyczne dla Zastępców Komendantów Miejskich i Powiatowych PSP z województwa wielkopolskiego oraz funkcjonariuszy KW PSP w Poznaniu, KP PSP w Kole i KM PSP w Koninie.

Celem tych ćwiczeń było:

  • zapoznanie z funkcją obiektów hydrotechnicznych;
  • zapoznanie z systemami monitorującymi poziom wód dla celów ochrony przeciwpowodziowej;
  • zapoznanie z doraźną ochroną wałów przeciwpowodziowych;
  • przypomnienie wiedzy na temat taktycznego i strategicznego dowodzenia podczas działań ratowniczych związanych z powodzią.

Funkcjonariusze PSP zapoznali się z funkcjonowaniem pompowni „Nizina Konińska”, zabezpieczeniami przeciwpowodziowymi miasta Konin, zakresem i rolą wykonywanych prac modernizacyjnych na lewostronnych wałach przeciwpowodziowych rzeki Warta, zapoznali się z funkcją zbiornika na rzece Powie w systemie ochrony przeciwpowodziowej oraz odbył się pokaz użycia sprzętu przeciwpowodziowego. Funkcjonariusze zapoznali się również z lewostronnym obwałowaniem rzeki Warty na odcinku Konin – Koło. Przedstawione zostały techniki doraźnej ochrony wałów w czasie zagrożenia powodziowego. Ponadto uczestnicy ćwiczeń zapoznali się z budową, funkcjonowaniem i eksploatacją zbiornika retencyjnego Jeziorsko oraz elektrowni wodnej w Jeziorsku, a także zapoznali się z systemem ochrony przed powodzią i podtopieniami budynku zabytkowego kościoła w Siedlątkowie.

R E K L A M A

Redakcja e-kolo.pl
Kontakt z autorem: [email protected]
Byłeś/aś świadkiem wypadku, pożaru?
Podziel się wiadomością z nami!
Skorzystaj z formularza
wyślij informacje lub zdjęcie

Kliknij i przejdź do formularza


Wyślij wiadomość

Zachowujemy anonimowość

DODAJ KOMENTARZ
Pamiętaj, że dodając komentarz łamiący prawy - narażasz się na konsekwencje prawne
Zgodnie z nowym rozporządzeniem RODO dotyczącym Ochrony Danych Osobowych, dodając komentarz jednoznacznie wyrażasz zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych na cele statystyczne odraz archiwalne (imię/nick, adres e-mail, adres IP). Więcej o polityce prywatności przeczytasz tutaj
WASZE KOMENTARZE (0) Pokaż komentarze