× Nowość! Gdzie zjeść? - baza gastronomiczna powiatu
Bezchmurnie 11.9
Prowadzisz firmę? Chcesz dotrzeć do lokalnych klientów?

Ćwiczenia wodne dla strażaków na szeroką skalę

Autor: KP PSP Koło 04 Lipiec 2017 przeczytasz w ok. 3 min.
Ćwiczenia wodne dla strażaków na szeroką skalę
© KP PSP Koło
(0) | Czytano:
6,336 razy | przeczytasz w ok. 3 min.

W dniach 28-30 czerwca 2017 r. na terenie obiektów hydrotechnicznych rzeki Warty w powiecie kolskim i konińskim oraz na terenie Zbiornika Jeziorsko w powiecie poddębickim odbyły się ćwiczenia pod kryptonimem "WODA 2017".

R E K L A M A
0
Czytano:
6,336 razy
Udostępnij

Organizatorem ćwiczeń w zakresie doraźnej ochrony obiektów hydrotechnicznych w czasie powodzi była Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu, Regionalne Towarzystwo Melioracyjne Oddział w Koninie, Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Kole i Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Koninie przy współpracy z Wójtem Gminy Krzymów  w powiecie konińskim i Gminnym Związkiem OSP RP w Krzymowie, a także Wielkopolskim Zarządem Melioracji i Urządzeń Wodnych w Poznaniu Rejonowy Oddział  w Koninie, Regionalnym Zarządem Gospodarki Wodnej w Poznaniu, Przedsiębiorstwem Robót Budowlanych i Melioracyjnych HYDROWAT z Konina, Firmą POLCOP – Roboty Melioracyjne w Gaju gm. Dąbie, Stowarzyszeniem „Bezpieczny powiat kolski”. Uczestnikami tych ćwiczeń byli: Zastępcy Komendantów Miejskich i Powiatowych PSP z województwa wielkopolskiego na czele z Zastępcą Wielkopolskiego  Komendanta Wojewódzkiego PSP mł. bryg. Arkadiuszem Przybyłą, funkcjonariusze Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu oraz funkcjonariusze Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kole oraz Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Koninie, druhowie OSP Krzymów, Koło nad Wartą, Trzęśniew, Wrząca Wielka, Paprotnia, Głodno, Brzeźno, Chorzeń, Kałek, Gminny Zespół Zarządzania Kryzysowego w Krzymowie oraz członkowie Regionalnego Towarzystwa Melioracyjnego w Koninie.

W dniu 28 czerwca 2017 r. przeprowadzono ćwiczenia dla druhów z OSP. Pierwsza część ćwiczeń to wykłady teoretyczne  n.t.

  • występowania powodzi w Polsce ze szczególnym uwzględnieniem Wschodniej Wielkopolski;
  • zasady dowodzenia interwencyjnego podczas akcji p. powodziowej oraz współpraca OSP z jednostkami PSP;
  • zabezpieczenie konstrukcyjne wałów przed przesiąkami;
  • ochrona doraźna obiektów hydrotechnicznych w okresie zagrożenia powodziowego.

Druga część ćwiczeń to pokazy praktyczne z użyciem sprzętu p. pożarowego w wykonaniu jednostek OSP.

W dniach od 29 – 30 czerwca 2017 r. odbyły się wykłady teoretyczne i zajęcia praktyczne dla Zastępców Komendantów Miejskich i Powiatowych PSP z województwa wielkopolskiego oraz funkcjonariuszy KW PSP w Poznaniu, KP PSP w Kole i KM PSP w Koninie.

Celem tych ćwiczeń było:

  • zapoznanie z funkcją obiektów hydrotechnicznych;
  • zapoznanie z systemami monitorującymi poziom wód dla celów ochrony przeciwpowodziowej;
  • zapoznanie z doraźną ochroną wałów przeciwpowodziowych;
  • przypomnienie wiedzy na temat taktycznego i strategicznego dowodzenia podczas działań ratowniczych związanych z powodzią.

Funkcjonariusze PSP zapoznali się z funkcjonowaniem pompowni „Nizina Konińska”, zabezpieczeniami przeciwpowodziowymi miasta Konin, zakresem i rolą wykonywanych prac modernizacyjnych na lewostronnych wałach przeciwpowodziowych rzeki Warta, zapoznali się z funkcją zbiornika na rzece Powie w systemie ochrony przeciwpowodziowej oraz odbył się pokaz użycia sprzętu przeciwpowodziowego. Funkcjonariusze zapoznali się również z lewostronnym obwałowaniem rzeki Warty na odcinku Konin – Koło. Przedstawione zostały techniki doraźnej ochrony wałów w czasie zagrożenia powodziowego. Ponadto uczestnicy ćwiczeń zapoznali się z budową, funkcjonowaniem i eksploatacją zbiornika retencyjnego Jeziorsko oraz elektrowni wodnej w Jeziorsku, a także zapoznali się z systemem ochrony przed powodzią i podtopieniami budynku zabytkowego kościoła w Siedlątkowie.

Oceń artykuł
średnia ocena: 0 liczba głosów: 0
R E K L A M A

Jeśli byłaś/eś świadkiem wypadku lub innego niebezpiecznego zdarzenia
[ powiadom nas o tym ]
R E K L A M A
Komentarze (0)
dodając komentarz akceptujesz regulamin. Pamiętaj o wzajemnym szacunku! HejtSTOP
W związku ze znacznym obniżeniem kultury wpisów osób komentujacyh pod artykułami pragniemy poinformować, że wszelkie treści obrażające innych, zawierające wulgaryzmy i nie związane z treścią artykułu - będą usuwane, a autorzy komentarzy, którzy nie dostosują się do nałożonych przez redakcję wymagań - będą blokowani. Zależy nam na wysokim poziomie dyskusji! Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy
Ze względu na liczne łamanie regulaminu i próby ominięcia blokad - wprowadzono moderację komentarzy. Twój komentarz przed publikacją zostanie oceniony przez moderatora, czy nie łamie regulaminu oraz czy dotyczy tematu poruszanego w artykule. Wszystkie inne treści będą usuwane i niepublikowane.
Inne
43. Międzynarodowy Bieg Warciański w Kole: Dziecięce Biegi Pełne Pasji i Rywalizacji [ZDJĘCIA]
158
9 godziny temu 9,798

43. Międzynarodowy Bieg Warciański w Kole: Dziecięce Biegi Pełne Pasji i Rywalizacji [ZDJĘCIA]

Miasto Koło
W ostatnim tygodniu odeszli od nas [17-09 - 24-09-2023]
14 godziny temu 9,161

W ostatnim tygodniu odeszli od nas [17-09 - 24-09-2023]

Inne
Statystyka wyjazdów strażaków [15.09.2023 - 22.09.2023]
2 dni temu 5,361

Statystyka wyjazdów strażaków [15.09.2023 - 22.09.2023]

Wybory 2023
Wybory do Sejmu. Okręg nr 37 - zobacz listę wszystkich kandydatów
2 dni temu 15,613 6

Wybory do Sejmu. Okręg nr 37 - zobacz listę wszystkich kandydatów

Wydarzenia
Koło kolejny raz na trasie Teresy Werner. Bilety jeszcze dostępne
2 dni temu 9,706

Koło kolejny raz na trasie Teresy Werner. Bilety jeszcze dostępne

Inne
Jak wyglądało bezpieczeństwo na powiatowych drogach w sierpniu?
3 dni temu 3,423

Jak wyglądało bezpieczeństwo na powiatowych drogach w sierpniu?

R E K L A M A