R E K L A M A
R E K L A M A
Wiadomości Miasto Koło

XV Lecie Klubu LOK Kolska Starówka

30-09-2017 14:14 | Źródło: Redakcja e-kolo.pl | Wyświetleń artykułu: 2,943 | Komentarzy: 0

W Sali Sesyjnej Ratusza Miejskiego w Kole 23 września odbyło się uroczyste spotkanie kolskich LOKowców wspólnie z zaproszonymi gośćmi. Okazją były obchodów XV Rocznicy Powstania Powiatowego Klubu Młodzieżowego LOK Kolska Starówka w Kole. Spotkanie to miało charakter kameralny.
Foto:e-kolo.pl
R E K L A M A

Dzień wcześniej w godzinach popołudniowych w Ośrodku LOK przy ul. Pułaskiego 8  klub zorganizował dla młodych mieszkańców miasta dwubój sportowo-obronny ,którym  klub pożegnał tegoroczne lato i uczcił obchody wspólnie z jego młodymi uczestnikami XV Lecie swojego powstania.

Powiatowy Klub Młodzieżowy LOK „Kolska Starówka” w Kole powstał 28 maja 2002 roku.W tamtym okresie potrzeba była zorganizowania podobnego klubu/świetlicy dla dzieci i młodzieży z Koła głównie z wyspowej części miasta Koła. Wtedy ,decyzją władz miasta jego organizację powierzono Ryszardowi Borysiewiczowi  znanemu z aktywnego angażowania się w pracy społecznej na rzecz dzieci i młodzieży. Z wielu propozycji lokalowych wybrano w porozumieniu z władzami LOK w Poznaniu wymagające remontu pomieszczenia  w LOK w Kole. Przychylność ówczesnych szefów LOK w Poznaniu była natychmiastowa. Grupa społeczników, których skupił wokół siebie kierownik Borysiewicz przystosowała do spotkań klubowych najpierw salkę o powierzchni 24 m2 a już rok później  również po remoncie w własnym zakresie doszło kolejne  60 m2.Była to w tamtych latach jedyna świetlica / klub na terenie miasta gdzie nie tylko młodzież  wprawiała się w posługiwaniu bronią głównie pneumatykiem w strzelaniu do tarczy i w rzutach rozbrojonym granatem  F-1 do celu ale uczestniczyła w wielu wyprawach turystyczno edukacyjnych na terenie Polski czy też poznawała tajniki obsługi komputera i w wielu innych zajęciach, miała gdzie spotykać się po swoich zajęciach szkolnych. Klub w 2003 roku za swoją humanitarną działalność na rzecz lokalnego społeczeństwa wyróżniony został ogólnopolską nagrodą OPTIMUS HOMINUM. Klubem zainteresowały się wtedy takie znane osoby jak m.in. aktorka Anna Dymna , redaktor Zygmunt Chajder, były prezes PZPN Michał Listkiewicz a ostatnio w 2016 r. legenda polskiej piłki nożnej  Zbigniew Boniek. W różnych okresach przyjęli oni zaproponowane im honorowe członkostwo klubu. 23 października  2010 roku  Klub „LOK Kolska Starówka” przeniósł się do nowego pomieszczenia po wyremontowanym  magazynie i warsztacie w OSK LOK w Kole. Powstały wyśmienite warunki do pracy oczywiście społecznej  z dziećmi i z młodzieżą . I ma klub obecnie czym się poszczycić. 19 obozów wypoczynkowych nad morzem w Dźwirzynie. Dwukrotnie  letnie wypoczynki  w Borach Tucholskich ,lokalne półkolonie, wyprawy rowerowe, wycieczki autokarowe a także i kontakty zagraniczne głównie z Polonią na Litwie. Z flagą klubową LOK jego członkowie objechali niemal pół Europy promując nie tylko stowarzyszenie ale również i flagami miasto Koło oraz naszą ojczyznę. „Pomóż dzieciom przetrwać zimę” to jedna ze sztandarowych akcji  ogólnopolskich Radia LUBLIN w jaką włączył się klub w latach 2003 – 2006 za namową redaktor Ewy  Dados. Można by wymieniać w nieskończoność jego osiągnięcia ,przytaczać jego historię. Ale warto wstąpić do Klubu przy ul. Pułaskiego 8 i naocznie przekonać się o jego pracy. Zapraszamy.


W uroczystym spotkaniu - obchodach  XV Lecia Klubu  uczestniczyli m.in. z-ca Burmistrza Miasta Koła  Elżbieta Modrzejewska, v-ce Przewodniczący Rady Miejskiej Mariusz Hanefeld , dyrektor  BWZW  LOK  Poznaniu ppłk Bogdan Mrowiec, z-ca komendanta WKU w Koninie mjr Sylwin Donart, radny Radny Miejskiej Janusz Miłowski, dyrektor Kolskiego Muzeum Technik Ceramicznych Tomasz Nuszkiewicz , delegacja LOK z Łęczycy i ze Świnic Wartkich, przedstawiciel posła na Sejm RP  Leszka Galemby, szefowie kolskich firm i instytucji a także Prezes ZP LOK w Kole  Andrzej Kowalewski oraz wielu innych znamienitych osób. Otrzymali oni od kierownika klubu stosowne podziękowania za współpracę  oraz za wspieranie działalności klubu w tych minionych latach.  W trakcie uroczystości odśpiewano hymn LOK , chwilą ciszy uczczono pamięć zmarłego w tym roku  przyjaciela klubu gen bryg Zdzisław Głuszczyka  szefa LOK w Poznaniu, wysłuchano krótkiej informacji o pracy klubu i o jego historii . Najbardziej zasłużeni jego członkowie wyróżnieni zostali medalami Ligi Obrony Kraju. Srebrnym medalem „Za Zasługi dla LOK „ uhonorowano Romana Borysiewicza , brązowymi zaś Annę Grzebieluchę, Alinę Szadkowską, Irenę Tyburek i Monikę Strzelińską.  Odznakę  „Zasłużony działacz LOK „ otrzymała Anna Woźnicka. Kierownik klubu wręczył ponadto w podziękowaniu za pracę społeczną na rzecz klubu  upominki Małgorzacie Stężewskiej, Andrzejowi Kowalskiemu oraz osobom uhonorowanym j.w. medalami .

Zaproszeni goście przekazali na ręce kierownika klubu wiele listów gratulacyjnych wraz  z życzeniami kolejnych owocnych lat w pracy społecznej,   były upominki dla klubu były także i kwiaty.

 

R E K L A M A

Redakcja e-kolo.pl
Kontakt z autorem: [email protected]
DODAJ KOMENTARZ
Pamiętaj, że dodając komentarz łamiący prawy - narażasz się na konsekwencje prawne
Zgodnie z nowym rozporządzeniem RODO dotyczącym Ochrony Danych Osobowych, dodając komentarz jednoznacznie wyrażasz zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych na cele statystyczne odraz archiwalne (imię/nick, adres e-mail, adres IP). Więcej o polityce prywatności przeczytasz tutaj
WASZE KOMENTARZE (0) Pokaż komentarze

ZOBACZ TAKŻE

NAJNOWSZE

REKLAMA