R E K L A M A
R E K L A M A
Wiadomości Dawno temu w Kole

Dawna Mleczarnia

04-10-2017 16:05 | Źródło: Krzysztof Witkowski | Wyświetleń artykułu: 14,417 | Komentarzy: 2

Dzisiejszy kompleks Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Kole znamy wszyscy. Jednak początki były skromne i związane z zupełnie innymi budynkami.
Foto:N. Fufajew | Widokówka z lat 1940 - 1945 ze zbiorów Pana Roberta Krysztofowicza.
R E K L A M A

Kolska Spółdzielnia, powstała w 1930 r. Początkowo miała swoją siedzibę w budynku przy ul. Bliznej (obecnie posesja nr 5). Jednakże w 1935 r. Walne Zgromadzenie zadecydowało o wybudowaniu dla przedsiębiorstwa nowej siedziby. W dniu 26 czerwca 1936 r. upoważniło zarząd do zaciągnięcia kredytu w Państwowym Banku Rolnym w Warszawie, w kwocie 46 tysięcy zł, właśnie na ten cel. Nowy budynek Spółdzielni przy ul. Toruńskiej (skrzyżowanie obecnych ulic Wiejskiej i Toruńskiej), oddano pod koniec 1937 r.

W okresie międzywojennym firmie nie były obojętne losy Ojczyzny. W 1937 r. kwotą 150 zł. zasilono Fundusz Obrony Narodowej. Fundusz utworzono w 1936 r. na mocy dekretu Prezydenta RP. Jego zadaniem było zbieranie dodatkowych środków na dozbrojenie armii.

Natomiast w 1938 r. Walne Zgromadzenie Członków na posiedzeniu w dniu 8 listopada postanowiło zakupić jeden karabin maszynowy dla Wojska Polskiego w cenie do 1.800,00 - 1.900,00 zł. Była to odpowiedź na apel o dozbrojenie polskiej armii i wsparcie Funduszu Obrony Narodowej.

Prezentowana widokówka pochodzi z okresu okupacji hitlerowskiej. Początkowo kolską mleczarnią, w tym okresie, kierował Ewald Beütler. Dnia 1 stycznia 1940 r. komisarycznym zarządcą kolskiej i kościeleckiej mleczarni został Rudolf Schulz, będący także przewodniczącym Powiatowego Związku Rolniczego.

W okresie miesięcy maj – lipiec 1940 r.  niemiecka Spółdzielnia Mleczarska (Mölkereigenossenshaft Warthbrücken) z siedzibą w Kole, skupiająca mleczarnie w Babiaku, Grzegorzewie, Kole i Kościelcu wyprodukowała 181.537 litrów mleka o wartości 181,55 marek.

W styczniu 1945 r. niemiecka załoga mleczarni zorganizowała demontaż urządzeń. Na ciężarówki załadowano silniki elektryczne, części wirówek, masielnic, pasy transmisyjne i inny drobny sprzęt. Nocą, w przeddzień wkroczenia armii radzieckiej do miasta, polska część załogi zakładu rozładowała przygotowane do wywozu urządzenia ratując je tym samym od grabieży.

R E K L A M A

Posiadasz archiwalne zdjęcia Koła?
Podziel się nimi z innymi pasjonatami
Skorzystaj z formularza
wyślij informacje lub zdjęcie

Kliknij i przejdź do formularza


Wyślij wiadomość
<
DODAJ KOMENTARZ
Pamiętaj, że dodając komentarz łamiący prawy - narażasz się na konsekwencje prawne
Zgodnie z nowym rozporządzeniem RODO dotyczącym Ochrony Danych Osobowych, dodając komentarz jednoznacznie wyrażasz zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych na cele statystyczne odraz archiwalne (imię/nick, adres e-mail, adres IP). Więcej o polityce prywatności przeczytasz tutaj
WASZE KOMENTARZE (2) Pokaż komentarze

ZOBACZ TAKŻE

NAJNOWSZE

REKLAMA