sim
kdf
Wiadomości Inne UWAGA! Kolejne oszustwa na wnuczka w naszym mieście

UWAGA! Kolejne oszustwa na wnuczka w naszym mieście

10-11-2017 19:25 | Źródło: KPP Koło | Wyświetleń artykułu: 10,560 | Komentarzy: 4
UWAGA! Kolejne oszustwa na wnuczka w naszym mieście
Foto:archiwum e-kolo.pl
zacisze
W związku z nasilającymi się w ostatnim czasie w powiecie kolskim informacjami dotyczącymi nawiązywania telefonicznych kontaktów z osobami starszymi przez osoby podające się za przedstawicieli różnych instytucji państwowych i próbami wyłudzenia pieniędzy metodą na tzw. "wnuczka", kolska Policja apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności podczas rozmów telefonicznych z nieznanymi osobami i nie podejmowania żadnych kroków zmierzających do przekazania jakichkolwiek pieniędzy potencjalnym oszustom. O każdym przypadku nawiązania takiego kontaktu prosimy o niezwłoczne powiadomienie najbliższej jednostki Policji.

Policja po raz kolejny apeluje do zachowania szczególnej ostrożności w przypadku zgłaszania się osób podających się za członków rodziny, bądź rzekomo dzwoniących w ich imieniu z prośbą o pilne przekazanie pieniędzy niezbędnych tytułem np. nagłego zdarzenia losowego. Mechanizm działania sprawców wygląda zazwyczaj następująco. Oszust dzwoni do ofiary i mówi, że jest przyjacielem kogoś z jej rodziny lub też podaje się za krewnego, przedstawiając się jego imieniem. Informuje ofiarę, iż zdarzył się wypadek losowy i bardzo pilnie potrzebuje dużej kwoty pieniędzy, by na przykład sfinansować zabieg ratujący życie, opłacić kaucje za opuszczenie aresztu itp. Sprawca tak przedstawia zdarzenie, że brzmi ono dramatycznie. By wpłynąć na emocje osoby oszukiwanej stosuje przeróżne techniki np. szlocha, płacze, krzyczy, tak by upewnić ofiarę, że znajduje się w bardzo trudnej sytuacji. Tym wywołuje potrzebę udzielenia pomocy. Zazwyczaj oszust jest ogólnie zorientowany w sytuacji materialnej i rodzinnej ofiary, dzięki czemu brzmi wiarygodnie. Następnie informuje ofiarę, że do jej domu przyjdzie osoba po odbiór gotówki, bądź innych drogocennych przedmiotów. Opisuje wygląd tej osoby. Osoba taka rzeczywiście puka do drzwi ofiary (często jest to kobieta), odbiera pieniądze i ślad się po niej urywa.

Dlatego policjanci raz jeszcze apelują:

- jeżeli skontaktuje się z Tobą ktokolwiek kto oświadczy, że potrzebuje pomocy, ZAKONCZ ROZMOWĘ i zadzwoń do osoby, która rzekomo ma kłopoty. W ten sposób upewnisz się czy to prawda
- NIGDY NIE WYDAWAJ NIKOMU OBCEMU ŻADNYCH KWOT CZY DROGICH PRZEDMIOTOW
- NIE INFORMUJ NIKOGO ILE MASZ PIENIEDZY
- NATYCHMIAST POWIADOM POLICJĘ, DZWONIĄC POD NUMER 997 JEŚLI ZADZWONI DO CIEBIE KTOŚ Z  PROŚBĄ O PILNĄ POMOC FINANSOWĄ

Ofiarami takich przestępstw niemal zawsze padają ludzie starsi. Oszuści żerują na ich empatii, dobroduszności oraz chęci niesienia pomocy. Dlatego też jeśli ktoś z Twoich bliskich jest osobą starszą zadbaj o jego bezpieczeństwo i zwróć jego uwagę na opisane zagrożenie. Przeczytaj swojemu bliskiemu wyżej wymienione punkty apelu. Co pewien czas przypominaj o tym. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tej tematyce zwróć się do swojego dzielnicowego, który udzieli Ci wszelkich niezbędnych profilaktycznych porad. 

Chcesz być na bieżąco? Śledź nasz portal na facebooku
Byłeś/aś świadkiem wypadku, pożaru?
Podziel się wiadomością z nami!
Skorzystaj z formularza
wyślij informacje lub zdjęcie

Kliknij i przejdź do formularza


Wyślij wiadomość

Zachowujemy anonimowość

Redakcja e-kolo.pl
Kontakt z autorem: e-kolo@e-kolo.pl
DODAJ KOMENTARZ
*dodając swój komentarz jednocześnie akceptujesz regulamin.
Pamiętaj, że dodając treść łamiącą prawo lub dobra osobiste - narażasz się na odpowiedzialność karną.
WASZE KOMENTARZE (4)
PrWo 10-11-2017 22:43
Komu w Kole zgłosić takie zdarzenie. żeby nie usłyszeć ze się wywołało niepotrzebna. czynność. policji ?
| Zgłoś do usunięcia
tomek 10-11-2017 19:57
Gucio, Ty czytaj dokładnie to co jest napisane!
| Zgłoś do usunięcia
Kotek 10-11-2017 19:41
Chyba ktoś pomylił numery
| Zgłoś do usunięcia
Gucio 10-11-2017 19:38
977 nie znam takiego numeru telefonu he
| Zgłoś do usunięcia