R E K L A M A
R E K L A M A
Wiadomości Dawno temu w Kole

Hotel na Starym Rynku

05-01-2018 12:36 | Źródło: dr Krzysztof Witkowski | Wyświetleń artykułu: 22,701 | Komentarzy: 8

Obecnie w naszym mieście mamy kilka placówek oferujących usługi hotelarskie i restauracyjne. Również w okresie wcześniejszym nasze miasto posiadało tego typu efektowny i piękny obiekt na Starym Rynku, który obecnie niszczeje obstawiony rusztowaniem.
Foto:Wyd. H. Kanngiessera | Widokówka adresowana 22.10.1942 r. Ze zb. Pana Roberta Krysztofowicza.
R E K L A M A

Kamienica zbudowana została w II połowie XIX w. Stanowiła własność rodziny Marii Jaźwińskiej. W budynku znajdowała się restauracja i „Hotel Polski”. Taką samą funkcję spełniał ten budynek w okresie okupacji niemieckiej (znajdował się tu hotel „Deutsches Haus”, a na parterze restauracja). Był to na tyle piękny obiekt, że Niemcy często umieszczali go na wydawanych przez siebie kolskich widokówkach, choćby na tej prezentowanej Państwu, zaadresowanej w dniu 22 października 1942 r. Również po wojnie znajdował się tu hotel WPGT „Kontur” w Koninie. Budynek pobudowany jest na planie litery L, ze ściętym narożnikiem, usytuowany w północnej części wschodniej pierzei rynkowej.

Obiekt posiada ściany murowane z cegły ceramicznej, otynkowane. Budynek (a raczej jego ruiny) jest trójkondygnacyjny, z elewacjami o klasycyzującym wystroju. Otwory okienne prostokątne, w profilowanych opaskach, zwieńczone prostymi (elewacja północna) lub giętymi naczółkami (elewacja zachodnia).

W latach siedemdziesiątych odnowiono elewację, wymieniono cześć belek konstrukcji dachowej. Po pożarze w 2012 r. stan techniczny budynku jest coraz gorszy a obecnie zmienił właściciela, który planuje w tym miejscu prowadzić inwestycje. 

Wielka szkoda, że jedną z najpiękniejszych kolskich kamienic spotkał taki los. Wraz z nią odchodzi część naszej historii i tradycji...

R E K L A M A

Posiadasz archiwalne zdjęcia Koła?
Podziel się nimi z innymi pasjonatami
Skorzystaj z formularza
wyślij informacje lub zdjęcie

Kliknij i przejdź do formularza


Wyślij wiadomość
<
DODAJ KOMENTARZ
Pamiętaj, że dodając komentarz łamiący prawy - narażasz się na konsekwencje prawne
Zgodnie z nowym rozporządzeniem RODO dotyczącym Ochrony Danych Osobowych, dodając komentarz jednoznacznie wyrażasz zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych na cele statystyczne odraz archiwalne (imię/nick, adres e-mail, adres IP). Więcej o polityce prywatności przeczytasz tutaj
WASZE KOMENTARZE (8) Pokaż komentarze

ZOBACZ TAKŻE

NAJNOWSZE

REKLAMA