(32)
Lekki deszcz 5
Prowadzisz firmę? Chcesz dotrzeć do lokalnych klientów?

Wojewoda zmienił nazwę ulicy 20 Stycznia!

Autor: Redakcja e-kolo 15 Styczeń 2018 przeczytasz w minutę
Wojewoda zmienił nazwę ulicy 20 Stycznia!
© Mapy Google
(32) | Czytano:
24,051 razy | przeczytasz w minutę

Ignacego Paderewskiego - tak ma nazywać się teraz ulica 20 Stycznia. To konsekwencja wydanego przez Wojewodę Wielkopolskiego decyzji z dn. 5 stycznia 2018 roku.

R E K L A M A
32
Czytano:
24,051 razy
Udostępnij

W związku z przyjętą w dniu 1 kwietnia 2016 przez Sejm RP ustawą o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej, która weszła z życie z dniem 2 września 2016 r. i przewiduje, że nazwy m.in. ulic, mostów i placów, nadawane przez jednostki samorządu terytorialnego, nie mogą upamiętniać osób, organizacji, wydarzeń lub dat symbolizujących komunizm lub inny ustrój totalitarny, ani w inny sposób takiego ustroju propagować, Wojewoda Wielkopolski wydał w dniu 5 stycznia 2018 r. Zarządzenie zastępcze w sprawie nadania ulicy 20 Stycznia położonej w Kole nazwę Ignacego Paderewskiego.

Zarządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Wielkopolskiego. Zarządzenie zastępcze może być"zaskarżone do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z powodu niezgodności z prawem w terminie 30 dni od daty jego doręczenia, za pośrednictwem Wojewody Wielkopolskiego.

Co o tej zmianie sądzą mieszkańcy Koła i ulicy 20 Stycznia?

R E K L A M A
R E K L A M A
Komentarze (32)
dodając komentarz akceptujesz regulamin. Pamiętaj o wzajemnym szacunku! HejtSTOP
W związku ze znacznym obniżeniem kultury wpisów osób komentujacyh pod artykułami pragniemy poinformować, że wszelkie treści obrażające innych, zawierające wulgaryzmy i nie związane z treścią artykułu - będą usuwane, a autorzy komentarzy, którzy nie dostosują się do nałożonych przez redakcję wymagań - będą blokowani. Zależy nam na wysokim poziomie dyskusji! Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy
Ze względu na liczne łamanie regulaminu i próby ominięcia blokad - wprowadzono moderację komentarzy. Twój komentarz przed publikacją zostanie oceniony przez moderatora, czy nie łamie regulaminu oraz czy dotyczy tematu poruszanego w artykule. Wszystkie inne treści będą usuwane i niepublikowane.
Wyróżniony komentarz
Kolanin · 15 Styczeń 2018
Totalny bezsens. To jest data WYZWOLENIA naszego miasta spod okupacji niemieckiej, patronem tej ulicy nie jest żaden komunista bądź działać PZPR albo sowiecki bohater narodowy. Totalny bezsens, nie zgadzam się z tym
Isidro · 21 Styczeń 2019
Hello There. I found your blog using msn. This is an extremely well written article. I will make sure to bookmark it and come back to read more of your useful info. Thanks for the post. I will certainly comeback. viagra pill
Anonim · 31 Grudzień 2018
Sami debile w tym rządzie a wojewoda na czele
PAPCIa · 21 Styczeń 2018
siegnijmy do encyklopedii i zdefiniujmy wyraz "komunizm" i "socjalizm" i co nam wyjdzie? A co z swiadectwamia ukończenia szkół: podstawowych, średnich i wyższych otrzymanych po 1945r. Oddadza oficjalnie czy zatrzymaja?
Miras · 16 Styczeń 2018
A czemu ci radni wiedzą kiedy i za co ulica ta została nazwana 2o stycznia ?ja pamiętam jako ul Polną to komuniści zmienili i teraz pilnie strzegą nazwy
jd · 16 Styczeń 2018
pani fleszarowa muskat tez moze kojarzyc sie z komunizmem byla aktywnym czlonkiem Towarzystwa Przjazini Polsko Radzickiej
Katt · 15 Styczeń 2018
Idiotyzm
pawel · 15 Styczeń 2018
można kochać lub nienawidzieć komunizm, ja go osobiści nienawidzę ale trzeba mieć szacunek do tego co si wydarzyło 20 stycznia w Kole, a zostaliśmy wtedy wyzwoleni przez żołnierzy radzieckich dla których ten szacunek się należy!!! bo nie wyzwalali swoich ziem tylko ślepo szli przed siebie niszcząc III rzeszę
gość · 15 Styczeń 2018
Przepraszam,a kto wystapił z wnioskiem do Wojewody aby tę nazwe ulicy zmienić. SĄDZĘ Że sam sobie tego nie wymyślił. cO NA TO RADNI kOŁA. ?
ATM · 15 Styczeń 2018
Brak słów. Głupich nie sieją. Ciekawe kto zapłaci za wymianę dokumentów plus zmiany siedziby firm plus zmiana materiałów reklamowych.
obserwator · 15 Styczeń 2018
ulice L.Kaczyńskiego też trzeba zmienić bo się z komuną kojarzy
koks · 15 Styczeń 2018
pisowski psudo wojewoda zmienia nazwy ulic radni nie powinni temu pustakowi na to pozwolic
Kolanin · 15 Styczeń 2018
Aż dziw że Buczek i Broniewski mają jeszcze "święty" spokój. Zastanawiam się nad wyjściem z obywatelską inicjatywą usunięcia 20 stycznia z kalendarza.
czytelnik · 15 Styczeń 2018
Masz racje. Od razu po 19 powinien być 21 stycznia! Wojewoda juz dawno powinien o tym pomyslec. W koncu ma duzą głowe!
Zofia · 15 Styczeń 2018
Pan Wojewoda teź ma nie polskie nazwisko coś trzeba byłoby zmienić
czytelnik · 15 Styczeń 2018
HOFFMANN Nazwisko proste równe niemieckiemu apelatywowi Hoffmann: 1. ’dworzanin‘, 2. ’poddany, dzierżawca‘, 3. ’parobek‘, zob. J.K. Brechenmacher, Etymologisches Wörterbuch der Deutschen Familiennamen, II Auflage, t. I, Limburg a.d. Lahn 1957 s. 629.
czytelnik · 15 Styczeń 2018
Wojewoda Zbigniew Hoffmann: "W 2011 kandydował w wyborach parlamentarnych z 2. miejsca na liście komitetu wyborczego Prawa i Sprawiedliwości w okręgu wyborczym nr 39 w Poznaniu, jednak nie uzyskał mandatu poselskiego. Oddano na niego 9164 głosy (2,29% głosów oddanych w okręgu)[2]. W 2014 został natomiast wybrany na radnego sejmiku wielkopolskiego V kadencji[3] i sprawował funkcje do 2015. W 2015 bez powodzenia kandydował do Sejmu w okręgu poznańskim z ramienia PiS[4]. 8 grudnia 2015 został powołany na stanowisko wojewody wielkopolskiego".
czytelnik · 15 Styczeń 2018
Panie Wojewodo! Oto jedna ze zwrotek wiersza Wl. Broniewskiego "Słowo o Stalinie": Pędzi pociąg historii, błyska stulecie-semafor. Rewolucji nie trzeba glorii, nie trzeba szumnych metafor. Potrzebny jest Maszynista, którym jest On: towarzysz, wódz, komunista - Stalin - słowo jak dzwon! Rób Pan coś !
anonimowy · 15 Styczeń 2018
Dobrze, że wojewoda nie zauważył, że ulica 20 Stycznia (tzn. Paderwskiego) krzyżuje się z ulicą Piotra Wojciechowskiego, który był burmistrzem Koła w latach 40., czyli jego rządy były następstwem wydarzeń z 20 stycznia 1945 r. ;)
łukasz · 18 Styczeń 2018
Coś na temat Piotra Wojciechowskiego mogłaby powiedzieć żyjąca jeszcze Pani Kazimiera Pawlak, a zwłaszcza jego roli w "procesie" Zygmunta Wawrzyniaka "Sępa" w kinie "Młoda Gwardia" w Kole w 1946 r.
Janusz · 18 Styczeń 2018
A kto powiedział, że nazwa ul Wojciechowskiego nie będzie zmieniona? Komuszy burmistrz jest patronem jednej w większych ulic w Kole, rada miasta ma to gdzieś a wojewoda nie zmieni? Liczę na to, że będzie zmiana. I co wtedy, radny szafrański też się odwoła do sądu? twierdząc, że działania tuż po wojnie Piotra Wojciechowskiego były OK? Ludzie obudźcie się nareszcie...
anonimowy · 15 Styczeń 2018
A te 3 ulice tworzą przecież trójkąt... CZERWONY TRÓJKĄT ;) ps. popieram zmianę nazwy ulicy - ciągle czekam na ulice Piłsudskiego i Kościuszki ;)
czytelnik · 15 Styczeń 2018
Co tam ulica Wojciechowskiego. Jakby wojewoda znal cala tworczosc Wl. Broniewskiego, na pewno zmienilby kolejnego patrona.
Ivanka · 15 Styczeń 2018
Dobra, ustawa ustawą ale czy te zmiany są potrzebne? Wg mnie powinno zostać tak jak było. A następne ulice które będą powstawać już powinny mieć nazwy które nie mają nic wspólnego z komuną.
Joanna · 15 Styczeń 2018
co za głupota !
Gość · 15 Styczeń 2018
Bezsens.Nie miała baba zmartwienia to se kupiła prosię. Spowoduje to tylko dodatkowe utrudnienia dla mieszkańców. Taka jest historia i tego nie powinno sie zmieniać.
Nie siej propagandy · 15 Styczeń 2018
Czytelnicy zakopali ten komentarz
ogrodnik · 16 Styczeń 2018
Nie przesadzajmy. Radzieccy żołnierze zajmujący Koło 20 stycznia 1945 r. najprawdopodobniej bardzo by się zdziwili gdyby powiedziano im, że "wyzwalali" to miasto, zwłaszcza, że na murach ratusza widzieli nazwę Warthbruecken. Mieli rozkaz walki z Niemcami i traktowali walkę o Koło jako kolejny etap marszu na Berlin i dla nich było wszystko jedno czy zdobywają Koło - wtedy Warthbruecken, Kłodawę - Tonningen, Łódź - Litzmannstadt, Uniejów - Brueckstad czy jakiekolwiek inne miasto. Raczej należałoby mówić o "zajęciu Koła przez wojska radzieckie". Dopiero później władze PRL dorobiły legendę o "wyzwoleniu" podobnie jak 22 lipca to było "święto odrodzenia państwa polskiego", ale służyło to celom politycznym ówczesnej władzy, podobnie jak zmienianie nazw ulic przez dzisiejszą władzę. Dzisiaj nosi to ładną nazwę "polityki historycznej" czyli coś takiego jak "demokracja socjalistyczna". Nazywanie ulicy datą 20 stycznia i traktowanie jej jako epokowego wydarzenia w historii miasta nie ma podstaw. Czy tak samo upamiętniamy wkroczenie do Koła wojsk innych obcych państw? Zresztą w Kole ulice ciągle zmieniały nazwy - ul. Bogumiła to chyba była w czasach PRL - Lewakowa też od "wyzwolenia" w 1945, 3 Maja chyba Marchlewskiego, a jeszcze wcześniej Kolejowa przed wojną to była Pierackiego, tak że nic nowego pod słońcem i nie ma się czym podniecać - zmiana władzy zmiana nazw.
czytelnik · 15 Styczeń 2018
Masz rację. Od września 1939 do stycznia 1945 trwała w Kole taka idylla a te Kacapy musieli ją przerwać.
Marcn · 15 Styczeń 2018
Jak można zmienić nazwę ulicy która z komunizmem nie ma nic wspólnego? teraz ludzie do Urzędu zmieniać dowody bo ktoś bezmyślnie zmienił nazwę ulicy
Blabla · 15 Styczeń 2018
Przecież nie ma obowiązku zmieniać dokumentów.
Kolanin · 15 Styczeń 2018
Totalny bezsens. To jest data WYZWOLENIA naszego miasta spod okupacji niemieckiej, patronem tej ulicy nie jest żaden komunista bądź działać PZPR albo sowiecki bohater narodowy. Totalny bezsens, nie zgadzam się z tym
czytelnik · 15 Styczeń 2018
Postaraj sie wytlumaczyc to wojewodzie.
Miasto Koło
Rewitalizacja Parku 600-lecia w Kole - nowy etap dla zielonych płuc naszego miasta [FOTO]
4 godziny temu 1,557 1

Rewitalizacja Parku 600-lecia w Kole - nowy etap dla zielonych płuc naszego miasta [FOTO]

Pożary
Samochód zapalił się wewnątrz garażu. Ogień przechodził na dom
13 godziny temu 8,830

Samochód zapalił się wewnątrz garażu. Ogień przechodził na dom

Miasto Koło
Ekologiczna Olimpiada w Przedszkolu Miejskim nr 1 w Kole: wyjątkowy dzień dla Małych Ekologów
14 godziny temu 870

Ekologiczna Olimpiada w Przedszkolu Miejskim nr 1 w Kole: wyjątkowy dzień dla Małych Ekologów

Miasto Koło
Promocja zawodu podczas pikniku sportowo-militarnego w ZST w KOLE
14 godziny temu 774

Promocja zawodu podczas pikniku sportowo-militarnego w ZST w KOLE

Powiat Kolski
Sukces na etapie powiatowym XXX Ogólnopolskich Mistrzostw Pierwszej Pomocy PCK
16 godziny temu 1,309

Sukces na etapie powiatowym XXX Ogólnopolskich Mistrzostw Pierwszej Pomocy PCK

Miasto Koło
Prognoza pogody dla Koła na nadchodzące dni. Jaka będzie majówka?
16 godziny temu 5,582

Prognoza pogody dla Koła na nadchodzące dni. Jaka będzie majówka?

R E K L A M A