
30-04-2018 10:21
W początkowym okresie rozwoju mieszkalnictwa w Kole istniało sześć kotłowni ogrzewających budynki przy ulicach: Broniewskiego, Wojciechowskiego, Włocławskiej i 20 Stycznia (ob. Paderewskiego). Tylko dziesięć z tych bloków posiadało ciepłą wodę. Pozostałe ogrzewane były indywidualnie, tj. za pomocą pieców kaflowych w mieszkaniach.
Jednakże dynamiczny rozwój budownictwa wielorodzinnego wymusił budowę kotłowni miejskiej. Spółdzielnia Mieszkaniowa była wtedy Powiatową Spółdzielnią Mieszkaniową. W dniu 10 października 1968 r. prezydium Powiatowej Rady Narodowej w Kole wystosowało pismo do Spółdzielni Mieszkaniowej w Kole w którym zwrócono uwagę, że kotłownie osiedlowe stawiane przy blokach podrażają koszty inwestycji, a pobudowanie centralnej kotłowni jest jak najbardziej celowe. Jest to najwcześniejszy ślad wspominający o planach budowy kotłowni miejskiej.
Pierwszy kocioł w kotłowni miejskiej oddano do użytku w grudniu 1976 r. Miał on moc 5 MW. Od momentu uruchomienia pierwszego kotła zaczęły działać sieci cieplne, łączące budynki na osiedlach Sienkiewicza, Powstańców Wlkp, Włocławskiej i Kolejowej. W kolejnych latach powstały kolejne trzy kotły. Moc kotłowni wrosła do 20 MW.
Warto jeszcze wspomnieć, że pomimo funkcjonowania ciepłowni miejskiej nadal działała kotłownia przy bloku na ul. Wojciechowskiego 23-25. Pod koniec lat 80-tych również i te bloki podłączono do sieci miejskiej.
W 1982 r. kotłownia miejska została włączona do Wojewódzkiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej i Gazownictwa „Energogaz” w Koninie. Jego dyrektorem był wówczas Andrzej Chmielecki. Pierwszym kierownikiem Zakładu Energetyki Cieplnej Koło został Wojciech Szwast. W kwietniu 1986 r. kierownikiem kolskiego zakładu został Mirosław Zawadzki.
W 1991 r. Przedsiębiorstwo „Energogaz” zostało podzielone na cztery zakłady budżetowe, m. in. powstał Miejski Zakład Energetyki Cieplnej w Kole. W tym samym roku pobudowano nowy komin o wysokości 102,5 metra, który zastąpił starszy, który oglądać możemy na prezentowanym zdjęciu.
W 1993 r. MZEC połączono z Przedsiębiorstwem Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej. Od momentu fuzji zaczęły się problemy kolskiej ciepłowni. Połączono przedsiębiorstwa o całkowicie innym profilu działania, a przede wszystkim w struktury cieplika włączono kompletnie nierentowny zakład.
W dniu 1 grudnia 1995 r. MZEC został przekształcony w spółkę z o.o. Od tej pory, do dnia dzisiejszego działa ona na podstawie ustawy Kodeks Spółek Handlowych. Organami spółki są: zarząd, który prowadzi sprawy spółki i ją reprezentuje, rada nadzorcza jako organ kontrolny oraz zgromadzenie wspólników, które jest organem właścicielskim. Obecnie rolę zgromadzenia wspólników pełni burmistrz miasta Koła. Pierwszym prezesem został Jerzy Przybylski, później w latach 1996-1999 był nim Zenon Zyznarski, a kolejnym prezesem, który sprawował swoją funkcję najdłużej i postawił zakład „na nogi” był Mariusz Skurzyński (1999-2016). Za jego rządów spółka zdobyła, w 2014 r., najważniejszą w Polsce nagrodę z dziedziny ciepłownictwa, a mianowicie „Laur Ciepłownictwa”.