sim
ubezpieczenia klodawa
Wiadomości Miasto Koło Biskup wizytował kolską farę

Biskup wizytował kolską farę

10-10-2010 17:30 | Źródło: | Wyświetleń artykułu: 7,787 | Komentarzy: 2
Biskup wizytował kolską farę
Foto:
zacisze
10 października biskup Stanisław Gębicki przybył z wizytacją na teren parafii Podwyższenia Krzyża Świętego. Ekscelencja m.in. udzielił sakramentu bierzmowania oraz uczestniczył w obchodach 105-lecia chóru.
Wizyta biskupa pomocniczego włocławskiego – Stanisława Gębickiego rozpoczęła się o godzinie 10.00 w kościele parafialnym. Sufragan został powitany w progu świątyni, gdzie otrzymał symboliczne klucze oraz ucałował relikwie Krzyża. Następnie odprawił uroczystą mszę świętą oraz udzielił sakramentu bierzmowania młodzieży z terenu parafii – głównie uczniów Gimnazjum nr 3.

W czasie homilii biskup odniósł się do niedzielnych czytań, które mówiły o ludzkiej wdzięczności. „Człowiek nawrócony nie potrafi się oprzeć Bogu. Przychodzi i dziękuje. Ale gdzie są pozostali?”. Dalej mówił: „Wdzięczność i pszenica rosną tylko na dobrym gruncie. Ludzie dobrze czynią nie z obowiązku, ale z miłości. Człowiek za każdy gest serca powinien powiedzieć dziękuję.” Przed udzieleniem sakramentu bp Gębicki zwrócił się do młodzieży: „Nie zapominajcie o wdzięczności wobec rodziców i nauczycieli. Mimo, że oni tego nie oczekują. Nie zapominajcie o czwartym przykazaniu. Dziękujcie za ich trud i nieprzespane noce.”

O godzinie 12.00, podczas sumy, którą biskup sprawował razem z proboszczem parafii – ks. kanonikiem Józefem Wronkiewiczem, obchodzony był jubileusz 105-lecia chóru farnego „Lutnia”. Na mszy św. obecny był burmistrz Mieczysław Drożdżewski oraz komendant powiatowy policji Jarosław Rzymkowski. Sufragan włocławski powiedział do zgromadzonych: „Ta wizytacja jest podziękowaniem kapłanom za podejmowany trud duszpasterski i dla was – parafianie, za troskę o całą Wspólnotę.”

W homilii proboszcz dokonał tradycyjnego podsumowania ostatnich pięciu lat pracy parafii. Wspomniał m.in. o działających przy wspólnocie grupach oraz o przeprowadzonych remontach. W latach 2005-2010 dokonano gruntownego remontu prezbiterium, budowy murowanej dzwonnicy, renowacji przykościelnego i cmentarnego parkanu oraz ułożenia kostki brukowej na cmentarnych alejkach. Proboszcz podkreślił, że wszystkie inwestycje zostały sfinansowane jedynie z datków parafian oraz ludzi dobrej woli.

Na zakończenie jubilaci – chór farny „Lutnia” otrzymał podziękowania od biskupa oraz wykonał kilka okolicznościowych pieśni. Sufragan otrzymał od śpiewaków pamiątkową fotografię.

Kolejnym punktem wizytacji były odwiedziny Domu Pomocy Społecznej – położonego przy ul. Poniatowskiego. Na zakończenie bp Gębicki uczestniczył w mszy św. wieczornej, na której dokonano podsumowania wizyty dostojnego gościa.

Marcin Nowacki
Chcesz być na bieżąco? Śledź nasz portal na facebooku
Redakcja e-kolo.pl
Kontakt z autorem: e-kolo@e-kolo.pl
paryz
DODAJ KOMENTARZ
*dodając swój komentarz jednocześnie akceptujesz regulamin.
Pamiętaj, że dodając treść łamiącą prawo lub dobra osobiste - narażasz się na odpowiedzialność karną.
WASZE KOMENTARZE (2)
~MN 11-10-2010 21:20
dlatego zabezpieczyłem się słowem "głównie" - większość bierzmowanych była z Gimnazjum nr 3, ale byli też z Jedynki, Dwójki itd. ;)
| Zgłoś do usunięcia
~tola 11-10-2010 19:16
nie tylko z gimnazjum numer 3 bo tez byla młodzież z gimnazjum nr 1 i to nie małą grupa
| Zgłoś do usunięcia