R E K L A M A
sim
R E K L A M A
DUKAT
Wiadomości Miasto Koło Marszałek Marek Kuchciński odsłoni tablicę w Kole

Marszałek Marek Kuchciński odsłoni tablicę w Kole

20 dni temu | Źródło: Redakcja e-kolo | Wyświetleń artykułu: 12,533 | Komentarzy: 27
Marszałek Marek Kuchciński odsłoni tablicę w Kole
Foto:Marek Kuchciński
R E K L A M A
carnis
8 lipca br. nasze miasto odwiedzi Marszałek Sejmu RP Marek Kuchciński, który odsłoni pamiątkową tablicę, która poświęcona będzie sejmikom generalnym Wielkopolski odbywanym w Kole.

"Z okazji przypadającej w tym roku 550 rocznicy Parlamentaryzmu Rzeczpospolitej  odwołujemy się do Sejmu Walnego w Piotrowie, który odbył się 9 października 1468r. i po raz pierwszy obradował w kształcie dwuizbowym. Kilka miesięcy przed sejmem piotrowskim, 13 lipca 1468r. król Kazimierz Jagielończyk obradował w Kole z możnymi i rycerstwem wielkopolskim nad opłaceniem wojska po niedawno zakończonej zwycięsko wojnie z Zakonem Krzyżackim.  Dlatego w dniu 8 lipca o godzinie 11:00 w kościele o. Bernardynów w Kole odprawiona zostanie uroczysta liturgia Jego Ekscelencji biskupa włocławskiego Wiesława Alojzego Meringa. Po mszy św. chór Puellae Ornates wykona utwór "Magnificat". Następnie, po przejściu na plac przed kościołem klasztornym, Marszałek Sejmu RP Marek Kuchciński odsłoni kamień z tablicą pamiątkową poświęconą sejmikom generalnym Wielkopolski odbywanym w Kole."

- czytamy w zaproszeniu na uroczystość

 

Chcesz być na bieżąco? Śledź nasz portal na facebooku
R E K L A M A
Biały Fortepian news
Redakcja e-kolo.pl
Kontakt z autorem: e-kolo@e-kolo.pl
DODAJ KOMENTARZ
Pamiętaj, że dodając komentarz łamiący prawy - narażasz się na konsekwencje prawne
Zgodnie z nowym rozporządzeniem RODO dotyczącym Ochrony Danych Osobowych, dodając komentarz jednoznacznie wyrażasz zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych na cele statystyczne odraz archiwalne (imię/nick, adres e-mail, adres IP). Więcej o polityce prywatności przeczytasz tutaj
WASZE KOMENTARZE (27)
jamsesion 14 dni temu
Przyjeżdża wyłączyć wam mikrofony, żeby źle o PISie nie mówić, można tylko chwalić
| Zgłoś do usunięcia
Pienionżki 14 dni temu
Który cel w budżecie miasta zostanie uszczuplony o te 20.000 zł? Sprzeciwiono się, by zmniejszyć kwotę na renowację/budowę placu zabaw. Co w zamian zostanie pozbawione tych pieniędzy?
| Zgłoś do usunięcia
Jarek z Koła 17 dni temu
Precz z gnidą Kuchcińskim
| Zgłoś do usunięcia
golab 18 dni temu
Czyli jak dziś kupię pomidorki malinowe w Kaufie, to na 6 lipca będą w sam raz mięciutkieee.?
| Zgłoś do usunięcia
golab 18 dni temu
Kiedyś miałem jaja, teraz mam dwójkę dzieci....
czytelnik 18 dni temu
A jajek nie masz?
kj 19 dni temu
BRAWO !!!! dla p. Witkowskiego
| Zgłoś do usunięcia
Marek 19 dni temu
Wszyscy samodzielnie myślący wiedzą, że PIS to wstyd i hańba. Tylko ci, którzy nie potrafią logicznie myśleć ich popierają.
| Zgłoś do usunięcia
koks 19 dni temu
wstyd ze taki czlowiek przyjezdza do miasta ten pisuar to najwiekszy nieudacznik w sejmie robi ci chce
| Zgłoś do usunięcia
Dr Krzysztof Witkowski 19 dni temu
Chciałem organizatorom zwrócić uwagę na kilka kwestii. Po pierwsze nie były to sejmiki prowincjonalne a sejmy prowincjonalne. Po drugie nie ma żadnych dowodów na to, że w XV wieku odbywały się one w klasztorze. Po 1492 roku sejmy kolskie utraciły swoje znaczenie. Nie mogły one w XV wieku odbywać się w klasztorze, albowiem pierwotne zabudowania mieszkalne konwentu ukończono dopiero pod koniec tego stulecia. Bulla fundacyjna klasztoru pochodzi z 1466 roku. Ponadto nawet w obecnym XVIII-wiecznym klasztorze w jego refektarzu nie ma tyle miejsca, aby odbyć tam takie zgromadzenie. Po trzecie, wydatkowanie na ten cel 20 tysięcy to gruba przesada. Są chyba większe potrzeby w naszym mieście a upamiętnić można taniej i w innym miejscu w Kole.
| Zgłoś do usunięcia
icek 14 dni temu
A może na tej tablicy będzie informacja: W kolskim klasztorze bernardynów nie odbywały się sejmiki generalne Wielkopolski?
czytelnik 19 dni temu
Chodzi przede wszystkim o to, aby uroczystość zorganizować w kościele, nadać jej kościelny charakter a tym samym osiągnąć dużą ilość osób uczestniczących w uroczystości. Choćby z samej ciekawości. Tym bardziej, że i oprawa będzie marszałkowsko - biskupio - poselska, a więc solidna. Fakty historyczne w takim przypadku się nie liczą
roman 19 dni temu
Dobrze, że chociaż my w Kole dobrze znamy historię swego miasta, a to zasługa takich ludzi jak m.in. dr Witkowski czy ś. p. dr Mujta. Dlatego dbajmy i rozwijajmy tradycje naszego dumnego królewskiego miasta!
as 19 dni temu
To w takim razie co za profan pisał to zaproszenie? Tak poważne mijanie się z prawdą historyczną ośmiesza całą uroczystość i miasto Koło.
Isa 19 dni temu
To nie Piotrowo ake PIOTRKOW, autor piszac powinien się najpierw pofatygowac do zrodel, a nie pisać glupoty !!!!!!!!!
| Zgłoś do usunięcia
pislam 19 dni temu
Wstyd i Hańba dla Koła! Jedyne co Nam grozi to nie Islam to PISLAM, który robi z wyborców idiotów, okrada wszystkich, płaci rydzykowi miliony i czarnej mafii pedofilii w sutannach, tak kłamią i tak będą kłamać, a Naród głupi za własne pieniądze daje się kupić ! Obudźcie się puki jest czas, dość łamania Konstytucji, niszczenia sądów... !!! Precz z pisem Precz z notariuszem dudą Precz z mafią kościelną Precz z mafia pedofilii w kościele
| Zgłoś do usunięcia
ccc 16 dni temu
Uważaj bo zawału dostaniesz
koko 19 dni temu
weź nie pier...l albo zjedz snickersa :D i nie napinaj się bo ci żyłka pęknie patafianku
Joanna 19 dni temu
A kto tu go zaprosił???
| Zgłoś do usunięcia
Kazik Wielki 20 dni temu
Nie obrażajmy wielkopolskiej szlachty i królewskiego Koła - zbierała się w Kole nie na żadnych sejmikach tylko na Sejmach Generalnych dla Prowincji Wielkopolskiej nazywanych słusznie przez historyków Sejmami Kolskimi - conventionem Colensem dla wszystkich czterech województw wielkopolskich: poznańskiego, kaliskiego, sieradzkiego i łęczyckiego i dwu kujawskich: brzeskiego i inowrocławskiego.
| Zgłoś do usunięcia
waldek 20 dni temu
W jakim to Piotrowie odbył się ten sejm walny? Czy to czasami nie była siedziba rodu Piotrowskich, z którego wywodzi się Pan Prokurator Stanisław Ostoja Parlamentaryzmu i Konstytucji Piotrowski? Czy ten głaz przed naszym przepięknym barokowym klasztorem będzie kamieniem nagrobnym parlamentaryzmu?
| Zgłoś do usunięcia
mariusz 20 dni temu
Karbowy nie marszałek. Żaden zaszczyt dla miasta.
| Zgłoś do usunięcia
mariusz 19 dni temu
Naprawdę wierzysz, że Kuchcinski to samodzielny polityk i nie ma nad sobą Pana? Szydło a teraz Morawiecki też są samodzielni? Zmień kanał z tvp info na dowolny inny....
janek 20 dni temu
Żeby był karbowy to trzeba Pana, a tu ani Pana, ani folwarku. No to jaki karbowy?
ooooooooooooooooooo 20 dni temu
o Matko !!!! wyjeżdżam!
| Zgłoś do usunięcia
ccc 16 dni temu
już cię tu nie ma !!!
ala 19 dni temu
to się pakuj i wypad a nie biadolisz