(8)
Bezchmurnie 9
Prowadzisz firmę? Chcesz dotrzeć do lokalnych klientów?

Budynek Policji w Kole

Budynek Policji w Kole

Autor: Dr Krzysztof Witkowski bardzo dawno temu
Budynek Policji w Kole
© N. Fufajew,
Komentarzy: 8 Czytano:
33,992 razy |
Obecny bud. KPP w Kole. Poczt. z lat 1940-44. Ze zb. R. Krysztofowicza
Tym razem pragnę zwrócić Państwa uwagę na piękną klasycystyczną kamienicę, która obecnie jest siedzibą Komendy Powiatowej Policji w Kole. Sąsiaduje ona z innym odrestaurowanym budynkiem Państwowej Szkoły Muzycznej.
R E K L A M A
8
Czytano:
33,992 razy
Udostępnij

 

Od początku swego istnienia jej losy związały się z szeroko rozumianym wymiarem sprawiedliwości. W okresie międzywojennym miał tam siedzibę Sąd Pokoju. W 1928 r. sędziami byli Antoni Paprocki i Józef Nowak.

Z dniem 1 stycznia 1929 r. wprowadzono prawo o ustroju sądów powszechnych powołujące sądy powszechne jednolite dla całego państwa. Były to sądy grodzkie, orzekające w I instancji w sprawach drobniejszych, sądy okręgowe, rozpoznające w I instancji ważniejsze sprawy i środki odwoławcze od orzeczeń sądów grodzkich, sądy apelacyjne, które rozpoznawały skargi apelacyjne od orzeczeń wydawanych w I instancji przez sądy okręgowe, oraz Sąd Najwyższy, rozpoznający skargi kasacyjne. 

Tak więc w 1929 r. powstał w Kole sąd grodzki pod kierownictwem sędziego Edwarda Paszkowskiego.

Sąd miał tutaj siedzibę, aż do 1973 r. (również w okresie okupacji niemieckiej), kiedy to oddano nowy budynek przy ul. Włocławskiej (obecna siedziba Sądu Rejonowego).

W kamienicy mieścił się również wcześniej Urząd Miejski, a na parterze księgarnia w której kupowało się równiez płyty winylowe i kasety magnetofonowe z ulubioną muzyką. Obecnie jest to jedna z dwóch siedzib Komendy Powiatowej Policji w Kole.

Kiedy porównamy jej wygląd pierwotny widoczny na widokówce z lat okupacji hitlerowskiej i ten współczesny, widzimy jak dokładnie, podczas jej remontu, odwzorowane zostały detale architektoniczne. Nie odtworzono tylko efektownych portyków przy górnym gzymsie kamienicy.

Z pewnością budynek ten stanowi ozdobę Naszego miasta i przykład przepięknej architektury miejskiej. Wspaniale, że został odrestaurowany i cieszy nasze oczy.

Krzysztof Witkowski

redaktor działu

 

 

 

Oceń artykuł

średnia ocena: 0 liczba głosów: 0
R E K L A M A
newsletter

Korzystaj z newslettera

Dołącz do listy czytelników Newslettera, i otrzumuj specjalnie przygotowane dla Ciebie zestawienia informacji. Korzystanie z newslettera jest dobrowolne, darmowe i w każdej chwili istnieje możliwość rezygnacji. Dodając adres do newslettera wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych

R E K L A M A
Komentarze (8)
dodając komentarz akceptujesz regulamin. Pamiętaj o wzajemnym szacunku! HejtSTOP
Wyróżniony komentarz
Krzysztof Witkowski · bardzo dawno temu
Tak. Rzeczywiście na dole była jeszcze księgarnia. Kupowało się tam również płyty muzyczne. Pozdrawiam.
Colo · bardzo dawno temu
Wspaniale też, że nie wróciły paskudne reklamy, które przez lata wisiały na fasadzie szkoły muzycznej. W ogóle te dziadowskie, szpecące miasto banery powinny zniknąć z przestrzeni (pełno tego wisi na Euro czy też na kamiennicach przy Sienk.) Czy Pan Burmistrz da radę zatroszczyć się o to?
Damian · bardzo dawno temu
Nie zaczyna się zdania od "Tak więc ...."
hmmm · bardzo dawno temu
Słabo pamiętam płyty czy kasety, one chyba były po lewej stronie od wejścia, fasada księgarni to było jedno wielkie szkło i blacha, pamiętam też kramik przed księgarnią po przemianach gospodarczych, kiedy to był bum na książki, więc księgarnia wystawiała się również na zewnątrz. Po remoncie wygląda to o wiele lepiej.
ciekawa · bardzo dawno temu
Witam chlopaki, jestem dojrzala, zadbana mezatka, jednak czegos w moim zwiazku brakuje, potrzebuje bliskosci, a tymczasem codziennosc mnie doluje. Jestem drobna brunetka, 52 kilo wagi, podobno ladna. Szukam dyskretnej znajomosci. Nie moge dodac zdjecia w komentarzu, ale jak chcesz zobaczyc jak wygladam, to mam konto tutaj: link.do/znudzonaa
chętny · bardzo dawno temu
za chuda jesteś...
mieszkaniec · bardzo dawno temu
Ooooo! Tylko 52 kg.?
pytam · bardzo dawno temu
a księgarnia ???? na dole była księgarnia
Krzysztof Witkowski · bardzo dawno temu
Tak. Rzeczywiście na dole była jeszcze księgarnia. Kupowało się tam również płyty muzyczne. Pozdrawiam.
Inne
Znaleziono ciało mężczyzny w stawie
15 godziny temu 22,456
R E K L A M A