R E K L A M A
sim
R E K L A M A
geberit piec do poprawel
Wiadomości Dawno temu w Kole Budynek Policji w Kole

Budynek Policji w Kole

24-09-2018 11:36 | Źródło: Dr Krzysztof Witkowski | Wyświetleń artykułu: 11,829 | Komentarzy: 7
Tym razem pragnę zwrócić Państwa uwagę na piękną klasycystyczną kamienicę, która obecnie jest siedzibą Komendy Powiatowej Policji w Kole. Sąsiaduje ona z innym odrestaurowanym budynkiem Państwowej Szkoły Muzycznej.
Budynek Policji w Kole
Foto:N. Fufajew,  | Obecny bud. KPP w Kole. Poczt. z lat 1940-44. Ze zb. R. Krysztofowicza

 

Od początku swego istnienia jej losy związały się z szeroko rozumianym wymiarem sprawiedliwości. W okresie międzywojennym miał tam siedzibę Sąd Pokoju. W 1928 r. sędziami byli Antoni Paprocki i Józef Nowak.

Z dniem 1 stycznia 1929 r. wprowadzono prawo o ustroju sądów powszechnych powołujące sądy powszechne jednolite dla całego państwa. Były to sądy grodzkie, orzekające w I instancji w sprawach drobniejszych, sądy okręgowe, rozpoznające w I instancji ważniejsze sprawy i środki odwoławcze od orzeczeń sądów grodzkich, sądy apelacyjne, które rozpoznawały skargi apelacyjne od orzeczeń wydawanych w I instancji przez sądy okręgowe, oraz Sąd Najwyższy, rozpoznający skargi kasacyjne. 

Tak więc w 1929 r. powstał w Kole sąd grodzki pod kierownictwem sędziego Edwarda Paszkowskiego.

Sąd miał tutaj siedzibę, aż do 1973 r. (również w okresie okupacji niemieckiej), kiedy to oddano nowy budynek przy ul. Włocławskiej (obecna siedziba Sądu Rejonowego).

W kamienicy mieścił się również wcześniej Urząd Miejski, a na parterze księgarnia w której kupowało się równiez płyty winylowe i kasety magnetofonowe z ulubioną muzyką. Obecnie jest to jedna z dwóch siedzib Komendy Powiatowej Policji w Kole.

Kiedy porównamy jej wygląd pierwotny widoczny na widokówce z lat okupacji hitlerowskiej i ten współczesny, widzimy jak dokładnie, podczas jej remontu, odwzorowane zostały detale architektoniczne. Nie odtworzono tylko efektownych portyków przy górnym gzymsie kamienicy.

Z pewnością budynek ten stanowi ozdobę Naszego miasta i przykład przepięknej architektury miejskiej. Wspaniale, że został odrestaurowany i cieszy nasze oczy.

Krzysztof Witkowski

redaktor działu

 

 

 

Chcesz być na bieżąco? Śledź nasz portal na facebooku
Posiadasz archiwalne zdjęcia Koła?
Podziel się nimi z innymi pasjonatami
Skorzystaj z formularza
wyślij informacje lub zdjęcie

Kliknij i przejdź do formularza


Wyślij wiadomość
<
R E K L A M A
marek podnewsem
dr Krzysztof Witkowski
Kontakt z autorem: krzysiek.witkowski@onet.eu
DODAJ KOMENTARZ
Pamiętaj, że dodając komentarz łamiący prawy - narażasz się na konsekwencje prawne
Zgodnie z nowym rozporządzeniem RODO dotyczącym Ochrony Danych Osobowych, dodając komentarz jednoznacznie wyrażasz zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych na cele statystyczne odraz archiwalne (imię/nick, adres e-mail, adres IP). Więcej o polityce prywatności przeczytasz tutaj
WASZE KOMENTARZE (7)
Damian 25-09-2018 22:58
Nie zaczyna się zdania od "Tak więc ...."
| Zgłoś do usunięcia
hmmm 24-09-2018 21:46
Słabo pamiętam płyty czy kasety, one chyba były po lewej stronie od wejścia, fasada księgarni to było jedno wielkie szkło i blacha, pamiętam też kramik przed księgarnią po przemianach gospodarczych, kiedy to był bum na książki, więc księgarnia wystawiała się również na zewnątrz. Po remoncie wygląda to o wiele lepiej.
| Zgłoś do usunięcia
ciekawa 24-09-2018 16:34
Witam chlopaki, jestem dojrzala, zadbana mezatka, jednak czegos w moim zwiazku brakuje, potrzebuje bliskosci, a tymczasem codziennosc mnie doluje. Jestem drobna brunetka, 52 kilo wagi, podobno ladna. Szukam dyskretnej znajomosci. Nie moge dodac zdjecia w komentarzu, ale jak chcesz zobaczyc jak wygladam, to mam konto tutaj: link.do/znudzonaa
| Zgłoś do usunięcia
chętny 26-09-2018 17:09
za chuda jesteś...
mieszkaniec 25-09-2018 08:05
Ooooo! Tylko 52 kg.?
pytam 24-09-2018 12:57
a księgarnia ???? na dole była księgarnia
| Zgłoś do usunięcia
Krzysztof Witkowski 24-09-2018 13:02
Tak. Rzeczywiście na dole była jeszcze księgarnia. Kupowało się tam również płyty muzyczne. Pozdrawiam.
R E K L A M A
ligrana
R E K L A M A
kmk
R E K L A M A
optima
R E K L A M A
tomek opas
R E K L A M A
Biuro rachunkowe
popularne wiadomości
R E K L A M A
Jarek Kozlarek
28 Gru.
19:00

Miejski Dom Kultury,ul.Słowackiego5, Koło
W cyklu