R E K L A M A
R E K L A M A
Wiadomości Miasto Koło

Rozwód bez orzekania o winie ? dlaczego warto zdecydować się na to rozwiązanie?

30-10-2018 19:16 | Źródło: Redakcja e-kolo.pl | Wyświetleń artykułu: 5,688 | Komentarzy: 0

Te pary, które wspólnie zadecydowały, że nie chcą już być razem, mogą zdecydować się najbardziej łagodne rozwiązanie w postaci rozwodu bez orzekania o winie. W wielu przypadkach pozwala to przyspieszyć otrzymanie rozwodu oraz uniknąć jątrzenia bolesnych ran. Z jakimi skutkami prawnymi się on wiąże? Czy można cofnąć zgodę na rozwód bez orzekania o winie? Jakie niesie to ze sobą konsekwencje?
Foto:e-kolo.pl
R E K L A M A

Kiedy możliwy jest rozwód bez orzekania o winie?

Jak wynika z art. 57 kodeksu rodzinnego sąd podczas rozprawy rozwodowej wskazuje na winnego rozpadu pożycia. Jednak jeżeli oboje małżonków nie chce orzekać o winie, może to zgłosić. Sąd nie będzie badał winy, o ile na brak orzekania o winie zgodzi się zarówno jeden, jak i drugi współmałżonek. Wówczas sąd odstąpi od wskazywania winnego. Do skutecznego rozwodu, niezależnie czy z orzekaniem o winie, czy też bez, niezbędne jest spełnienie łącznie trzech przesłanek:

·        rozpad więzi fizycznej – brak stosunków seksualnych przez okres co najmniej kilku miesięcy, po których jedna ze stron składa pozew rozwodowy do sądu;

·        rozpad więzi emocjonalnej – zanik miłości i głębszych uczuć;

·        rozpad więzi gospodarczej – brak wspólnego zamieszkania, budżetu domowego, robienia zakupów i gospodarowania na co dzień.

Więcej na ten temat przeczytaj tutaj.

Czy można cofnąć zgodę na rozwód bez orzekania o winie?

Co się dzieje w sytuacji, gdy jedna ze stron zechce cofnąć zgodę na rozwód bez orzekania o winie? Zgoda jest czynnością procesową, dlatego można ją cofnąć nawet w sytuacji, gdy druga strona uzyskała alimenty i dobra majątkowe. Nie zawsze oznacza to jednak anulowanie ustaleń, które poczynił sąd w pierwszej instancji. Strona, która za cenę majątku odstąpiła wcześniej o orzekaniu o winie, raczej nie będzie mogła podważyć wcześniejszego wyroku. Sąd może ewentualnie pochylić się nad samym zagadnieniem winy, lecz nie za idącymi za tym podziałami majątku, który już się dokonał.

Rozwód bez orzekania o winie a alimenty

W przypadku rozwodu bez orzekania o winie spadek dobrostanu materialnego nie będzie wiązał się z zasądzeniem alimentów na przykład na rzecz żony dotychczas zajmującej się dziećmi, utrzymywanej przez męża. Natomiast w sytuacji rozwodu z orzekaniem o winie wyłącznie jednego małżonka istnieje całkiem realna szansa, że sąd zasądziłby w tej sytuacji alimenty na jej rzecz, które mąż musiałby co miesiąc wypłacać. Wtedy alimenty pozwoliłyby kobiecie na utrzymanie dotychczasowego poziomu życia.

Artykuł powstał we współpracy z blogiem Pewny-Prawnik.

R E K L A M A

Redakcja e-kolo.pl
Kontakt z autorem: [email protected]
DODAJ KOMENTARZ
Pamiętaj, że dodając komentarz łamiący prawy - narażasz się na konsekwencje prawne
Zgodnie z nowym rozporządzeniem RODO dotyczącym Ochrony Danych Osobowych, dodając komentarz jednoznacznie wyrażasz zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych na cele statystyczne odraz archiwalne (imię/nick, adres e-mail, adres IP). Więcej o polityce prywatności przeczytasz tutaj
WASZE KOMENTARZE (0) Pokaż komentarze

ZOBACZ TAKŻE

NAJNOWSZE

REKLAMA