R E K L A M A
R E K L A M A
Wiadomości Muzeum

Ceramiczne Obrazy Wspomnień

04-02-2019 20:42 | Źródło: MTC | Wyświetleń artykułu: 3,559 | Komentarzy: 0

Kolskie muzeum serdecznie zaprasza na wystawę "Zapach zapamiętany" prezentującą obrazy z porcelany Beaty Marii Orlikowskiej. Interesującemu połączeniu ceramiki i malarstwa towarzyszą wspomnienia zapachowe znanych ludzi literatury, sztuki i teatru opracowane przez Aleksandrę Pieterwas.

Foto:mtc | Wystawa
R E K L A M A

Tradycyjne ceramiczne techniki zdobnicze wspólnie ze współczesną tematyką przyniosły ciekawy wyraz artystyczny. Na ekspozycji możemy porównać wypowiedzi m. in. Olgi Tokarczuk, Barbary Bursztynowicz, Małgorzaty Niemen, Krystyny Kofty, Małgorzaty Foremniak czy Marka Kamińskiego z ich plastyczną projekcją umieszczoną na porcelanowych powierzchniach.

Wystawa będzie czynna do 30 marca, a w czwartek 7 lutego o godz. 18 muzeum zaprasza do swej siedziby w Kole przy ul. Kajki 44 na jej wernisaż, podczas którego będzie można posłuchać i porozmawiać z autorkami.

Zapach Zapamiętany - obraz

Wystawa została przygotowana z okazji jubileuszu 25-lecia pracy twórczej Beaty M. Orlikowskiej. Jest to cykl prac, odwołujących się do zapachowych skojarzeń i wspomnień znanych ludzi ze świata kultury, sztuki i biznesu, których artystka zaprosiła do projektu wspólnie z dziennikarką Aleksandrą Pieterwas. Powstało szesnaście dyptyków, pozostających w dialogu ze sobą i układających się w niezwykłą historię o tym, co w naszym życiu odegrało istotną rolę i nadal jest ważne.  Premiera wystawy miała miejsce w 2015 r., w warszawskiej galerii sztuki NEY Gallery & Print. Oprócz tego, jako jedyna wystawa plastyczna, uświetniła w 2016 r. obchody 750-lecia Koszalina, gdzie mieszka jej autorka.

Wyjątkowe tematy  wymagają wyjątkowych środków artystycznych. Ja do swojej opowieści o ZAPACHU ZAPAMIĘTANYM wybrałam porcelanę. Tworząc obrazy z porcelany, posłużę się fakturą i kolorem. Tak jak Chińczycy za czasów dynastii Tang i Ming, tak i ja wykorzystam barwną paletę tlenkową oraz metale szlachetne: złoto i platynę. Mam nadzieję, że powstałe prace, oglądane przez pryzmat ZAPACHU ZAPAMIĘTANEGO, są ciekawą opowieścią o tym, co odegrało w naszym życiu istotną rolę i co jest nadal ważne. Każdemu obrazowi towarzyszą słowa, które stały się inspiracją do jego powstania. Mam nadzieję, że wszyscy Autorzy, których zaprosiłam do mojego projektu, odczuwają nie mniejszą satysfakcję z efektu naszej współpracy, niż ja.
                    
Beata Maria Orlikowska

Prezentacja wystawy w Muzeum Technik Ceramicznych w Kole została przygotowana we współpracy z Agencją Zegart.

R E K L A M A

DODAJ KOMENTARZ
Pamiętaj, że dodając komentarz łamiący prawy - narażasz się na konsekwencje prawne
Zgodnie z nowym rozporządzeniem RODO dotyczącym Ochrony Danych Osobowych, dodając komentarz jednoznacznie wyrażasz zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych na cele statystyczne odraz archiwalne (imię/nick, adres e-mail, adres IP). Więcej o polityce prywatności przeczytasz tutaj
WASZE KOMENTARZE (0) Pokaż komentarze