R E K L A M A
R E K L A M A
Wiadomości Gmina Kłodawa

Władze Kłodawy chcą zamknięcia szkoły! [ANKIETA]

04-03-2019 08:25 | Źródło: Redakcja e-kolo.pl | Wyświetleń artykułu: 27,441 | Komentarzy: 4

28 lutego br. radni Kłodawy, podczas sesji podejmowali uchwałę o zamiarze zamknięcia szkoły z ogromną tradycją, znajdującą się w miejscowości Bierzwienna Długa. Zachęcamy mieszkańców gminy do głosowania w ankiecie, czy Waszym zdaniem szkoła powinna zostać zamknięta.
Foto:wikipedia.pl
R E K L A M A

To placówka oświatowa mająca 100-letnią tradycję, która wykształciła wiele pokoleń uczniów z lokalnych miejscowości. Z dniem 1 września 2000r. nadano Szkole Podstawowej w Bierzwiennej Długiej imię "gen. Tadeusza Kutrzeby".

Jak czytamy w uchwane: W przypadku likwidacji, o której mowa w pkt 1, dzieciom ze szkoły podstawowej zapewnia się  kontynuowanie nauczania i spełniania obowiązku szkolnego w Szkole Podstawowej nr 1 im. Św. Jana Pawła II w Kłodawie.

Poniżej przedstawiamy treść uzasadnienia uchwały:                           

Gmina Kłodawa jest organem prowadzącym dla dwóch szkół podstawowych i jednego przedszkola, funkcjonujących w mieście Kłodawa oraz 1 szkoły podstawowej zlokalizowanej na terenie wiejskim. Reforma oświaty wprowadzona od 1 września 2017 r. spowodowała znaczne obniżenie liczby uczniów w Szkole Podstawowej w Bierzwiennej Długiej. Istotnym jest, że Gimnazjum Nr 3 w Rysinach Kolonii (obecnie Szkoła Podstawowa w Bierzwiennej Długiej) było zasilane przez uczniów ze szkół podstawowych niepublicznych działających na tym terenie. Po wprowadzonej reformie uczniowie pozostają w swoich macierzystych szkołach dlatego liczebność klas w szkole w Bierzwiennej Długiej jest dużo niższa. Jednakże względy demograficzne nie są jedyną przesłanką do reorganizacji sieci szkół na terenie Gminy Kłodawa.

W przeważającej mierze konieczności reorganizacji przesądziło niezadowolenie społeczne związane z funkcjonowaniem Szkoły Podstawowej w Bierzwiennej Długiej. Szkoła ta , której główna siedziba mieści się w Bierzwiennej Długiej posiada w swojej strukturze dwa budynki położone w dwóch miejscowościach oddalonych od siebie o 4 km. W chwili obecnej w budynku szkoły w Rysinach Kolonii naukę  pobierają uczniowie trzeciej klasy gimnazjum, w budynku szkoły w Bierzwiennej Długiej uczniowie klas I-VIII  i oddziału przedszkolnego.

Z uwagi na małą powierzchnię budynku i brak wystarczającej liczby sal lekcyjnych od 1 września 2018 r. w budynku szkoły w Bierzwiennej Długiej wprowadzono dwuzmianowość. Propozycja przeniesienia uczniów klas starszych do budynku w Rysinach-Kolonii w celu usprawnienia pracy szkoły i tym samym zniesienia dwuzmianowości oraz poprawienia warunków edukacyjnych nie spotkała się ze społeczną aprobatą. Część społeczeństwa wsi Bierzwienna Długa wystąpiła do Burmistrza Kłodawy o zlikwidowanie szkoły prowadzonej  przez Gminę Kłodawa i wyraziła chęć prowadzenia szkoły przez Stowarzyszenie.

Zgłosowanie radnych zakończyło się wynikiem: 13 za, 2 wstrzymujące się.


SONDA
Czy szkoła w Bierzwiennej Długiej powinna być zamknięta?
R E K L A M A

Redakcja e-kolo.pl
Kontakt z autorem: [email protected]
DODAJ KOMENTARZ
Pamiętaj, że dodając komentarz łamiący prawy - narażasz się na konsekwencje prawne
Zgodnie z nowym rozporządzeniem RODO dotyczącym Ochrony Danych Osobowych, dodając komentarz jednoznacznie wyrażasz zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych na cele statystyczne odraz archiwalne (imię/nick, adres e-mail, adres IP). Więcej o polityce prywatności przeczytasz tutaj
WASZE KOMENTARZE (4) Pokaż komentarze

ZOBACZ TAKŻE

NAJNOWSZE

x Zamknij reklamę