(1)
× Wszystkie informacje o 31 Finale WOŚP w Kole
Pochmurno 0
Prowadzisz firmę? Chcesz dotrzeć do lokalnych klientów?

Jacek Nowaczyk o zanieczyszczonym powietrzu

Autor: PiMBP w Kole 21 Marzec 2019 przeczytasz w ok. 3 min.
Jacek Nowaczyk o zanieczyszczonym powietrzu
© PiMBP w Kole
(1) | Czytano:
4,158 razy | przeczytasz w ok. 3 min.
Uczestnicy spotkania z Jackiem Nowaczykiem w PiMBP w Kole

W Czytelni Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kole, odbyło się spotkanie z Jackiem Nowaczykiem, Naczelnikiem Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Starostwa Powiatowego w Kole, na temat wpływu zanieczyszczenia powietrza na zdrowie. Na widowni gościli uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5 w Kole, podopieczni Pań - Izabeli Szydłowskiej i Agaty Szypulskiej.

R E K L A M A
1
Czytano:
4,158 razy
Udostępnij

Podczas obszernej i niezwykle merytorycznej prezentacji uczniowie dowiedzieli się,  że każdego roku około 45 tys. Polaków umiera przedwcześnie z powodu narażenia na zanieczyszczone powietrze. Jakość powietrza w Wielkopolsce jest niezadowalająca zwłaszcza w sezonie grzewczym, w którym emisja najgroźniejszych dla zdrowia zanieczyszczeń znaczenie przekracza dopuszczalne wartości. Główne zanieczyszczenia powietrza i ich źródła to: pyły zawieszone, emisja pyłów PM 10 z domowych urządzeń grzewczych różnego typu.

Wpływ głównych  zanieczyszczeń na zdrowie to:  podrażnienie dróg oddechowych i niewydolność oddechowa, choroba niedokrwienia serca, uszkodzenie i starzenie się układu nerwowego, choroby układu kostnego, problemy z płodnością i  upośledzenie rozwoju płodu, nowotwory płuc, spadek odporności, astma,  niedotlenienie tkanek, podatność na alergeny, śmierć z powodu uduszenia. Skutkami zdrowotnymi i chorobami powodowanymi zanieczyszczonym powietrzem są: problemy z pamięcią i koncentracją, stany depresyjne, przyspieszone starzenie, udar i wylew mózgu, zawał serca, nadciśnienie tętnicze, choroba niedokrwienna, choroba zakrzepowo-zatorowa,  podrażnienia górnych dróg oddechowych, infekcje dróg oddechowych, zaostrzenie astmy, niepłodność, ryzyko poronienia, wady rozwojowe płodu.

Uczniowie dowiedzieli się,  że oni także  mogą mieć wpływ na jakość powietrza: nie paląc śmieci, stosując niskoemisyjne źródła energii grzewczej, wybierając spacer lub jazdę na rowerze, uprawiając w domu i na balkonie rośliny, oszczędzając energię w domu.

Młodzież poznała sześć sposobów ochrony przed zanieczyszczeniami powietrza: sprawdzanie jakość powietrza na stronie internetowej Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska (www.poznan.wios.gov.pl), unikanie spacerów i uprawiania sportu przy ruchliwych ulicach, planowanie czasu wolnego tak, by spędzać go poza miastem, na łonie natury, zachęcanie do oddychania przez nos (to naturalny filtr powietrza), dbanie o odpowiednią dietę, bogatą w kwasy omega-3, witaminy C i A, ochronę przed szkodliwym działaniem zanieczyszczeń obecnych w powietrzu, ograniczanie czasu spędzanego na zewnątrz i nie wietrzenie domu w dni, w których stężenie zanieczyszczeń powietrza przekracza normę.

Uczniowie zapoznali się też z poradnikiem antysmogowym, który wyjaśnia co to jest smog, niska emisja, emisja liniowa, co wdychamy,  jakie są główne zanieczyszczenia powietrza oraz  uchwały antysmogowe? Dowiedzieli się, że nie wolno spalać: miału najgorszej jakości, flotu, węgla brunatnego, wilgotnego drewna; jakie urządzenia grzewcze dopuszczane są do stosowania;  o kontroli przestrzegania uchwał antysmogowych;  jakie dokumenty należy przedstawić w czasie kontroli, jakie obowiązują kary za naruszanie przepisów.  Poznali  preferowane systemy ogrzewania i wytwarzania ciepłej wody użytkowej, właściwą obsługę instalacji grzewczej, szczególnie opartej o paliwo stałe.

Oceń artykuł
średnia ocena: 0 liczba głosów: 0
R E K L A M A
R E K L A M A
Komentarze (1)
dodając komentarz akceptujesz regulamin. Pamiętaj o wzajemnym szacunku! HejtSTOP
man · 21 Marzec 2019
panie Nowaczyk dlaczego przez centrum koł tj ul.3-go maja jezdza samochody ciezarowe tiry jak pan dba o zdrowie mieszkancow tej ulicy
Gmina Grzegorzew
Grzegorzew znów będzie miastem? Dyskusja w trakcie sesji
3 godziny temu 1,563

Grzegorzew znów będzie miastem? Dyskusja w trakcie sesji

Powiat Kolski
30 tysięcy porodów w Wielkopolsce w 2022 r. 46% porodów w kolskim szpitalu to mieszkańcy z sąsiednich powiatów
4 godziny temu 884 1

30 tysięcy porodów w Wielkopolsce w 2022 r. 46% porodów w kolskim szpitalu to mieszkańcy z sąsiednich powiatów

Pożary
Autostrada A2: Jedno z kół naczepy zapaliło się w trakcie jazdy
6 godziny temu 3,382

Autostrada A2: Jedno z kół naczepy zapaliło się w trakcie jazdy

Muzeum
Magiczny Lechistan - nowa wystawa w kolskim muzeum
23 godziny temu 460

Magiczny Lechistan - nowa wystawa w kolskim muzeum

Inne
Rusza nowy cykl Grand Prix Koło 2023
1 dzień temu 1,244

Rusza nowy cykl Grand Prix Koło 2023

Inne
Wolontariusze WOŚP przeszli szkolenie z bezpieczeństwa w trakcie kwesty
1 dzień temu 1,628 4

Wolontariusze WOŚP przeszli szkolenie z bezpieczeństwa w trakcie kwesty

R E K L A M A
R E K L A M A
Przasnysz