sim
ubezpieczenia klodawa
Wiadomości Miasto Koło 5 lat parafii na Płaszczyźnie

5 lat parafii na Płaszczyźnie

01-11-2010 11:19 | Źródło: | Wyświetleń artykułu: 10,707 | Komentarzy: 4
5 lat parafii na Płaszczyźnie
Foto:
zacisze
1 listopada 2005 r. erygowana została parafia Świętego Bogumiła na osiedlu Płaszczyzna. Wspólnota prężnie się rozwija, a jej proboszcz podjął się trudnego dzieła – budowy kościoła. Początki parafii sięgają końca ubiegłego stulecia. W 1998 r., w miejscu obecnej kaplicy, biskup Roman Andrzejewski odprawił pierwszą mszę św. w tym miejscu. Pięć lat później – 29 sierpnia 2003 r. – utworzony został, z fragmentów parafii farnej Podwyższenia Krzyża Świętego, Ośrodek Duszpasterski. Nabożeństwa odprawiane były odtąd w tymczasowej kaplicy, przeniesionej do Koła ze Słupcy (obiekt pozostał do dziś). Opiekę duszpasterską powierzono ks. Piotrowi Pawlakowi – dotychczasowemu wikariuszowi parafii farnej.
Dekretem biskupa włocławskiego Wiesława Meringa z dnia 5 października 2005 r., utworzona została trzecia parafia rzymskokatolicka w mieście Kole. Z dniem 1 listopada 2005 r. oficjalnie erygowano parafię Świętego Bogumiła. Powstała z fragmentów pozostałych kolskich parafii i obejmuje obszar osiedla Płaszczyzna i Nagórna. Późną jesienią 2006 r. rozpoczęto prace nad wnoszeniem fundamentów kościoła. W 2008 r. bp Mering dokonał poświęcenia kamienia węgielnego, a od obecnego roku w budynku odprawiane są już regularnie msze święte.


Wieloletnią tradycją w naszym mieście jest zbieranie ofiar na potrzeby budujących się kościołów w każdą piątą niedzielę miesiąca. Tak samo było również w ostatnią niedzielę – 31 października. Proboszcz parafii św. Bogumiła – ks. Piotr Pawlak – podczas jednej z homilii wygłoszonych w kolskiej farze, powiedział: „Wspólnota rozwija się, ale także potrzebuje Waszej pomocy - zarówno na płaszczyźnie duchowej i materialnej. Za każdy dar składam serdeczne Bóg zapłać. Ufam, że będzie to Wam wynagrodzone w sposób stokrotny i tysiąckrotny.”


W odniesieniu do liturgii – sprawowanej w „rocznicę poświęcenia własnego kościoła”, duchowny nawiązał do ponad sześćsetletniej historii parafii farnej. „Dziś wspominamy naszych praojców, którzy przed wiekami zbudowali tą piękną świątynię.” I dalej kontynuował, wspominając: „Mówią mi ludzie, że mieszkańcy Koła muszą mieć dobre serca. Dzięki wam, buduje się już trzeci kościół na dawnym terenie tej parafii. Najpierw były Ochle oraz kościół Matki Bożej Częstochowskiej, a dziś – Płaszczyzna.”

Duszpasterze parafii Świętego Bogumiła w Kole zapraszają wszystkich wiernych do odwiedzenia parafii i zobaczenia na własne oczy, jak Wspólnota się rozwija i w szybkim tempie budowana jest świątynia. Msze św. w nowym kościele przy ul. Konopnickiej odprawiane są w każdą niedzielę w godzinach: 8.00, 9.30, 11.00, 12.30 i 17.00.Marcin Nowacki
Chcesz być na bieżąco? Śledź nasz portal na facebooku
Redakcja e-kolo.pl
Kontakt z autorem: e-kolo@e-kolo.pl
paryz
DODAJ KOMENTARZ
*dodając swój komentarz jednocześnie akceptujesz regulamin.
Pamiętaj, że dodając treść łamiącą prawo lub dobra osobiste - narażasz się na odpowiedzialność karną.
WASZE KOMENTARZE (4)
G 27-11-2014 16:21
Brawo dla ks. Piotra
| Zgłoś do usunięcia
~Dżozeff 01-11-2010 23:43
Widzę, że cenzura nie śpi :))))))))))))
| Zgłoś do usunięcia
~kasiA 01-11-2010 18:36
pewnie autor zasugerowal sie data konsekracji fary (1409), ale przeciez to mozna poprawic w tekscie - a pan milek powinien wiedziec, ze nazwiska piszemy wielka litera
| Zgłoś do usunięcia
~milek 01-11-2010 18:34
ty nowacki ty sluchaj uwaznie... 700 lat a nie 600
| Zgłoś do usunięcia