sim
geberit
Wiadomości Miasto Koło Kolanie odwiedzili cmentarze

Kolanie odwiedzili cmentarze

01-11-2010 17:14 | Źródło: | Wyświetleń artykułu: 3,920 | Komentarzy: 1
Kolanie odwiedzili cmentarze
Foto:
zacisze
W dzień Wszystkich Świętych tysiące kolan odwiedziło swoich bliskich na cmentarzach. Nekropolie zapłonęły zniczami, a groby zapełniły bukiety tradycyjnych chryzantem.
Słoneczna i ciepła pogoda sprawiła, że kolanie już od wczesnych godzin porannych udawali się na cmentarze, by oddać cześć zmarłym. Dojazd do nekropolii odbywał się sprawnie. W przeciwieństwie do lat ubiegłych, obyło się bez ulicznych korków, a wytyczone dodatkowe miejsca parkingowe na Przedmieściu Kaliskim posiadały jeszcze sporo wolnych miejsc.

Największy ruch można było zaobserwować na cmentarzu parafialnym przy ul. Poniatowskiego. Przy bramie głównej duszpasterze zbierali tradycyjne „wypominki” – czyli modlitwę za zmarłych, a kolscy klerycy przyjmowali dobrowolne ofiary na potrzeby Wyższego Seminarium Duchownego we Włocławku.

Podczas mszy św. odprawionej w południe w tamtejszej kaplicy, ks. Maksymilian Skorek mówił: „Przychodzimy tutaj z pamięcią o tych, którzy zmarli. Przychodzimy tutaj, bo wierzymy, że w momencie śmierci ich życie się nie skończyło – ono tylko się zmieniło. Wierzymy, że nasi zmarli dziś wstawiają się za nami, abyśmy po naszej śmierci mogli dołączyć do nich.” Po uroczystej sumie, alejkami cmentarnymi, przeszła procesja żałobna, w której wierni modlili się za wszystkich spoczywających w tym miejscu.

Na cmentarzu ewangelickim członkowie Stowarzyszenia Przyjaciół Miasta Koła nad Wartą kwestowali na rzecz zabytkowych nagrobków, które – wzorem lat ubiegłych – zostaną odrestaurowane. O godzinie 15.00 odprawiono tam nabożeństwo ekumeniczne z udziałem luterańskiego pastora i księży katolickich oraz licznie przybyłych mieszkańców.

Kolanie nie zapomnieli także o dwóch pozostałych nekropoliach. Przy ul. Poległych – na cmentarzy wojennym, znicze zapłonęły na grobach żołnierzy polskich i radzieckich, którzy zginęli podczas II wojny światowej. Mieszkańcy odwiedzili także teren dawnego cmentarza żydowskiego przy ul. Słowackiego, gdzie przy symbolicznym pomniku także zapłonęły lampiony.

Marcin Nowacki
Chcesz być na bieżąco? Śledź nasz portal na facebooku
Redakcja e-kolo.pl
Kontakt z autorem: e-kolo@e-kolo.pl
paryz
DODAJ KOMENTARZ
*dodając swój komentarz jednocześnie akceptujesz regulamin.
Pamiętaj, że dodając treść łamiącą prawo lub dobra osobiste - narażasz się na odpowiedzialność karną.
WASZE KOMENTARZE (1)
~_ 02-11-2010 07:55
lampiony?
| Zgłoś do usunięcia