R E K L A M A
R E K L A M A
Wiadomości Powiat Kolski

O budowie Nagórnej i poprawie bezpieczeństwa na ul. Bliznej

11-06-2019 19:55 | Źródło: Starostwo Kolskie | Wyświetleń artykułu: 10,795 | Komentarzy: 5

W dniu 10 czerwca br. w budynku Starostwa Powiatowego w Kole zorganizowano konferencję prasową z udziałem Posła na Sejm RP Leszka Galemby, przedstawicieli władz Powiatu Kolskiego: Starosty Kolskiego Roberta Kropidłowskiego, Wicestarosty Kolskiego Sylwestra Chęcińskiego oraz Dyrektora Powiatowego Zarządu Dróg w Kole Grzegorza Kujawy.

Foto:Starostwo Kolskie
R E K L A M A

Starosta Kolski rozpoczął spotkanie od przywitania przybyłych przedstawicieli mediów oraz poinformował, iż celem konferencji jest przedstawienie najważniejszych inwestycji drogowych realizowanych lub planowanych do realizacji na terenie powiatu kolskiego, na które udało się już uzyskać dofinansowanie, jak również te na które Powiat Kolski wystąpił z wnioskiem o dofinansowanie.

Niewątpliwym sukcesem jest uzyskanie dotacji w wysokości 3 972 488,00 zł w ramach Funduszu Dróg Samorządowych na rozbudowę ulicy Nagórnej w Kole na odcinku 1 397 metrów – budzącej w ostatnim czasie sporo emocji. Na inwestycję tą mieszkańcy czekali kilkanaście lat. Deklarowana kwota środków własnych to 3 972 488,07 zł. Warto przypomieć, że Powiat Kolski otrzymał już wcześniej dofinansowanie na rozbudowę ul. Nagórnej w ramach Programu Rozwoju Gminnej i Powiatowej Infrastruktury Drogowej na lata 2016-2019. Kwota dotacji wyniosła wówczas 3 000 000,00 zł. Nowe władze Powiatu podjęły jednak decyzję o rezygnacji z tego dofinansowania i złożeniu wniosku o dofinansowanie wskazanej inwestycji w ramach Funduszu Dróg Samorządowych, czego efektem jest uzyskanie dotacji o prawie 1 000 000,00 zł wyższej. 05 czerwca br. u Wojewody złożono komplet dokumentów umożliwiający podpisanie umowy w ramach Funduszu Dróg Samorządowych, która pozwoli na rozpoczęcie realizacji zadania.

Drugą ważną informacją przekazaną podczas konferencji jest uzyskanie dofinansowania na przebudowę mostu na rzece Rgilewce w miejscowości Barłogi w ramach Rezerwy Subwencji Ogólnej (wartość 2,4 mln zł). 31 maja br. Minister Finansów poinformował o przyznaniu środków w wysokości 1 194 740,00 zł. 05 czerwca Powiatowy Zarząd Dróg ogłosił zamówienie publiczne w trybie przetargu nieograniczonego. Data otwarcia ofert: 24.06.2019 r. Zakładana data zakończenia robót: 16.12.2019 r.

Jeśli chodzi o inne zadania realizowane lub planowane do realizacji wspólnie z gminami, należy wymienić:
- Przebudowę drogi powiatowej nr 3438P Dębowiczki - Głębokie na odcinku o długości 0,990 km,
- Przebudowę odcinków drogi powiatowej nr 3405P na terenie gminy Kłodawa,
- Przebudowę nawierzchni odcinka drogi powiatowej nr 3418P Ochle – Młynek,
- Przebudowę drogi powiatowej nr 3419P Budzisław Stary – Luboniek,
- Przebudowę nawierzchni odcinka drogi powiatowej nr 3424P Osiek Wielki – Czołowo,
- Przebudowę ulicy Szkolnej w Przedczu,
- Budowę drogi powiatowej nr 3206P Łuczywno-Drzewce, 
- Przebudowę drogi powiatowej nr 3403P na odcinku Powiercie Kolonia-Leśnica, 
- Przebudowę drogi powiatowej nr 3408P Głogowa-Chełmno na odcinku drogi Chełmno, Parcele – Ladorudz, 
- Przebudowę drogi powiatowej nr 3218P na odcinku Ruszków Drugi – Police Średnie.

Następnie głos zabrał Poseł na Sejm RP Leszek Galemba, który podziękował Zarządowi Powiatu Kolskiego za przemyślane i odpowiedzialne realizowanie zadań budowy oraz remontów dróg powiatowych. To bardzo ważne, aby realizować zadania drogowe w oparciu o Fundusz Dróg Samorządowych. Poseł zwrócił uwagę także, że od 9 czerwca mieszkańcy powiatu mogą korzystać z wyremontowanej linii kolejowej posiadającej nowoczesną stację kolejową spełniającą wszelkie wymogi i standardy europejskie, w tym posiadającą udogodnienia dla osób niepełnosprawnych wraz z przejściem podziemnym oraz windą. Inwestycja ta przyczyni się do rozwoju całego regionu Wielkopolski Wschodniej. Poseł zapewnił, że jeszcze wiele inwestycji przed nami. Współpraca samorządów gminnych z samorządem powiatowym, przyczyni się do budowy oraz remontów kolejnych odcinków dróg.

Wicestarosta Kolski Sylwester Chęciński poinformował o zamiarze wprowadzenia na terenie powiatu kolskiego projektu "kiss and ride" (z ang. pocałuj i jedź), czyli wyznaczeniu miejsc w postaci kolorowych kopert, służących do krótkiego postoju (ok. 1-2 min.), tak aby dziecko mogło bezpiecznie wysiąść z pojazdu oraz przejść do szkoły. Rozwiązanie to ma na celu poprawę bezpieczeństwa uczniów, a także uświadomienie rodziców, którzy przywożą dzieci do szkół. Mamy nadzieję, że również samorządy gminne zwrócą uwagę na tę niezwykle ważną kwestię i zdecydują się wprowadzić te rozwiązania na terenie swojej gminy.

Podczas konferencji poruszona została także kwestia bezpieczeństwa na skrzyżowaniu ulic Blizna - Kolejowa przy markecie Kaufland. W najbliższym czasie odbędzie się spotkanie z Dyrektorem Powiatowego Zarządu Dróg w Kole Grzegorzem Kujawą, a także służbami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo mieszkańców, którego celem będzie podniesienie poziomu bezpieczeństwa na wskazanym skrzyżowaniu poprzez sprawne przeprowadzenie zmiany organizacji ruchu, w tym zmiany oznakowania. Wprowadzenie zmian planowane jest po zakończeniu roku szkolnego, tak aby natężenie ruchu w tym miejscu było jak najmniejsze. Po wprowadzeniu zmiany organizacji ruchu we wskazanym miejscu przeprowadzona zostanie kampania informacyjna, w tym pojawią się znaki informujące uczestników o zmianie podporządkowania, która polegać będzie na umieszczeniu znaku STOP, od najazdu z ulicy Kolejowej z jednej i drugiej strony. W przyszłości nie jest wykluczona budowa ronda w tym miejscu.

Podczas konferencji padło także pytanie dotyczące pomysłów, rozwiązań oraz programu naprawczego dla Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Kole. Starosta Kolski poinformował, iż w tej chwili czekamy na ocenę biegłego, jeśli chodzi o sytuację finansową kolskiego szpitala. Po ocenie biegłego Zarządowi Powiatu Kolskiego przedstawiona zostanie informacja dotycząca kondycji finansowej placówki za miniony rok. Wtedy podjęta zostanie decyzja o wprowadzeniu programu naprawczego dla szpitala. Starosta poinformował również, iż został złożony wniosek na przebudowę oddziału chirurgii wraz z doposażeniem bloku operacyjnego, który jest konsekwencją realizacji zadania budowy bloku operacyjnego.

Starosta podziękował wszystkim za przybycie oraz zapewnił, że konferencje z udziałem lokalnych mediów będą odbywały się częściej.R E K L A M A

Redakcja e-kolo.pl
Kontakt z autorem: [email protected]
DODAJ KOMENTARZ
Pamiętaj, że dodając komentarz łamiący prawy - narażasz się na konsekwencje prawne
Zgodnie z nowym rozporządzeniem RODO dotyczącym Ochrony Danych Osobowych, dodając komentarz jednoznacznie wyrażasz zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych na cele statystyczne odraz archiwalne (imię/nick, adres e-mail, adres IP). Więcej o polityce prywatności przeczytasz tutaj
WASZE KOMENTARZE (5) Pokaż komentarze