Częściowe zachmurzenie 11
Prowadzisz firmę? Chcesz dotrzeć do lokalnych klientów?

GRZEGORZEW: Podsumowali działalność Tow. Samorządowego

Autor: TS 27 Czerwiec 2019 przeczytasz w ok. 5 min.
GRZEGORZEW: Podsumowali działalność Tow. Samorządowego
© TS
(0) | Czytano:
3,518 razy | przeczytasz w ok. 5 min.

Podsumowanie działalności Towarzystwa Samorządowego i wręczenie medali osobom zasłużonym w czasach ,,przełomu" z powiatu konińskiego, kolskiego i tureckiego to główne punkty Zjazdu Delegatów jaki odbył się wczoraj w Grzegorzowie.

R E K L A M A
0
Czytano:
3,518 razy
Udostępnij

Rozpoczynając spotkanie Ireneusz Niewiarowski, prezes TS odniósł  się do 1989 roku i obchodów 30-lecia Wolnej Polski.  

Towarzystwo Samorządowe jako kontynuacja Komitetów Obywatelskich ma obowiązek pielęgnować tamte wydarzenia. W ramach tych działań między innymi wyróżniamy od ubiegłego roku osoby związane z 30-leciem Wolnej Polski, ale także te, które na przestrzeni tych lat ją umacniają. W sumie do tej pory TS wręczył 127 medali . Chciałbym, aby takie obchody weszły do każdej  gminy, szkoły, sołectwa

– powiedział prezes.

Zjazd był okazją do podsumowania działań TS w 2018 , a także kilku miesięcy tego roku . Omówiono m.in. wybory samorządowe. Komitet Wyborczy Towarzystwo Samorządowe w Koninie wystawił kandydatów w powiatach: kolskim, konińskim i tureckim. Z  79 kandydatów do rad gmin mandat uzyskało 28 osób.  TS przeprowadził również promocję Konińskiego Budżetu Obywatelskiego oraz XXV Wielkopolski Konkurs Wiedzy o Samorządzie Terytorialnym.

Powołany w lipcu 2000 roku Fundusz Stypendialny Towarzystwa Samorządowego przyznał do końca 2018 roku łącznie 2401 stypendiów.

Towarzystwo Samorządowe jest współzałożycielem Banku Żywności w Koninie, który przeprowadza liczne akcje i prowadzi stałe przedsięwzięcia związane z pomocą charytatywną osobom potrzebującym wsparcia żywnościowego

W 2018 roku zorganizował również cykl spotkań we współpracy z Przedstawicielstwem Komisji Europejskiej, świętowano  m.in. Dzień Samorządu Terytorialnego oraz Dzień Wolności i Praw Obywatelskich.

Na koniec  I. Niewiarowski wspomniał o działaniach Komisji Europejskiej dotyczących  platformy węglowej dla terenów pokopalnianych . Na cel ten zostanie przeznaczonych 500 mld euro. Wielkopolska jest jednym z regionów, który zostanie włączony w te działania. W zakresie tym razem m.in. z Urzędem Marszałkowskim aktywnie działa Towarzystwo Samorządowe.

Chciałbym, aby temat ten był poruszany na każdej sesji rady miasta czy gminy naszego regionu

– dodał prezes.

 

Wyróżnieni  działacze :

  • Ryszard Bilski  - działacz opozycyjny kolportował materiały solidarnościowe. W roku 1988 założył NSZZ „Solidarność” w Hydrokopie. Był przewodniczącym Komisji Zakładowej. Włączył się w organizację Miejsko-Gminnego Komitetu Obywatelskiego w Kłodawie. Po reorganizacji struktur został wiceprzewodniczącym. Ubiegał się o mandat radnego w Kłodawie w wyborach samorządowych 1990 r.
  • Wacław Cegielski - członek Miejskiego Komitetu Obywatelskiego „Solidarność” w Słupcy Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Słupcy I kadencji odrodzonego samorządu.
  • Janusz Dorabiała - członek Tymczasowej Wojewódzkiej Rady Rolników. Przewodniczący Komitetu Obywatelskiego w Grzegorzewie. W pierwszej kadencji odrodzonego samorządu pełnił funkcję społecznego zastępcy wójta gminy Grzegorzew.
  • Józef Imbiorski - przewodniczący Gminnego Komitetu Obywatelskiego na terenie gminy Wierzbinek. Aktywnie agitował na rzecz kandydatów bloku solidarnościowego. Przed wyborami samorządowymi współorganizował spotkania z kandydatami na radnych gminy Wierzbinek.
  • Marek Jarosiński - członek Komitetu Obywatelskiego „Solidarność” w Rzgowie. Radny Rady Gminy I kadencji odrodzonego samorządu. Delegat do sejmiku samorządowego województwa konińskiego i członek prezydium.
  • Lech Jezierski - członek założyciel i późniejszy Przewodniczący Komitetu Obywatelskiego w Rychwale.
  • Bogusław Michalski - członek NSZZ RI „Solidarność”. W latach osiemdziesiątych uczestniczył w spotkaniach Duszpasterstwa Rolników. Współorganizator spotkań z wyborcami podczas obu kampanii. Przewodniczący GKO „Solidarność” w gminie Przedecz. W 1990 r. wybrany radnym gminnym oraz delegatem do Sejmiku Samorządowego Województwa Konińskiego.
  • Tadeusz Sierakowski - wieloletni sołtys (38 lat) wsi Lipie Góry (gm. Babiak). Przez wiele lat był przewodniczącym gminnego koła sołtysów w Babiaku.  Jeden z członków założycieli stowarzyszenia sołtysów (brał udział w tworzeniu struktur Społeczno – Kulturalnego Stowarzyszenia Sołtysów w Koninie). Członek Wojewódzkiej Rady Sołtysów. Członek kolegium sołtysów powołanego przy Senatorze Niewiarowskim.
  • Grzegorz Siwiński - zaangażowany w działalność NSZZ RI „Solidarność”, najpierw na terenie gminy Kłodawa, później w strukturach wojewódzkich. Działał w Duszpasterstwie Rolników w Kłodawie i w Koninie. Członek prezydium Tymczasowej Wojewódzkiej Rady Rolników. W roku 1989 współtworzył WKO „S” i KO „S” w Kłodawie. W 1990 r. wybrany radnym w Kłodawie i delegatem do Sejmiku Samorządowego Województwa Konińskiego.
  • Tadeusz Słodkiewicz - działacz  NSZZ „Solidarność” przy KWB Konin. Działał w komisji wydziałowej na odkrywce Lubstów. W 1989 r. włączył się aktywnie w działalność Miejskiego Komitetu Obywatelskiego „Solidarność”. Z jego ramienia kandydował w 1990 r. do rady miasta.
  • Waldemar Tubacki - członek Komitetu Obywatelskiego „Solidarność” w Rzgowie. Radny Rady Gminy I kadencji odrodzonego samorządu.
  • Antoni Tyczka - polski polityk, działacz związkowy, poseł na Sejm III kadencji. Zasiadał we władzach regionalnych „Solidarności”.
  • Andrzej Tyczyno - działacz NSZZ „Solidarność”. Był organizatorem protestów i strajków w Chrapczewie. Przewodniczący Komitetu Obywatelskiego w Dobrej.
  • Albin Zańko - twórca i przewodniczący KZ NSZZ „S” w LO w Turku. Stał na czele „Solidarności” oświatowej w Turku. Współorganizator Komitetu Obywatelskiego „Solidarność” w Turku. Radny Rady Miasta w Turku I kadencji odrodzonego samorządu.
R E K L A M A
R E K L A M A
Komentarze (0)
dodając komentarz akceptujesz regulamin. Pamiętaj o wzajemnym szacunku! HejtSTOP
W związku ze znacznym obniżeniem kultury wpisów osób komentujacyh pod artykułami pragniemy poinformować, że wszelkie treści obrażające innych, zawierające wulgaryzmy i nie związane z treścią artykułu - będą usuwane, a autorzy komentarzy, którzy nie dostosują się do nałożonych przez redakcję wymagań - będą blokowani. Zależy nam na wysokim poziomie dyskusji! Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy
Ze względu na liczne łamanie regulaminu i próby ominięcia blokad - wprowadzono moderację komentarzy. Twój komentarz przed publikacją zostanie oceniony przez moderatora, czy nie łamie regulaminu oraz czy dotyczy tematu poruszanego w artykule. Wszystkie inne treści będą usuwane i niepublikowane.
Miasto Koło
Prace ziemne przy budowie północnej obwodnicy miasta Koła rozpoczęte
6 godziny temu 5,488

Prace ziemne przy budowie północnej obwodnicy miasta Koła rozpoczęte

Miasto Koło
Tężnia solankowa w Kole już otwarta. Korzystają szczególnie seniorzy
6 godziny temu 4,417 1

Tężnia solankowa w Kole już otwarta. Korzystają szczególnie seniorzy

Dawno temu
Do czego prowadzi mowa nienawiści . Profilaktyka połączona z ciekawą lekcją historii
8 godziny temu 566 1

Do czego prowadzi mowa nienawiści . Profilaktyka połączona z ciekawą lekcją historii

Powiat Kolski
Planowane wyłączenia prądu przez operatora w powiecie kolskim 25.04.2024
9 godziny temu 2,053

Planowane wyłączenia prądu przez operatora w powiecie kolskim 25.04.2024

Gmina Babiak
Gmina Babiak: wykaz nieruchomości przeznaczonych do dzierżawy
9 godziny temu 340

Gmina Babiak: wykaz nieruchomości przeznaczonych do dzierżawy

Kino
Zapraszamy do kina w Kole na
9 godziny temu 906

Zapraszamy do kina w Kole na "Kobieta z..."!

R E K L A M A