(2)
× Wszystkie informacje o 31 Finale WOŚP w Kole
Lekkie opady śniegu -0.7
Prowadzisz firmę? Chcesz dotrzeć do lokalnych klientów?

100-lecie powołania policji. Uroczystości w Kole

Autor: KPP Koło 30 Wrzesień 2019 przeczytasz w ok. 3 min.
100-lecie powołania policji. Uroczystości w Kole
© KPP Koło
(2) | Czytano:
6,456 razy | przeczytasz w ok. 3 min.

„Naród, który nie szanuje swej przeszłości, nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości” - to słowa Marszałka Józefa Piłsudskiego. Słowa wypowiedziane wiele lat temu, a wciąż tak bardzo aktualne.

R E K L A M A
2
Czytano:
6,456 razy
Udostępnij

Niezwykle ważnym jest, by świadectwa historyczne przekazywać kolejnym pokoleniom. W duchu tej idei, policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Kole zorganizowali akademię z okazji 100. rocznicy powołania Policji Państwowej, podczas której licznie zgromadzeni goście mogli wysłuchać wykładów o tematyce odrodzenia Państwa Polskiego, procesu powstania Policji Państwowej oraz historii formowania się formacji będących protoplastami późniejszej Policji na ziemi kolskiej. Program uświetniły występy artystyczne młodzieży kolskiego powiatu oraz utwory wokalne kolskich solistek.

2019 rok jest dla policjantów wyjątkowy. Tego roku obchodzimy jubileusz setnej rocznicy powstania Policji Państwowej. Dla upamiętnienia tego jubileuszu, policjanci Komendy Powiatowej Policji w Kole, 27 września przygotowali akademię. Odbyła się ona w Miejskim Domu Kultury w Kole. Na spotkanie zaproszono przedstawicieli lokalnych samorządów ze Starostą Kolskim Robertem Kropidłowskim na czele, radnych powiatowych i miejskich, przedstawicieli instytucji, z którymi na co dzień kolska policja współpracuje, dyrektorów placówek oświatowych, a także młodzież szkolną. Wydarzenie swoją obecnością zaszczycili Poseł na Sejm RP Leszek Galemba, wicewojewoda Aneta Niestrawska oraz I Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Poznaniu insp. Roman Kuster. 

Wszystkich zgromadzonych powitał gospodarz uroczystości, Komendant Powiatowy Policji w Kole mł. insp. Artur Foryński. Przełożony kolskich policjantów podkreślił, że przeszłość i historia to nierozerwalna część życia każdego człowieka i każdego narodu. Bez wiedzy o nich nie wiemy, kim do końca jesteśmy, nie możemy być pewni co do swojej tożsamości, dlatego tak ważnym jest, aby przekazywać młodym pokoleniom wypracowane wartości etyczno-moralne.

Podczas tej wyjątkowej uroczystości, przed licznie zaproszonymi gośćmi, wykłady na temat tworzenia zrębów odrodzonego państwa polskiego oraz historii policji wygłosili pasjonaci lokalnej historii, Dyrektor Muzeum Technik Ceramicznych w Kole, Pan Tomasz Nuszkiewicz oraz Dyrektor Miejsko-Gminnego Domu Kultury w Dąbiu, Pan Piotr Wąsowicz. Prelekcję związaną ze specyfiką formowania się Policji Państwowej przeprowadził mł. insp. Jarosław Szemerluk z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu, który posiada ogromną wiedzę na temat międzywojennej oraz obecnej Policji. W części artystycznej wystąpiła młodzież szkolna, Izabela Rybnik oraz kwintet Orkietry Dętej OSP Koło. 

Zwieńczeniem tych uroczystości było wręczenie nagród uczniom biorących udział w Turnieju zorganizowanym z okazji 100. rocznicy powołania Policji Państwowej. W konkursie, którego celem było zainteresowanie młodego pokolenia historią powstania i działalnością Policji, podnoszenie świadomości o zadaniach jakie realizuje ta formacja mundurowa na rzecz społeczeństwa oraz zainteresowanie młodzieży służbą w Policji. Udział w nim wzięli uczniowie szkół średnich powiatu kolskiego. Turniej składał się z trzech etapów: zawodów strzeleckich, testu wiedzy o policji oraz testu sprawności fizycznej. Wzięło w nim udział sześć drużyn składających się z czterech osób. Na najwyższym miejscu podium stanęła drużyna z Zespołu Szkół Rolnicze Centrum Kształcenia Ustawicznego w Kościelcu. Na drugim miejscu uplasowała się młodzież z Zespołu Szkół Technicznych w Kole, a trzecie miejsce zajęli uczniowie z Zespołu Szkół Ekonomiczno – Administracyjnych w Kole. Dla wszystkich uczestników przygotowano wspólną nagrodę, a dla laureatów nagrody dodatkowe.

Na zakończenie uroczystej akademii, głos zabrali goście w osobach Posła na Sejm RP Pana Leszka Galemby, Wicewojewody Wielkopolskiego Pani Anety Niestrawskiej oraz I Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Poznaniu Pana insp. Romana Kustera.

Oceń artykuł
średnia ocena: 0 liczba głosów: 0
R E K L A M A

Jeśli byłaś/eś świadkiem wypadku lub innego niebezpiecznego zdarzenia
[ powiadom nas o tym ]
R E K L A M A
Komentarze (2)
dodając komentarz akceptujesz regulamin. Pamiętaj o wzajemnym szacunku! HejtSTOP
NIKT · 30 Wrzesień 2019
KUSTER!!! MAM NADZIEJE ZE TO BYLO ARTYSTYCZNE POZEGNANIE Z KOLEM
J-23 · 30 Wrzesień 2019
Z doświadczenia wiem że więcej można załatwić i wypromować przy koniaczku niż oficjalnie.Jestem ciekaw jak będziecie sobie radzić.
Gmina Grzegorzew
Grzegorzew znów będzie miastem? Dyskusja w trakcie sesji
9 godziny temu 3,002 10

Grzegorzew znów będzie miastem? Dyskusja w trakcie sesji

Powiat Kolski
30 tysięcy porodów w Wielkopolsce w 2022 r. 46% porodów w kolskim szpitalu to mieszkańcy z sąsiednich powiatów
10 godziny temu 1,300 1

30 tysięcy porodów w Wielkopolsce w 2022 r. 46% porodów w kolskim szpitalu to mieszkańcy z sąsiednich powiatów

Pożary
Autostrada A2: Jedno z kół naczepy zapaliło się w trakcie jazdy
12 godziny temu 4,230

Autostrada A2: Jedno z kół naczepy zapaliło się w trakcie jazdy

Muzeum
Magiczny Lechistan - nowa wystawa w kolskim muzeum
1 dzień temu 487

Magiczny Lechistan - nowa wystawa w kolskim muzeum

Inne
Rusza nowy cykl Grand Prix Koło 2023
1 dzień temu 1,307

Rusza nowy cykl Grand Prix Koło 2023

Inne
Wolontariusze WOŚP przeszli szkolenie z bezpieczeństwa w trakcie kwesty
1 dzień temu 1,723 4

Wolontariusze WOŚP przeszli szkolenie z bezpieczeństwa w trakcie kwesty

R E K L A M A
R E K L A M A
Przasnysz