sim
Artbud
Wiadomości Powiat Kolski Wiatraki w okolicach Koła

Wiatraki w okolicach Koła

03-02-2010 08:53 | Źródło: | Wyświetleń artykułu: 18,878 | Komentarzy: 9
Jubiler Euro Koło
Wiatraki w okolicach Koła
Foto:
W miejscowości Chojny na terenie gminy Koło powstaną kolejne w powiecie kolskim elektrownie wiatrowe. W najbliższym czasie planowane jest postawienie pięciu 450 kW elektrowni. Po realizacji tych inwestycji mieszkańcy osiedla „Tulipanowa” będą mogli ze swoich okien podziwiać widok obracających się śmigieł.
Na chwile obecną istnieje już dwadzieścia elektrowni wiatrowych. Pracują one głównie na ternie gmin: Osiek Mały, Babiak, Dąbie oraz Grzegorzew, a jak wiemy planowane są już nowe inwestycje – w Kole i Grzegorzewie.
Zarówno w jednej jak i drugiej gminie założenia dotyczą budowy farmy wiatrowej. Jednak czy dojdzie do ich realizacji, pokaże najbliższy czas.

Elektrownie wiatrowe w porównaniu z innymi technologiami wytwarzania energii są inwestycjami przyjaznymi środowisku. Nie wprowadzają do niego zanieczyszczeń, a wręcz przyczyniają się do polepszenia jego stanu poprzez redukcję emisji gazów cieplarnianych i innych substancji. Mimo to w kraju i na świecie pojawia się coraz więcej przeciwników tego typu inwestycji.

Bardzo często przyczyną protestów są ludzie, którzy w pobliżu planowanych inwestycji mają swoje działki. Jest to po prostu ludzka zawiść wynikająca z faktu dzierżawy nieruchomości. Skoro sąsiad może mieć z tego tytułu jakieś pieniądze, to dlaczego ja nie?
Mamy nadzieję, że projekt uda się zrealizować, a co za tym idzie w znacznym stopniu ograniczyć zatruwanie środowiska.
Chcesz być na bieżąco? Śledź nasz portal na facebooku
Redakcja e-kolo.pl
Kontakt z autorem: e-kolo@e-kolo.pl
DODAJ KOMENTARZ
*dodając swój komentarz jednocześnie akceptujesz regulamin.
Pamiętaj, że dodając treść łamiącą prawo lub dobra osobiste - narażasz się na odpowiedzialność karną.
WASZE KOMENTARZE (9)
daro 15-12-2015 19:23
co wy dajecie na temat wiatraków co wy o nich gadacie nie lubicie ich to głosujcie na elektrownie jądrowe. wiatrak pracuje w parze z naturą,pier......cie o ptakach a gdzie wy w okolicy skrzydeł ptaki widzieliście,sam ruch śmigieł je zniechęca do pchania sie w kłopoty.ja je lubie.widzę kilka w niewielkiej odległości mojego domu i jakoś mi nie przeszkadzają a pozatym pracuje jako serwisant tych maszyn na terenie całego kraju i niesłyszałem negatywnych opini ludzi sąsiadujących z tymi maszynami.są nieszkodliwe nie zaśmiecają terenu tak jak ludzie i nie trują powietrza.to naprawde czyste i pożyteczne maszyny
| Zgłoś do usunięcia
~Vestas 04-06-2012 15:05
Haha "mojej uniwersyteckiej wiedzy" ;D Jestes smieszna Holandia udowodniła ze jedna elektrownia w ciągu roku zabija mniej ptaków niż jeden Kot! Hmmm ptaki sa inteligentniejsze niz Pani Paulina i potrafią omijać tego typu przeszkody. ;)
| Zgłoś do usunięcia
~Marcin 26-02-2010 21:59
Też mi rzecz, którą można podziwiać - wiatraki ;D
| Zgłoś do usunięcia
~boromeusz 08-02-2010 22:15
Paulina... przez klawiaturę czuję jaki emanuje z Ciebie optymizm i zacięcie w walce ze złem tego świata... Te naukowce mogą i piszą sobie te swoje mądre książki, papier jest cierpliwy i przyjmie wszystko, nawet największe bzdury, gorzej jeżeli te bzury zaczynają oddziaływać na środowisko, a zwłaszcza na organy odpowiedzialne za myślenie, to wtedy już zaczyna się robić niebezpiecznie. Zapewne widziałaś film "Seksmisja", te biedne kobiety kobiety też wykrzykiwały - "Liga rządzi, liga radzi, liga nigdy was nie zdradzi!" i tez im sie wydawało, że mają absolutną rację, a Kopernik tez była kobietą. No może ten film to akruat nie był najlepszy przykład, ale powiedz mi, jeśli te wiatraki tak masowo zabijają te ptaki, to gdzie, podziewają się zwłoki tych nieszczęśników? Praw fizyki nie pokonasz, więc choć piórka powinny się znaleźć na ziemi. I co Ci po Twoich fakultetach, jak Ty mało wiesz o życiu...
| Zgłoś do usunięcia
~Paulina 08-02-2010 20:01
Nie będzie mnie Pan pouczał i nazywał "ciemnym ekologiem"!!!! Nie wiem kim Pan jest z wykztałcenia, ale jeżeli tylko zwykłym robotnikiem to niech się Pan na tematy naukowe nie wypowiada, ponieważ to Pan reprezentuje w tym momencie "prosty lud". Nasi naukowcy i ornitolodzy dowiedli postawionych wyżej faktów i jeżeli Pan nie wierzy to proszę poczytać troszkę naukowych książek, a nie wypowiadać się na temat, o którym się nie ma pojęcia. Może jednak Pan poprostu nie zrozumiał powyższej mojej wypowiedzi? Jeżeli chce Pan mi ubliżać lub polemizować ze mną na ten temat zapraszam na spotkanie, ponieważ ubliżanie mi na forum i negowanie mojej uniwersyteckiej wiedzy świadczy tylko na Pana niekorzyść. To są fakty, a nie wyssane z palca bzdury!!!
| Zgłoś do usunięcia
~boromeusz 06-02-2010 21:13
hahaha... teraz mnie rozwaliłaś, swoją ciemnotą w zakresie wiatraków, co do psucia krajobrazu nie dyskutuję, ale ciemnoty o ptakach masowo zabijanych przez łopaty wirnika tu nie wciskaj, gdyby tak było, to pod wiatrakiem powinno leżeć masę ptasich zwłok. Ja w życiu nie widziałem ani jednego zabitego ptaka, choć na turbinach jestem codziennie. Ba! powiem więcej, wiele razy widziałem lecące dzikie gęsi, gdy na swej drodze napotykają wiatraki, ustawiają się w szereg i jedna z drugą przelatują sobie między wiatrakami. Gęsi są mądrzejsze od ciemnych ekologów terrorystów, walczących w imię obrony ptaków. A już tekst o ciśnieniu rozsadzającym płuca, rozwalił mnie zupełnie, weź nie wciskaj tej ciemnoty prostemu ludowi....
| Zgłoś do usunięcia
~Paulina 05-02-2010 19:29
Nie ma się na prawdę czym podniecać, ponieważ nie wiadomo do końca czy to jest przemyślana inwestycja. Trzeba wziąć pod uwagę, nie tylko popsucie krajobrazu okolic miasta Koła, ale także sprawę zwierząt, które mogą ucierpieć, np ptaków, które zabijają się o skrzydła wiatraków oraz nietoperzy, którym płuca rozsadza ciśnienie wytwarzane w pobliżu wiatraków. Nie wiem, czy widok taki spodoba się mieszkańcom osiedla Tulipanowa. Oczywiście są to alternatywne źródła energii, ale prawdziwy Ekolog myśli racjonalnie!!!! I 5 razy się zastanowi, czy postawić taki wiatrak w okolicy czy nie. Ja jestem z wykształcenia ekologiem i taka właśnie jest moja opinia na ten temat.
| Zgłoś do usunięcia
~boromeusz 04-02-2010 12:36
hahaha... te wiatraki to jakiś żart! Normalnie zabawki, pikusie. Cztery wiatraczki 450 kW i podniecanie się, że jest to farma wiatrowa, czy to jakiś żart? Norma w dzisiejszych czasach to wiatraki po 1,5 MW a nowe w okolicach Poznania mają po 2,5 MW każdy
| Zgłoś do usunięcia
~ekolog 03-02-2010 15:31
niektóre z takich wiatraków hałasują, więc to jest też przyczyną protestów ludzi w sąsiedztwie
| Zgłoś do usunięcia