R E K L A M A
ren
R E K L A M A
madras
Wiadomości Muzeum

Znicz Pamięci na grobie Freundenreichów

28-10-2019 13:47 | Źródło: MTC Koło | Wyświetleń artykułu: 4,910 | Komentarzy: 2
Muzeum Technik Ceramicznych w Kole wzięło udział w tegorocznej akcji edukacyjno - społecznej "Zapal znicz pamięci". Jej celem jest uczczenie pamięci ofiar zbrodni niemieckich, zwłaszcza z terenu ziem wcielonych w 1939 r. do III Rzeszy.
Znicz Pamięci na grobie Freundenreichów
Foto:MTC Koło
R E K L A M A
cosinus

Niemcy wprowadzili tam znacznie większe represje niż na terenie Generalnego Gubernatorstwa. Terror i egzekucje stały się od początku II wojny światowej codziennym doświadczeniem Polaków w Wielkopolsce, na Pomorzu, Kujawach, Śląsku i ziemi łódzkiej. Do końca 1939 roku Niemcy zamordowali tam ok. 40 tysięcy osób – przedstawicieli polskich elit.

XI edycja akcji „Zapal znicz pamięci” została objęta, podobnie jak w poprzednich latach, patronatem honorowym Marszałka Województwa Wielkopolskiego Marka Woźniaka. Na cmentarzu parafialnym przy ul. Poniatowskiego, dyrektor muzeum Tomasz Nuszkiewicz i wiceprzewodniczący Rady Muzeum Piotr Śniegocki zapalili symboliczne znicze na grobie Czesława i Krystyny Freudenreichów. W nocy z 13 na 14 października 1939 r. zostali oni aresztowani na mocy decyzji SS Sonderkomando w Koninie i osadzeni w konińskim więzieniu. Bez wyroku sądowego, po wielu dniach przesłuchań ojciec wraz z córką zostali rozstrzelani 10 listopada 1939 r., w grupie około 56 skazańców. Wobec tych osób nie przeprowadzono żadnego postępowania sądowego, nie wydano wobec nich wyroków, a jedyną podstawą do pozbawienia ich życia był fakt, że byli Polakami. Egzekucja ta, nieprzypadkowo dokonana w przeddzień Święta Niepodległości, miała też niewątpliwie za zadanie zastraszenie ludności polskiej i zmuszenie jej do uległości wobec okupanta.

Redakcja e-kolo.pl
Kontakt z autorem: e-kolo@e-kolo.pl

Materiał naszej telewizji

 Świąteczna Sesja Rady Powiatu Kolskiego 


Chcesz być na bieżąco? Śledź nasz portal na facebooku
DODAJ KOMENTARZ
Pamiętaj, że dodając komentarz łamiący prawy - narażasz się na konsekwencje prawne
Zgodnie z nowym rozporządzeniem RODO dotyczącym Ochrony Danych Osobowych, dodając komentarz jednoznacznie wyrażasz zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych na cele statystyczne odraz archiwalne (imię/nick, adres e-mail, adres IP). Więcej o polityce prywatności przeczytasz tutaj
WASZE KOMENTARZE (2) Pokaż komentarze
R E K L A M A
kmk
R E K L A M A
Franspol
R E K L A M A
ks
R E K L A M A
R E K L A M A
ks
R E K L A M A
ligrana
popularne wiadomości
R E K L A M A
Jarek Kozlarek
25 Luty
11:00

Miejski Dom Kultury, ul. Słowackiego 5, Koło
Wernisaż wystawy malarstwa - STRUKTURY PEJZAŻU
26 Luty
15:00

Filia dla Dzieci PiMBP, Kolejowa 19, Koło
Dyskusyjny Klub Książki
27 Luty
19:00

Miejski Dom Kultury,ul.Słowackiego5, Koło
W cyklu