R E K L A M A
ren
R E K L A M A
madras
Wiadomości Miasto Koło

Czy cukier w owocach jest zdrowy? Fakty i mity

04-02-2020 16:20 | Źródło: Redakcja e-kolo.pl | Wyświetleń artykułu: 1,848 | Komentarzy: 0
Uzależnienie od cukru czy zaburzenie odżywiania? Fakty i mity. Czy uzależnienie od cukru jest czymś, czego naprawdę powinniśmy się obawiać? Czy rzeczywiście jest tak, że nie potrafimy powstrzymać się przed spożywaniem apetycznych słodkości? Czy cukier jest równie uzależniający co heroina? A może wszystko jest kwestią zaburzenia odżywiania?
Czy cukier w owocach jest zdrowy? Fakty i mity
Foto:e-kolo.pl
R E K L A M A
czyszczenie

O cukrze nie mówi się zazwyczaj dobrze – a to głównie ze względu, że przypisuje się mu plagę otyłości, pomijając przy tym cicho, że na samo tycie zbiera się bardzo wiele rzeczy i nie zawsze można winić tylko jeden czynnik. Często otyłość spowodowana jest chorobami lub przyjmowanymi lekami, ale o tym mówi się już dość niewiele, bo oskarżanie osób z nadwagą o to, że się „zaniedbały” jest sposobem na zagłuszenie własnego sumienia kwestii niedofinansowania psychiatrii i psychologii.

Statystyka bywa nieubłagana – na nadwagę lub otyłość cierpi w Polsce 16% dzieci i młodzieży, a tendencja ta będzie się zwiększać. Rzecz jasna, wini się za to cukier, ale porozmawiajmy o innych powodach.

Zaburzenia osobowości i odżywiania

Depresja czy nerwica są poważnymi zaburzeniami i powinny być leczone już w bardzo wczesnym stadium, w przeciwnym razie mogą w konsekwencji skutkować zaburzeniami odżywiania, a te z kolei – nadwagą. Osoba cierpiąca na różnego rodzaju problemy psychiczne będzie niekiedy jeść z powodu stresu, bo samo jedzenie jest przecież przyjemnością. Dodajmy do tego, że wielką rolę odgrywa tu cukier, który działa na układ nagrody w mózgu. Smak słodki kojarzy się naszemu organizmowi z czymś dobrym (i nic dziwnego – wszakże kiedyś służył do tego, by zidentyfikować pożywienie, które nie jest trujące).

Czy naprawdę cukier uzależnia? Czytaj więcej o tym na stronie https://uczymyjakslodzic.pl/

Nie zmienia to jednak faktu, że cukier nie jest w tym wszystkim jedynym „winowajcą” – problem jest głębszy i znacznie bardziej złożony. Co da osobie z zaburzeniami odżywiania odstawienie białego cukru, skoro zacznie jeść słodzone produkty, albo też przejdzie na inne węglowodany, które zapewnią lepsze samopoczucie? Co, jeżeli nie ograniczy tłuszczów, ani nie zacznie wysiłku fizycznego – a nie zacznie, jeżeli depresja lub nerwica są głębokie, bo taka osoba nie ma psychicznie siły na wstanie z łóżka? Jak widać, czynników jest całkiem sporo.

Czym jest uzależnienie?

Proces uzależniania się nie polega tylko na tym, że bezwarunkowo chcemy spożyć jakąś substancję. Oznacza to również, że podporządkujemy całe swoje życie zdobyciu kolejnej dawki: stąd właśnie mówi się o tym, że uzależnienie jest stylem życia. Terapeuci starają się w pierwszej kolejności radzić sobie z alkoholikami i narkomanami poprzez dochodzenie do tego, gdzie mógł w ich życiu pojawić się problem, który ostatecznie spowodował popadnięcie w uzależnienie. Nie jest to więc proste czy oczywiste – wynika bowiem głównie z tego, że konkretna substancja upośledza układ nagrody w mózgu.

Z cukrem jest nieco inaczej. Chociaż nad wyrost padają słowa, że uzależnia silniej niż heroina, to w praktyce nie jest to takie oczywiste. W rzeczywistości nie dochodzi bowiem do zespołu abstynencyjnego, toteż cukier a zdrowie psychiczne nie ma aż takiego oddziaływania, jak dzieje się to w przypadku narkotyków. Nie ma również takich samych niebezpiecznych zmian w zachowaniu jak u alkoholików – osoba, która przerwała jedzenie dużych ilości cukru może się przez jakiś czas poczuć lekko rozdrażniona, ale na pewno nie będzie agresywna.

Od czego można się uzależnić?

W dzisiejszych czasach trudno powiedzieć, czy jest rzecz, od której nie można się uzależnić. Z pewnością mogą to być rzeczy, które w dużej mierze oddziałują na chemię naszego mózgu, a alkohol czy narkotyki zdecydowanie się do nich zaliczają. Warto jednak zauważyć, że w przypadku tej pierwszej substancji potrzeba lat do rozwinięcia się uzależnienia, czego nie można powiedzieć o cukrze.

Ludzie uzależniają się także od przyjemnych aktywności, takich jak choćby seks. Jest to całkowicie naturalne, ponieważ jesteśmy wszyscy zaprogramowani na to, by móc się reprodukować, a w tym wypadku często mamy do czynienia z osobami, które mają jakiś deficyt uczuć i chcą się po prostu czuć ważne oraz kochane.

Mamy również do czynienia z uzależnieniami od takich aktywności jak hazard czy gry komputerowe. W tym drugim przypadku problem dotyka głównie dzieci i młodzież, poszukujących w Internecie wsparcia oraz osób, które dzielą się takimi samymi poglądami oraz spojrzeniem na życie. Osoby młode bardzo często cierpią z powodu wykluczenia w towarzystwie rówieśników, uciekają więc w granie, a także poznawanie innych osób.

Podsumowując to wszystko, mechanizm uzależnienia tworzy się na gruncie zaburzeń oraz niedostatków, względem czego trudno mówić o tym, że cukier sam w sobie jest substytutem heroiny, jeżeli chodzi o nałogi. Często nie bierzemy pod uwagę sytuacji osoby, która popada w uzależnienie i mówimy o szkodliwości cukru czy też gier, ale nie patrzymy na szerszy obraz. Zaburzenia odżywiania są poważnym problemem w społeczeństwie i nie można ich sprowadzać tylko do spożywania cukru czy kompulsywnego objadania się węglowodanami w szerszym ujęciu. Pamiętajmy, że uzależnienie to także brak kontroli, który zostaje niekiedy na całe życie – a trudno mówić o tym, że każda łyżeczka cukru wprowadza nas w spiralę uzależnienia.

Redakcja e-kolo.pl
Kontakt z autorem: e-kolo@e-kolo.pl

Materiał naszej telewizji

 I Gala Mistrzów Powiatu Kolskiego - retransmisja 


Chcesz być na bieżąco? Śledź nasz portal na facebooku
DODAJ KOMENTARZ
Pamiętaj, że dodając komentarz łamiący prawy - narażasz się na konsekwencje prawne
Zgodnie z nowym rozporządzeniem RODO dotyczącym Ochrony Danych Osobowych, dodając komentarz jednoznacznie wyrażasz zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych na cele statystyczne odraz archiwalne (imię/nick, adres e-mail, adres IP). Więcej o polityce prywatności przeczytasz tutaj
WASZE KOMENTARZE (0) Pokaż komentarze
R E K L A M A
ligrana
R E K L A M A
Franspol
R E K L A M A
ks
R E K L A M A
kmk
R E K L A M A
łobocki
R E K L A M A
R E K L A M A
ks
popularne wiadomości
R E K L A M A
Jarek Kozlarek
02 Kw.
17:00

Miejski Dom Kultury, ul. Słowackiego 5, Koło
Obchody Światowego Dnia Autyzmu
03 Kw.
18:00

Miejski Dom Kultury w Kole
Koncert Katyń. Ostatni list
09 Kw.
17:00

Miejski Dom Kultury,ul.Słowackiego5, Koło
W cyklu
Posadzki maszynowe i wylewki Koło Turek Uniejów Konin