(6)
Lekki deszcz 7
Prowadzisz firmę? Chcesz dotrzeć do lokalnych klientów?

Przed nami inwestycje wodne za 12 milionów złotych

Autor: RZGW Poznań 18 Maj 2020 przeczytasz w ok. 2 min.
Przed nami inwestycje wodne za 12 milionów złotych
© e-kolo.pl
(6) | Czytano:
14,760 razy | przeczytasz w ok. 2 min.

Susza stała się dziś wyzwaniem dla wszystkich Polaków. Zaczyna coraz bardziej doskwierać rolnikom i zdecydowanie wpływa na jakość plonów. Pogarsza się dostępność do wody, obniża się jej poziom w rzekach, jeziorach i w warstwach wodonośnych. Naprzeciw tym wyzwaniom wychodzi Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie, które wdraża szereg rozwiązań, mających złagodzić skutki tych niekorzystnych zjawisk.

R E K L A M A
6
Czytano:
14,760 razy
Udostępnij

Jednym z nich jest retencja korytowa, pozwalająca zatrzymać wodę w górnych partiach zlewni rzek, przeciwdziałając jej nadmiernemu spływowi z gruntów rolniczych i leśnych. Jednym z priorytetowych działań Wód Polskich jest prowadzenie inwestycji retencji korytowej. Zadania te są planowane i finansowane z budżetu przeznaczonego na ten cel w wysokości 154,7 mln zł (na okres trzech lat). W tym roku planowane są prace na kwotę 60 mln zł. Program jest działaniem międzyresortowym, realizowanym wraz z Ministerstwem Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz z samorządami i spółkami wodnymi skupiającymi rolników. Ma objąć wszystkie województwa. Woda jest zatrzymywana w rzekach czy rowach melioracyjnych poprzez znajdujące się na nich budowle piętrzące takie jak jazy i zastawki. Budowle te służą do regulacji przepływu wód - zahamowaniu odpływu i zmagazynowaniu wody w korytach cieków. 

Dziś w okolicach Grzegorzewa, na rzece Rgilewka odbyła się konferencja prasowa z udziałem Posła RP Leszka Galemby, Wicewojewody Anety Niestrawskiej, Przemysława Dacy, Prezesa PGW Wody Polskie, Starosty Kolskiego Roberta Kropidłowskiego, Wójta gm. Grzegorzew Bożeny Dominiak, Wójta Gminy Koło Mariusza Rybczyńskiego oraz mediów.

Pod koniec 2018 roku wybudowano nowy jaz dla potrzeb retencjonowania śródlądowych wód powierzchniowych rzeki Rgilewki w celu zapobiegania skutkom suszy w dolinie. Konstrukcja żelbetowa z zamknięciami w postaci zasuw stalowych napędzanych mechanizmami wyciągowymi ręcznymi spiętrza wodę o 1,10 m, co pozwala zmagazynować 7632 m3 wody. Za pomocą progu skorygowano spadek rzeki o 0,50 m. Budowlę wyposażono w urządzenia kontrolno-pomiarowe tj. łatę wodowskazową dla obserwacji stanów wody oraz repery kontrolne do sprawdzania osiadania budowli. Po obu stronach obiektu wykonano nasypy ziemne zabezpieczające betonową konstrukcję jazu przed podmyciem, umocniono również skarpy koryta rzeki na poszurze i ponurze narzutem kamiennym w siatce stalowej. Koszt realizacji wyniósł 2 050 587,14 zł. Źródło finansowania to budżet wojewody.

Jutro zapraszamy do relacji wideo z konferencji.

GALERIA ZDJĘĆ
GALERIA ZDJĘĆ


R E K L A M A
R E K L A M A
Komentarze (6)
dodając komentarz akceptujesz regulamin. Pamiętaj o wzajemnym szacunku! HejtSTOP
W związku ze znacznym obniżeniem kultury wpisów osób komentujacyh pod artykułami pragniemy poinformować, że wszelkie treści obrażające innych, zawierające wulgaryzmy i nie związane z treścią artykułu - będą usuwane, a autorzy komentarzy, którzy nie dostosują się do nałożonych przez redakcję wymagań - będą blokowani. Zależy nam na wysokim poziomie dyskusji! Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy
Ze względu na liczne łamanie regulaminu i próby ominięcia blokad - wprowadzono moderację komentarzy. Twój komentarz przed publikacją zostanie oceniony przez moderatora, czy nie łamie regulaminu oraz czy dotyczy tematu poruszanego w artykule. Wszystkie inne treści będą usuwane i niepublikowane.
szuwarek · 21 Maj 2020
W tym miejscu przy ujściu Strugi Kiełczewskiej do Rgilewki już od kilkudziesięciu lat na rzece stał jaz. Ten wybudowany w 2018 r. to jego zmodernizowana wersja. Tzw. retencja korytowa na Rgilewce była wykorzystywana przez 50 lat i te urządzenia wodne tam już wcześniej były.
mieszkaniec · 20 Maj 2020
Odgrzewane kotlety ?? Po co ?? Dlaczego ??
Anastas · 18 Maj 2020
Dobrze że przynajmniej w powiecie coś jest robione.
leszek · 18 Maj 2020
czyli dalsze osuszanie terenów zlewowych
Hmm · 18 Maj 2020
A czy nie widzisz ze redakcja informuje o konferencji ktora odbyla sie dzis?
Kolanin · 18 Maj 2020
Wybudowano to w 2018 czyli 2 lata temu Ale teraz o tym informujecie?
Inne
Uwaga! Przestępcy podszywają się pod policjantów CBŚP
29 minuty temu 95

Uwaga! Przestępcy podszywają się pod policjantów CBŚP

Gmina Kościelec
Srebrny i brązowy medal zawodników UKS Kościelec w Półfinałach Mistrzostw Wielkopolski w Szachach
1 godzinę temu 86

Srebrny i brązowy medal zawodników UKS Kościelec w Półfinałach Mistrzostw Wielkopolski w Szachach

Powiat Kolski
21 kwietnia: Druga tura wyborów samorządowych w trzech gminach Powiatu Kolskiego
2 godziny temu 407

21 kwietnia: Druga tura wyborów samorządowych w trzech gminach Powiatu Kolskiego

Wypadki
Autostrada A2: kierowca zjechał do rowu - konieczna hospitalizacja
2 godziny temu 5,222

Autostrada A2: kierowca zjechał do rowu - konieczna hospitalizacja

Inne
Nasi zawodnicy na Mistrzostwach Polski Taekwon-do w Trzebnicy
2 godziny temu 225

Nasi zawodnicy na Mistrzostwach Polski Taekwon-do w Trzebnicy

Miasto Koło
W ostatnim tygodniu odeszli od nas [07-04 - 14-04-2024]
23 godziny temu 8,839

W ostatnim tygodniu odeszli od nas [07-04 - 14-04-2024]

R E K L A M A