(6)
Ciężkie opady śniegu 1.3
Prowadzisz firmę? Chcesz dotrzeć do lokalnych klientów?

Przed nami inwestycje wodne za 12 milionów złotych

Przed nami inwestycje wodne za 12 milionów złotych

Autor: RZGW Poznań 18 Maj 2020
Przed nami inwestycje wodne za 12 milionów złotych
© e-kolo.pl
Komentarzy: 6 Czytano:
14,260 razy |

Susza stała się dziś wyzwaniem dla wszystkich Polaków. Zaczyna coraz bardziej doskwierać rolnikom i zdecydowanie wpływa na jakość plonów. Pogarsza się dostępność do wody, obniża się jej poziom w rzekach, jeziorach i w warstwach wodonośnych. Naprzeciw tym wyzwaniom wychodzi Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie, które wdraża szereg rozwiązań, mających złagodzić skutki tych niekorzystnych zjawisk.

R E K L A M A
6
Czytano:
14,260 razy
Udostępnij

Jednym z nich jest retencja korytowa, pozwalająca zatrzymać wodę w górnych partiach zlewni rzek, przeciwdziałając jej nadmiernemu spływowi z gruntów rolniczych i leśnych. Jednym z priorytetowych działań Wód Polskich jest prowadzenie inwestycji retencji korytowej. Zadania te są planowane i finansowane z budżetu przeznaczonego na ten cel w wysokości 154,7 mln zł (na okres trzech lat). W tym roku planowane są prace na kwotę 60 mln zł. Program jest działaniem międzyresortowym, realizowanym wraz z Ministerstwem Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz z samorządami i spółkami wodnymi skupiającymi rolników. Ma objąć wszystkie województwa. Woda jest zatrzymywana w rzekach czy rowach melioracyjnych poprzez znajdujące się na nich budowle piętrzące takie jak jazy i zastawki. Budowle te służą do regulacji przepływu wód - zahamowaniu odpływu i zmagazynowaniu wody w korytach cieków. 

Dziś w okolicach Grzegorzewa, na rzece Rgilewka odbyła się konferencja prasowa z udziałem Posła RP Leszka Galemby, Wicewojewody Anety Niestrawskiej, Przemysława Dacy, Prezesa PGW Wody Polskie, Starosty Kolskiego Roberta Kropidłowskiego, Wójta gm. Grzegorzew Bożeny Dominiak, Wójta Gminy Koło Mariusza Rybczyńskiego oraz mediów.

Pod koniec 2018 roku wybudowano nowy jaz dla potrzeb retencjonowania śródlądowych wód powierzchniowych rzeki Rgilewki w celu zapobiegania skutkom suszy w dolinie. Konstrukcja żelbetowa z zamknięciami w postaci zasuw stalowych napędzanych mechanizmami wyciągowymi ręcznymi spiętrza wodę o 1,10 m, co pozwala zmagazynować 7632 m3 wody. Za pomocą progu skorygowano spadek rzeki o 0,50 m. Budowlę wyposażono w urządzenia kontrolno-pomiarowe tj. łatę wodowskazową dla obserwacji stanów wody oraz repery kontrolne do sprawdzania osiadania budowli. Po obu stronach obiektu wykonano nasypy ziemne zabezpieczające betonową konstrukcję jazu przed podmyciem, umocniono również skarpy koryta rzeki na poszurze i ponurze narzutem kamiennym w siatce stalowej. Koszt realizacji wyniósł 2 050 587,14 zł. Źródło finansowania to budżet wojewody.

Jutro zapraszamy do relacji wideo z konferencji.

GALERIA ZDJĘĆ

GALERIA ZDJĘĆOceń artykuł

średnia ocena: 0 liczba głosów: 0
R E K L A M A
newsletter

Korzystaj z newslettera

Dołącz do listy czytelników Newslettera, i otrzumuj specjalnie przygotowane dla Ciebie zestawienia informacji. Korzystanie z newslettera jest dobrowolne, darmowe i w każdej chwili istnieje możliwość rezygnacji. Dodając adres do newslettera wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych

R E K L A M A
Komentarze (6)
dodając komentarz akceptujesz regulamin. Pamiętaj o wzajemnym szacunku! HejtSTOP
szuwarek · 21 Maj 2020
W tym miejscu przy ujściu Strugi Kiełczewskiej do Rgilewki już od kilkudziesięciu lat na rzece stał jaz. Ten wybudowany w 2018 r. to jego zmodernizowana wersja. Tzw. retencja korytowa na Rgilewce była wykorzystywana przez 50 lat i te urządzenia wodne tam już wcześniej były.
mieszkaniec · 20 Maj 2020
Odgrzewane kotlety ?? Po co ?? Dlaczego ??
Anastas · 18 Maj 2020
Dobrze że przynajmniej w powiecie coś jest robione.
leszek · 18 Maj 2020
czyli dalsze osuszanie terenów zlewowych
Hmm · 18 Maj 2020
A czy nie widzisz ze redakcja informuje o konferencji ktora odbyla sie dzis?
Kolanin · 18 Maj 2020
Wybudowano to w 2018 czyli 2 lata temu Ale teraz o tym informujecie?
R E K L A M A