R E K L A M A
R E K L A M A
Wiadomości Miasto Koło

List do redakcji: Odpowiedź Przewodniczącego RM na oświadczenie radnych

01-06-2020 12:25 | Źródło: Redakcja portalu e-kolo.pl | Wyświetleń artykułu: 19,546 | Komentarzy: 33

Dziś, dotarła do redakcji odpowiedź, którą przygotował Przewodniczący Rady Miejskiej w Kole Tomasz Sobolewski na opublikowane na naszych łamach oświadczenie grupy radnych. Treść poniżej.

Foto:e-kolo.pl
R E K L A M A

W odpowiedzi na oświadczenie wydane przez grupę radnych w dniu 29 maja br., informuję, że zarzut dotyczący usunięcia przez Przewodniczącego Rady Miejskiej z porządku obrad punktu „Wolne głosy i wnioski” jest haniebny i nie do przyjęcia.

Pragnę zauważyć, iż nie ma przepisów ustawowych regulujących sprawę „wolnych głosów i wniosków” podczas obrad rady. Ustalenie porządku obrad spoczywa w kompetencjach Przewodniczącego Rady. Jednak art. 20 ust. 1a stanowi, że „Rada gminy może wprowadzić zmiany w porządku bezwzględną większością głosów ustawowego składu rady”. Pani Radna Musiałek z tej możliwości skorzystała zgłaszając wniosek o wprowadzenie punktu, lecz nie uzyskał wystarczającego poparcia i nie mógł zgodnie z prawem zostać wprowadzony do porządku.

Przypomnę, że podczas XXII sesji, która odbyła się w Ratuszu Miejskim w dniu 25 marca 2020 roku w porządku obrad został ujęty ten punkt. Pani Radna Musiałek miała możliwość zabrania głosu. Temat poruszony przez Panią Radną dotyczył podziękowań...

Z uwagi na bezpieczeństwo Radnych oraz osób uczestniczących w sesji, obrady zostały przeniesione z Sali sesyjnej Ratusza Miejskiego do hali sportowej Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji.

W porządku obrad XXIII sesji w dniu 29 kwietnia br. nie został uwzględniony punkt „Wolne głosy i wnioski”. Nie została również zgłoszona w punkcie „Propozycje do porządku obrad” propozycja wprowadzenia tego punktu.

Z kolei w porządku obrad XXIV sesji z dnia 14 maja br. został zaproponowany Państwu Radnym punkt „Wolne głosy i wnioski”. Jednak w konsekwencji złożenia wniosku formalnego przez jednego z radnych dotyczącego zdjęcia tego punktu z porządku z powodu panującej pandemii oraz w trosce o bezpieczeństwo uczestników sesji - rada większością głosów przychyliła się do złożonego wniosku. Podczas dyskusji nad projektem uchwały jedna z Pań Radnych zaapelowała „żeby rzeczywiście szybko zakończyć i nie narażać tu obecnych kierowników jednostek, a tutaj się wywołały wolne wnioski(...)”.

Z uwagi na powyższe wsłuchując się w głos Państwa Radnych, w porządku obrad XXV sesji nie został zaproponowany zarówno punkt „Informacja z działalności międzysesyjnej burmistrza”, „Wolne głosy i wnioski” a także punkt „Interpelacje i zapytania”.

Zgodnie z podaną przeze mnie informacją, kolejne obrady XXVI sesji odbędą się tradycyjnie w Sali sesyjnej Ratusza Miejskiego i do porządku obrad wrócą punkty: „Informacja z działalności międzysesyjnej burmistrza”, „Interpelacje i zapytania” oraz „Wolne głosy i wnioski”. Państwo Radni będą mogli w punkcie „Propozycje do porządku obrad” również przedstawić swoje propozycje oraz ostatecznie poprzeć lub odrzucić te punkty.

Informuję, że nie brałem w dniu 9 maja br. udziału w libacji alkoholowej, która miała się odbyć w jednym z lokali gastronomicznych, a o której pisano w krążącym po mieście anonimie. Milczeniem pominę fakt opierania swojej wiedzy i wyrabiania sobie zdania przez niektóre osoby w oparciu o anonimowe denuncjacje.

 Szanowni Państwo Radni, apeluję o więcej pracy merytorycznej na posiedzeniach komisji i sesjach, a mniej angażować się w  rozgrywki personalne, których jesteście głównymi aktorami, począwszy od rezygnacji z członkostwa w klubach radnych, a następnie rezygnacji z prac w komisji rewizyjnej.

Jak Państwo Radni podpisani pod oświadczeniem sami przytoczyli -sprawa została przekazana odpowiednim służbom do wyjaśnienia i do momentu jej rozstrzygnięcia prosiłbym nie wydawać wyroków, ani nie budować nieuzasadnionej sensacji wokół spraw, które są w toku. Dalsze szczucie i podjudzanie czynione pod przykryciem ujawniania jakichś niecnych postępków i rzekomym zainteresowaniem wielu mieszkańców, powoduje, że dobre imię oraz należny szacunek dla Rady Miejskiej i Radnych w niej zasiadających narażony jest na uszczerbek.

Pamiętać należy również, że nakręcanie złych emocji może oraz często wywołuje fale hejtu i mowy nienawiści, a temu przecież wszyscy chcemy zapobiegać.

Na zakończenie przytoczę cytat z Biblii, z Ewangelii Świętego Mateusza. Pozostawię go pod rozwagę, prosząc o powściągliwość w przedwczesnej ocenie drugiego człowieka:

(Mt 7,3-5): „A czemu widzisz źdźbło w oku brata swego, a belki w oku swoim nie dostrzegasz? Albo jak powiesz bratu swemu: Pozwól, że wyjmę źdźbło z oka twego, a oto belka jest w oku twoim? Obłudniku, wyjmij najpierw belkę z oka swego, a wtedy przejrzysz, aby wyjąć źdźbło z oka brata swego”.

 


Warning: Use of undefined constant REMOTE_ADDR - assumed 'REMOTE_ADDR' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /var/www/vhosts/e-kolo.pl/httpdocs/inc/funkcje.php on line 2741
R E K L A M A

Redakcja e-kolo.pl
Kontakt z autorem: [email protected]
DODAJ KOMENTARZ
Pamiętaj, że dodając komentarz łamiący prawy - narażasz się na konsekwencje prawne
Zgodnie z nowym rozporządzeniem RODO dotyczącym Ochrony Danych Osobowych, dodając komentarz jednoznacznie wyrażasz zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych na cele statystyczne odraz archiwalne (imię/nick, adres e-mail, adres IP). Więcej o polityce prywatności przeczytasz tutaj
WASZE KOMENTARZE (33) Pokaż komentarze