R E K L A M A
R E K L A M A
Wiadomości Dawno temu

Wały przeciwpowodziowe zostaną zmodernizowane. Inwestycja podzielona na etapy

07-07-2020 13:55 | Źródło: Redakcja e-kolo.pl | Wyświetleń artykułu: 6,043 | Komentarzy: 4
6 lipca br. w rejonie polderu Gozdów w sąsiedztwie ruin zamku odbył się briefing prasowy w sprawie planowanych w rejonie Koła inwestycji, które z pewnością przyczynią się do poprawy stanu technicznego istniejącej infrastruktury przeciwpowodziowej w dolinie rzeki Warty oraz do zwiększenia retencji wód w zlewni rzeki Warcicy.
Wały przeciwpowodziowe zostaną zmodernizowane. Inwestycja podzielona na etapy
Foto:Starostwo Kolskie
R E K L A M A

Głównym przedsięwzięciem planowanym na najbliższe lata jest remont wału przeciwpowodziowego rzeki Warty w rejonie polderu Gozdów.

Całkowita długość wału polderu Gozdów wynosi prawie 7 km. Początek wału znajduje się w rejonie wsi Gąsiorów na wysokości biegu rzeki Warty, a jej koniec wyznacza obwodnica drogowa miasta Koła. Obiekt powstał w latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku i wymaga gruntownego remontu.

Zaplanowano także jego rozbudowę, by dostosować jego parametry do wymogów klasy II. W ciągu najbliższych dwóch lat planowana jest przebudowa wału przeciwpowodziowego na docinku od km 4+770 do km 6+956.

Wartość kosztorysu inwestorskiego przewidzianego na ten odcinek to blisko 5 mln zł. Całość zadania została wyceniona na ponad 20 mln zł.

Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie na bieżąco realizuje również zadania, które mają zwiększyć zasoby wodne w regionie. Na obszarze powiatu kolskiego zaplanowano m.in. odbudowę 6 jazów na rzece Rgilewce w celu zwiększenia retencji korytowej i gruntowej, która jest ważnym elementem w przeciwdziałaniu skutkom suszy. Odtworzenie mniejszych obiektów piętrzących planowane jest również na dopływach rzeki Rgilewki, m.in. Kanale Dzierzbickim, Kanale Bylice i Orłówce. Łączny koszt tych prac to blisko 12,5 mln zł. Wspólnie z lokalnymi samorządami Wody Polskie przymierzają się także do realizacji inwestycji, polegającej na przerzucie wód z Warty od rzeki Warcicy, co w połączeniu z odpowiednią regulacją istniejącymi na tej rzece urządzeniami hydrotechnicznymi powinno odbudować utracone zasoby wód powierzchniowych i podziemnych na obszarze blisko 100 km2.

Źródło: RZGW w Poznaniu

R E K L A M A
Redakcja e-kolo.pl
Kontakt z autorem: e-kolo@e-kolo.pl

Materiał naszej telewizji

 Kościelec- Pojedynek młodości z rutyną w Dąbrowicach Starych 


Chcesz być na bieżąco? Śledź nasz portal na facebooku
DODAJ KOMENTARZ
Pamiętaj, że dodając komentarz łamiący prawy - narażasz się na konsekwencje prawne
Zgodnie z nowym rozporządzeniem RODO dotyczącym Ochrony Danych Osobowych, dodając komentarz jednoznacznie wyrażasz zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych na cele statystyczne odraz archiwalne (imię/nick, adres e-mail, adres IP). Więcej o polityce prywatności przeczytasz tutaj
WASZE KOMENTARZE (4) Pokaż komentarze
R E K L A M A
R E K L A M A
R E K L A M A
R E K L A M A
popularne wiadomości
21 Sierp.
19:00

Miejski Dom Kultury, ul. Słowackiego 5, Koło
Kiedy czas staje w miejscu - wystawa fotografii Bartłomieja
28 Wrz.
15:00

Miejski Dom Kultury, ul. Słowackiego 5, Koło
ART-Przegląd
05 List.
18:00

Miejski Dom Kultury, ul. Słowackiego 5, Koło
Michał Wiśniewski Akustycznie - koncert
Posadzki maszynowe i wylewki Koło Turek Uniejów Konin