R E K L A M A
R E K L A M A
Wiadomości Powiat Kolski

I Miejsce w konkursie Wydarzenie Muzealne Roku w Wielkopolsce IZABELLA 2019

08-09-2020 11:40 | Źródło: Bartłomiej Grzanka | Wyświetleń artykułu: 4,055 | Komentarzy: 0

Miło nam poinformować, że Muzeum byłego niemieckiego Obozu Zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem otrzymało I Nagrodę w kategorii Działalność Wystawiennicza za stałą wystawę historyczną To są ostatnie dni naszego życia, dajemy więc znać o sobie”. Kulmhof – początek Zagłady w konkursie Wydarzenie Muzealne Roku w Wielkopolsce „IZABELLA 2019”.
Foto:Muzeum w Chełmnie
R E K L A M A

IZABELLA jest prestiżowym konkursem wielkopolskiego środowiska muzealniczego na najwybitniejsze wydarzenie muzealne roku. Pierwszych laureatów wyłoniono w 2002 roku. Konkurs jest organizowany przez Fundację Muzeów Wielkopolskich pod stałym patronatem Marszałka Województwa Wielkopolskiego. W skład Kapituły liczącej od 5 do 7 osób wchodzą przedstawiciele zarządu Fundacji, środowiska muzealniczego, nauki, artystów plastyków oraz mediów.

Ekspozycję otwarto 18 grudnia 2019 r. Jej tytuł nawiązuje do słów zawartych w wiadomości sporządzonej w kwietniu 1943 r. przez dwunastu żydowskich rzemieślników przetrzymywanych na terenie ośrodka zagłady Kulmhof. Wystawa jest próbą monograficznego przedstawienia dziejów obozu, ze wskazaniem na jego wyjątkowość w odniesieniu do polityki realizowanej względem Żydów na ziemiach okupowanej Polski. Szczególną rolę odgrywają tutaj relacje
i świadectwa ofiar, przede wszystkim żydowskich więźniów zmuszanych do pracy na terenie obozu, a także innych naocznych świadków, również niemieckich oprawców. Wyjątkowa jest również rola prezentowanych artefaktów – świadectw ziemi, pozyskanych w trakcie wieloletnich badań archeologicznych. To zarówno drobne osobiste przedmioty, które w ostatnią drogę zabrały ze sobą ofiary, jak i te, które odsyłają bezpośrednio do sprawców zbrodni. Autorami wystawy są  Andrzej Grzegorczyk (scenariusz) oraz Wawrzyniec Kozicki (oprawa plastyczna) we współpracy z Bartłomiejem Grzanką, kierownikiem Muzeum. 

R E K L A M A

Redakcja e-kolo.pl
Kontakt z autorem: [email protected]
DODAJ KOMENTARZ
Pamiętaj, że dodając komentarz łamiący prawy - narażasz się na konsekwencje prawne
Zgodnie z nowym rozporządzeniem RODO dotyczącym Ochrony Danych Osobowych, dodając komentarz jednoznacznie wyrażasz zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych na cele statystyczne odraz archiwalne (imię/nick, adres e-mail, adres IP). Więcej o polityce prywatności przeczytasz tutaj
WASZE KOMENTARZE (0) Pokaż komentarze

ZOBACZ TAKŻE

NAJNOWSZE