Słonecznie 8.7
Prowadzisz firmę? Chcesz dotrzeć do lokalnych klientów?

Król kryminału retro w Kole

Autor: PiMBP w Kole 09 Październik 2020 przeczytasz w ok. 3 min.
Król kryminału retro w Kole
© PiMBP w Kole
(0) | Czytano:
7,168 razy | przeczytasz w ok. 3 min.
Marek Krajewski

Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Kole gościła króla kryminału retro - Marka Krajewskiego (08.10.). Marek Krajewski jest autorem bestsellerowych powieści kryminalnych o Eberhardzie Mocku i Edwardzie Popielskim. Ich przekłady ukazały się w dwudziestu krajach. Jego pisarstwo jest uwielbiane nie tylko przez czytelników. Pisarz został laureatem m.in. Paszportu „Polityki", Nagrody Prezydenta Wrocławia, Nagrody Wielkiego Kalibru. Otrzymał tytuł Ambasadora Wrocławia. Krajewski jest także współautorem książek. Wespół z Mariuszem Czubajem, napisał dwa współczesne kryminały: "Aleję samobójców" (2008) i "Róże cmentarne" (2009). Należą one do serii, w której głównym bohaterem jest policjant z Gdańska, nadkomisarz Jarosław Pater, typ niepokorny, miłośnik jazzu i piłki nożnej, purysta językowy.

R E K L A M A
0
Czytano:
7,168 razy
Udostępnij

Kolscy czytelnicy,  podczas spotkania z pisarzem,  dowiedzieli się m.in. o tym, że  marzył, aby zostać matematykiem. Dziś trudno  w to uwierzyć, ale  nauczyciel przedmiotu uważał, że ma zbyt małą wyobraźnię.  Przyszły pisarz rozpoczął więc studiowanie filologii klasycznej. Obronił doktorat  i przez kilkanaście lat wykładał gramatykę łacińską na Uniwersytecie Wrocławskim.  Aby przyciągnąć uwagę studentów używał swojego talentu oratorskiego, który oczarował także naszych czytelników.

Niewielki epizod w życiu pisarza związany jest z bibliotekarstwem. Marek Krajewski pracował  w Bibliotece Ossolineum. Katalogował  tam książki łacińskie, greckie i hebrajskie.

Gość przyznał, że pisarstwo traktuje jak zawód. Jest niezwykle zdyscyplinowany, pisze 5 godzin dziennie.   Zdradził, że w najbliższych 5 latach wyda 10 tytułów. Pisarz niemalże z benedyktyńską dokładnością oraz z podziwu godną  erudycją oddaje tło historyczno-obyczajowe danej epoki.  Przyznał, że wielką wagę przywiązuje do drobiazgów. Wszystkie elementy opisu są dla niego niezwykle  istotne – zarówno topografia, architektura, obyczajowość  jak i  kulinaria. Dokładnie i według realiów epoki opisuje jakie bohaterowie piją piwo, w jaki sposób parzą kawę czy jakiej marki palą papierosy. Informacji szuka w archiwach, przedwojennej prasie i książkach telefonicznych. Konsultuje się z ekspertami. Akcję swoich powieści osadza w miastach, które kocha  - we Wrocławiu zna każdą uliczkę, każdy kamień. To jego miasto. Lwów pokochał dzięki opowieściom wuja, stamtąd pochodzi jego matka. Kalendarz  dzieli na dwa okresy: w pierwszej połowie roku pisze książkę, jesienią wyrusza na spotkania z czytelnikami.

Pisarz opowiadało także o swoich bohaterach: Eberhardzie Mocku,   pewnym siebie, brutalnym, ”mocnym facecie", który często nadużywa władzy i mocnych trunków. Dla tej postaci wybrał, jako znawca gramatyki łacińskiej, mocne, krótkie  nazwisko (w którym akcent pada na ostatnią spółgłoskę) i harmonizujące z nim ciekawe imię. Edward Popielski, otrzymał imię ojca pisarza (w ten sposób chciał go uhonorować) oraz nazwisko od ulubionego popielatego koloru. W wyborze nazwisk dla bohaterów drugoplanowych,   posiłkuje się przedwojennymi książkami telefonicznymi Wrocławia i Lwowa.

Po spotkaniu pisarz  zapraszał widzów do stolika. Czytelnik siedząc obok pisarza mógł jeszcze podyskutować i zamienić kilka zdań o nurtujących go zagadnieniach.

To  spotkanie na długo zapadnie w pamięci nie tylko czytelników, ale i organizatorów.

Z O B A C ZK O N I E C Z N I E
Nocna akcja gaśnicza w centrum Koła
R E K L A M A
R E K L A M A
Komentarze (0)
dodając komentarz akceptujesz regulamin. Pamiętaj o wzajemnym szacunku! HejtSTOP
W związku ze znacznym obniżeniem kultury wpisów osób komentujacyh pod artykułami pragniemy poinformować, że wszelkie treści obrażające innych, zawierające wulgaryzmy i nie związane z treścią artykułu - będą usuwane, a autorzy komentarzy, którzy nie dostosują się do nałożonych przez redakcję wymagań - będą blokowani. Zależy nam na wysokim poziomie dyskusji! Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy
Ze względu na liczne łamanie regulaminu i próby ominięcia blokad - wprowadzono moderację komentarzy. Twój komentarz przed publikacją zostanie oceniony przez moderatora, czy nie łamie regulaminu oraz czy dotyczy tematu poruszanego w artykule. Wszystkie inne treści będą usuwane i niepublikowane.
Miasto Koło
 IX Mistrzostwa Polski w Tenisie Stołowym Stowarzyszeń i Klubów Abstynenckich dla Amatorów
8 godziny temu 529

IX Mistrzostwa Polski w Tenisie Stołowym Stowarzyszeń i Klubów Abstynenckich dla Amatorów

Powiat Kolski
Obchody Narodowego Święta Konstytucji 3 maja w Kole [PROGRAM]
9 godziny temu 1,240 1

Obchody Narodowego Święta Konstytucji 3 maja w Kole [PROGRAM]

Miasto Koło
W ostatnim tygodniu na świecie przywitaliśmy [Podsumowanie:  16-04-2024]
9 godziny temu 6,363

W ostatnim tygodniu na świecie przywitaliśmy [Podsumowanie: 16-04-2024]

Gmina Babiak
Czujnik jakości powietrza i pogody w Babiaku - monitoruj stan atmosfery
9 godziny temu 1,297

Czujnik jakości powietrza i pogody w Babiaku - monitoruj stan atmosfery

Inne
Wyjątkowa Gala w Trzebawiu: Policjanci uhonorowani Kryształowymi Gwiazdami
10 godziny temu 2,218

Wyjątkowa Gala w Trzebawiu: Policjanci uhonorowani Kryształowymi Gwiazdami

Miasto Koło
 Ostrzeżenie meteorologiczne dla powiatu kolskiego
10 godziny temu 14,998 2

Ostrzeżenie meteorologiczne dla powiatu kolskiego

R E K L A M A