R E K L A M A
R E K L A M A
Wiadomości Miasto Koło

Obchody Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego w ŚDS w Kole

12-10-2020 13:18 | Źródło: ŚDS w Kole | Wyświetleń artykułu: 3,695 | Komentarzy: 0

Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego - święto ustanowione w 1992 roku przez Światową Federację Zdrowia Psychicznego. Jego celem jest zwrócenie uwagi na dbałość o zdrowie psychiczne, pomoc osobom chorym z naszego otoczenia, ulepszanie opieki medycznej nad chorymi psychicznie oraz na wszystkie sprawy dotyczące zaburzeń psychicznych.
Foto:Urząd Miejski w Kole
R E K L A M A

“Pełny dobrostan fizyczny, psychiczny i społeczny człowieka”. Tak zdrowie psychiczne definiuje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Warto zwrócić uwagę, że zdrowie psychiczne nie jest jednoznaczne z brakiem choroby psychicznej. W życiu każdego człowieka przychodzą trudniejsze momenty kiedy jest “ciężko na duchu”. Jest wiele czynników, które mogą wpływać na gorszy samopoczucie. Ważne jest, aby zwracać uwagę na m.in. takie objawy, jak obniżony nastrój, długotrwały smutek, zmęczenie, lęk. Są to nieuniknione stany, jednakże dobrze jest nie lekceważyć ich, gdyż utrzymujące się dłużej tego typu objawy mogą prowadzić do rozwinięcia się chorób psychicznych.

Według Światowej Organizacji Zdrowia zaburzenia psychiczne dotyczą aż 20 % ludności.  Najpowszechniejsza jest depresja – cierpi na nią 100 milionów osób na świecie i co dziesiąty Polak. Zaburzenia psychiczne to problem bardziej powszechny, niż może się wydawać. Dane WHO wskazują, że co czwarta osoba doświadcza problemów ze zdrowiem psychicznym. Wiele osób z obawy przed napiętnowaniem boi się przyznać, że przeżywa trudności natury mentalnej.

W przeprowadzonych badaniach naukowych nie stwierdzono korelacji między poziomem inteligencji a występowaniem zaburzeń psychicznych. Każdy może doświadczyć kryzysu psychicznego. Symptomy około połowy zaburzeń psychicznych pojawiają się przed ukończeniem 14 roku życia. Zaburzenia neuropsychiatryczne należą do głównych przyczyn niepełnosprawności ludzi młodych.

Wiele osób z zaburzeniami psychicznymi chce i może pracować. Zaburzenia psychiczne nie są powiązane ze statusem społecznym czy pozycją zawodową.

Przy odpowiednim wsparciu możliwe jest skuteczne leczenie i przezwyciężanie problemów ze zdrowiem psychicznym. Korzystanie z pomocy profesjonalistów, bliskich pozwala wielu osobom uwolnić się od objawów i cieszyć pełnią życia.

Na terenie Gminy Miejskiej Koło funkcjonuje ośrodek wsparcia dla osób z zaburzeniami psychicznymi - Środowiskowy Dom Samopomocy w Kole. Ośrodek powstał w roku 2005 jako odpowiedź środowiska lokalnego na potrzebę wsparcia środowiskowego osób przewlekle psychicznie chorych, z niepełnosprawnością intelektualną z terenu miasta Koła. Dom prowadzi 25 miejsc pobytu dziennego. Placówka funkcjonuje od poniedziałku do piątku, w godz. 7.30 -15.30. Działalność Środowiskowego Domu Samopomocy w Kole wychodzi naprzeciw potrzebom osób z zaburzeniami psychicznymi, które wymagają wsparcia społecznego i ukierunkowania w rozwoju indywidualnym.

Tegoroczne uroczyste obchody Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego odbyły się w cieniu panującej pandemii. W celu zapewnienia bezpieczeństwa całej społeczności ŚDS (uczestnicy oraz pracownicy), święto obchodzone było we własnym wąskim gronie, w siedzibie placówki. Uczestników przywitał kierownik wraz zespołem pracowników, złożone zostały życzenia i podziękowania. Przedstawiono i przybliżono uczestnikom istotę obchodzonego święta w formie prezentacji słownej i multimedialnej.

Dzięki obecnej technologii udało się połączyć zdalnie z dwoma placówkami z terenu powiatu kolskiego, również działającymi na rzecz osób z zaburzeniami psychicznymi (ŚDS w Dębnie Królewskim, ŚDS w Dąbiu). Była to jedna z niespodzianek, jakie spotkały uczestników tego dnia. Możliwość wirtualnego spotkania, zobaczenia się, wspólnej rozmowy przysporzyły wiele radości wszystkim uczestnikom.

Uczestnicy wzięli udział w quizie „Wiem co to zdrowie”, którego celem była możliwość wykazania się dotychczasową wiedzą, zdobycia nowych wiadomości, zwiększenia szerokiej wiedzy o zdrowiu. Uczestnicy dowiedzieli się m.in.: Jak dbać o swoją kondycję psychiczną?, Jakie są objawy chorób psychicznych?, Jak objawia się depresja?, Na jakie symptomy należy reagować? itp. itd.

 „Ten, kto chce pozostać w dobrym zdrowiu, powinien unikać smutnych nastrojów i zachowywać radosny umysł.”    Leonardo Da Vinci

R E K L A M A

DODAJ KOMENTARZ
Pamiętaj, że dodając komentarz łamiący prawy - narażasz się na konsekwencje prawne
Zgodnie z nowym rozporządzeniem RODO dotyczącym Ochrony Danych Osobowych, dodając komentarz jednoznacznie wyrażasz zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych na cele statystyczne odraz archiwalne (imię/nick, adres e-mail, adres IP). Więcej o polityce prywatności przeczytasz tutaj
WASZE KOMENTARZE (0) Pokaż komentarze

ZOBACZ TAKŻE

NAJNOWSZE

REKLAMA