R E K L A M A
R E K L A M A
Wiadomości Miasto Koło

Zmarł były Burmistrz Miasta Koła - Jerzy Przybylski

09-11-2020 08:36 | Źródło: Redakcja e-kolo.pl | Wyświetleń artykułu: 24,220 | Komentarzy: 7

Z samego rana dotarła do nas smutna wiadomość o śmierci Burmistrza Miasta Koła w latach 1998-2002. Rodzinie, najbliższym, przyjaciołom pragniemy przekazać wyrazy współczucia.

Foto:e-kolo.pl
R E K L A M A

Śp. Jerzy Przybylski był jako pierwszy orędownikiem rozpoczęcia inwestycji geotermalnych w naszym mieście, o czym wspominał chociażby przy podpisaniu umowy na dotację pierwszego odwiertu geotermalnego.

Pierwszy mój kontakt ze śp. Jerzym Przybylskim miał miejsce w lipcu 2000 roku, kiedy to przyjmował mnie do pracy w Urzędzie Miejskim. Pamiętam, że umiał mnie wtedy zmotywować i dodać otuchy. Z pracy w Urzędzie pamiętam, że był sprawiedliwy i z każdym pracownikiem umiał porozmawiać. Dla mnie był wzorem, jeśli chodzi o zachowanie się szefa w miejscu pracy. Później miałem z nim styczność na wielu polach w pracy społecznej. Mogę stwierdzić, że bardzo kochał miasto Koło i był zawsze oddany swojej pracy. Ostatnio śledził i bardzo cieszył się, że działamy w kierunku budowy geotermii. Szkoda, że nie doczeka jej wybudowania. Często w swoich rozmowach wspominał też o osobach zasłużonych dla Naszego miasta. Niech spoczywa w pokoju.

- wspomina Jerzego Przybylskiego obecny burmistrz - Krzysztof Witkowski

Urodził się 27 listopada 1941 r. w Kole. Ukończył SP nr 1 oraz 3-letnią ZSZ w Kole. Do pracy wyjechał do Katowic, gdzie został zatrudniony w Przedsiębiorstwie Montażu Urządzeń Górniczych. Został przeniesiony na placówkę montażową budującego się kompleksu energetycznego Turoszów w Bogatyni. W l. 1962-65 odbył zasadniczą służbę wojskową w Marynarce Wojennej na jednostkach pływających. W 1965 r. podjął pracę w budującej się Fabryce Materiałów i Wyrobów Ściernych KORUND w Kole. W 1970 r. ukończył Technikum Mechaniczno-Elektryczne. W 1972 r. rozpoczął studia na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie (zrezygnował na 3. roku).

W 1974 r. został przewodniczącym Powiatowej Rady Związków Zawodowych w Kole. Pracował w Zarządzie Wojewódzkim Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Radzieckiej. W 1976 r. został wybrany na stanowisko prezesa Zarządu Spółdzielni Mieszkaniowej w Kole. Funkcję tę pełnił do 30 maja 1990 r. W latach 1984-1990 był radnym Miejskiej Rady Narodowej w Kole, a w wyborach samorządowych w czerwcu 1994 r. został wybrany radnym Rady Miejskiej i powierzono mu stanowisko zastępcy burmistrza miasta Koła. W 1995 r. został dyrektorem MZEC. W październiku 1998 r. w wyborach da samorządu został ponownie radnym Rady Miejskiej w Kole i powierzono mu funkcję burmistrza miasta Koła. W 2002 r. przeszedł na emeryturę.

Zabiegał o miejskie inwestycje, szczególnie dążył do budowy dróg, infrastruktury technicznej, rozwoju oświaty, budownictwa mieszkaniowego. Działał aktywnie w organizacjach młodzieżowych, związkach zawodowych, LOK, Towarzystwie Przyjaźni Polsko-Radzieckiej, PTTK, TKKF. Przez 32 lata był prezesem Ogniska Statutowego TKKF SOKÓŁ. Pracował w OSP jako wiceprezes jednostki i członek Prezydium Zarządu Oddziału Powiatowego OSP. Za działalność zawodową i społeczną został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym i Brązowym Krzyżem Zasługi oraz wieloma honorowymi odznakami organizacji.

Za Kolskim Słownikiem Biograficznym, wyd. przez MTC w Kole w 2014 r.

R E K L A M A

Redakcja e-kolo.pl
Kontakt z autorem: [email protected]
DODAJ KOMENTARZ
Pamiętaj, że dodając komentarz łamiący prawy - narażasz się na konsekwencje prawne
Zgodnie z nowym rozporządzeniem RODO dotyczącym Ochrony Danych Osobowych, dodając komentarz jednoznacznie wyrażasz zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych na cele statystyczne odraz archiwalne (imię/nick, adres e-mail, adres IP). Więcej o polityce prywatności przeczytasz tutaj
WASZE KOMENTARZE (7) Pokaż komentarze