(13)
Słonecznie 25.2
Popularne tagi:

Czy radni przegłosują podwyżkę za odpady? Co z gabarytami?

Autor: Redakcja e-kolo.pl 26 Styczeń 2021 przeczytasz w ok. 2 min.
Czy radni przegłosują podwyżkę za odpady? Co z gabarytami?
© czytelnik
(13) | Czytano:
12,186 razy | przeczytasz w ok. 2 min.
odpady gabarytowe na ulicy Tuwima

Już jutro, podczas sesji Rady Miejskiej w Kole omawiany będzie projekt uchwały, złożony przez Burmistrza Miasta Koła Krzysztofa Witkowskiego zwiększający opłatę za odbiór odpadów z 18 zł na 21 zł za odpady segregowane.

R E K L A M A
13
Czytano:
12,186 razy
Udostępnij

Przypomnijmy, że jeśli uchwała zostanie przegłosowana - będzie to już druga podwyżka za odbiór odpadów w tej kadencji. Mieszkańcy miasta Koła płacili do końca 2019 roku kwotę 12,50 zł. W przeciągu tych kilkunastu miesięcy jest to zatem znaczny wzrost stawki.  

Przy omawianiu tej uchwały należy zwrócić szczególną uwagę na jeden aspekt. Mianowicie w przypadku podjęcia przez radnych uchwały złożonej przez burmistrza w proponowanej stawce za odbiór odpadów, ponownie nie znalazł się odbiór odpadów wielkogabarytowych z zabudowy wielorodzinnej. Aby tak się stało należałoby zmienić Regulamin utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Miejskiej Koło, który w obecnym stanie prawnym zakazuje składowania takich odpadów, a takiej uchwały burmistrz miasta nie przezdłożył. 

Przypomnijmy, że już drugi rok mieszkańcy sami muszą wywozić odpady wielkogabarytowe mimo iż płacą za odbiór odpadów.

Jak to wygląda w rzeczywistości?

Mimo, że składowanie odpadów wielkogabarytowych przy wiatach śmietnikowych jest zabronione, możemy zaobserwować na każdym osiedlu, gdzie różne opady zaczynając od mebli, lodówek, a na zużytych oponach kończąc zalegają przez wiele dni pod boksami na odpady tworząc co najmniej brzydki i nieestetyczny krajobraz kolskich osiedli.

Tutaj należy zaznaczyć, że kiedy odbiór takich odpadów był wliczony w stawkę na osiedlach odpady nie zalegały pod wiatami, ponieważ Miejski Zakład Usług Komunalnych w Kole systematycznie je usuwał.

Co myślą o tym nasi czytelnicy? Czekamy na Wasze komentarze w tej sprawie.

R E K L A M A
R E K L A M A
Komentarze (13)
dodając komentarz akceptujesz regulamin. Pamiętaj o wzajemnym szacunku! HejtSTOP
W związku ze znacznym obniżeniem kultury wpisów osób komentujacyh pod artykułami pragniemy poinformować, że wszelkie treści obrażające innych, zawierające wulgaryzmy i nie związane z treścią artykułu - będą usuwane, a autorzy komentarzy, którzy nie dostosują się do nałożonych przez redakcję wymagań - będą blokowani. Zależy nam na wysokim poziomie dyskusji! Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy
Ze względu na liczne łamanie regulaminu i próby ominięcia blokad - wprowadzono moderację komentarzy. Twój komentarz przed publikacją zostanie oceniony przez moderatora, czy nie łamie regulaminu oraz czy dotyczy tematu poruszanego w artykule. Wszystkie inne treści będą usuwane i niepublikowane.
Wyróżniony komentarz
Kolanka od urodzenia · 26 Styczeń 2021
Odpady wielkogabarytowe powinien odbierać MZUK. Jak ma sobie poradzić staruszka, której emerytura ledwo starcza na życie. Nie ma samochodu ani chętnych, którzy by jej starego grata wywieźli. Panie burmistrzu!! Empatii!!
kolanin · 27 Styczeń 2021
W innych gminach to są wyznaczone dni i gmina odbiera gabaryty
Kolanin · 27 Styczeń 2021
A może by tak wreszcie zacząć korzystać z monitoringu przy wiatach na osiedlach i w mieście? Czy te kamery to tylko dekoracja ...która też kosztuje? Może by tak Straż Miejska podległa burmistrzowi ... czy może policja ...ruszyły się z "siedzeń". Myślę że wpłynęłoby do kasy miejskiej trochę środków. A tak pensyjki lecą, sprzęt kosztuje, jest święty spokój ...a "pinindzy" jak nie było - tak nie ma. A jeśli nie chce się to burmistrza i Straż Miejską posłać do diabła - darmozjadów.
Boguś · 26 Styczeń 2021
Może by obniżyli opłaty za wywóz nieczystości
Boguś · 26 Styczeń 2021
Ja w domu segreguje śmieci i w śmietniku 120 litrowym mam niecałą połowę kosza uważam żeby nie podnosić ceny za wywóz dosyć mamy opłat
Jurek z Naiboi · 26 Styczeń 2021
Radni na pewno staną po stronie miasta. Żadnych podwyżek!
gość · 26 Styczeń 2021
Znalazłem na "fejsie" burmistrza wyjaśnienie, którego -jak pisze- nie mógł zamieścić na portalu informującym o podwyżkach: "W kwestii propozycji podwyżki cen za śmieci Szanowni Państwo z tej racji, że w artykule na e-kolo nie miałem szansy się wypowiedzieć, gdyż redakcja tego niezależnego portalu nawet nie raczyła poprosić mnie o wyjaśnienie przyczyn, czynię to tutaj. Obowiązujące przepisy prawa zabraniają gminom dopłacanie do systemu gospodarowania odpadami, czyli system musi być pokrywany wyłącznie z opłat od mieszkańców. W wyniku przetargu wygrała nasza spółka MZUK z ceną o 400 tysięcy wyższą niż wydaliśmy na system w 2020 roku. Kolejna oferta w przetargu firmy Pre Zero była wyższa o ponad 1 mln 750 tysięcy od oferty naszej spółki. Niestety prawo mówi, że te 400 tysięcy różnicy musi być pokryte z opłat. Przykre, ale my jako gmina nie możemy tych 400 tysięcy dołożyć, tak żeby uniknąć podwyżek. Ten chory przepis powoduje wszędzie zwyżki cen śmieci, nie tylko w gminach w naszym powiecie ale w całym kraju. Pragnę zapewnić, że gdybym tę różnicę mógł pokryć z budżetu miasta, tak bym właśnie zrobił żeby uniknąć podwyżek. Z poważaniem. K. Witkowski"
Liczacy · 26 Styczeń 2021
Czerwonemu jak zawsze nie zgadza się kasa. Może trzeba wziąć się do roboty i wyłapać niepłacących ludzi ( a jest ich dużo) i zapewnić lepszą segregacje w blokowiskach,bo tam faktycznie jej nie ma. Już te dwa działania przyczynia się do zrównoważenia kosztów i wpłat. Jeśli wpłacających jest tylko 17000 ludzi *21zł *12 mc =4.284.000 zł. MZUK ,po przetargu chce -3.869.580,21.zł PO co ta nadwyżka i podwyżka!!!!???
Dzidzia · 26 Styczeń 2021
Zuza · 26 Styczeń 2021
Mamy dość wiecznego bałaganu przy śmietnikach. Po co segregować śmieci. Może czas pomyśleć nad śmietnikami takimi jak w Holandii. Wszystko pod ziemią i dylko widać zsyp. Zbieracze puszek wszystko wywalają. Do śmietników w mieście w nocy wieś zeozi gabaryty i inne odpady żeby mniej płacić u siebie.
Kolanka od urodzenia · 26 Styczeń 2021
Odpady wielkogabarytowe powinien odbierać MZUK. Jak ma sobie poradzić staruszka, której emerytura ledwo starcza na życie. Nie ma samochodu ani chętnych, którzy by jej starego grata wywieźli. Panie burmistrzu!! Empatii!!
wyborca · 26 Styczeń 2021
Empatie to pokazali czerwoni w stanie wojennym,jak bili i strzelali do robotników.
Pis · 26 Styczeń 2021
Nie ma pojęcia odpad wielkogabarytowy ,ale odpady zmieszane.Więc niech zabierają,łaski nie robią
Hmm · 26 Styczeń 2021
Co tu myslec? Nowy rok, pandemia, nowe podwyzki- wszystko dla dobra narodu
Polityka
Wizyta Minister Marleny Maląg w naszym studiu podcastowym [WIDEO]
1 godzinę temu 257

Wizyta Minister Marleny Maląg w naszym studiu podcastowym [WIDEO]

Gmina Kłodawa
Pomóżmy wrócić Maciejowi do zdrowia
4 godziny temu 5,662

Pomóżmy wrócić Maciejowi do zdrowia

Miasto Koło
II Wiosenny Bieg Księżniczek w Kole. Gościem specjalnym Super Niania
4 godziny temu 2,871 1

II Wiosenny Bieg Księżniczek w Kole. Gościem specjalnym Super Niania

Gmina Koło
Spotkanie autorskie z Edytą Zarębską w ramach Tygodnia Bibliotek
5 godziny temu 576

Spotkanie autorskie z Edytą Zarębską w ramach Tygodnia Bibliotek

Powiat Kolski
Planowane wyłączenia prądu przez operatora w powiecie kolskim 27.05.2024
5 godziny temu 1,063

Planowane wyłączenia prądu przez operatora w powiecie kolskim 27.05.2024

Miasto Koło
W ostatnim tygodniu odeszli od nas [19-05 - 26-05-2024]
1 dzień temu 9,542

W ostatnim tygodniu odeszli od nas [19-05 - 26-05-2024]

R E K L A M A