R E K L A M A
R E K L A M A
Wiadomości Miasto Koło

Jakie listwy przypodłogowe?

27-01-2021 09:19 | Źródło: partner | Wyświetleń artykułu: 1,987 | Komentarzy: 1

Wykończenie mieszkania to niezwykle żmudny i długotrwały proces. Od tego, jakich materiałów podstawowych oraz wykończeniowych użyjemy, uzależniony jest estetyczny i elegancki charakter mieszkania. Diabeł tkwi w szczegółach nie tylko w przysłowiu, ale także w realnym życiu. Jeżeli nie zadbamy o wykończenie najdrobniejszych elementów, nasze mieszkanie będzie sprawiało wrażenie zaniedbanego czy też niedopracowanego. Niezależnie czy zdecydujemy się na podłogi drewniane, czy na płytki ceramiczne, warto zadbać o pasujące do całości listwy przypodłogowe.
Foto:partner
R E K L A M A

Jaką rolę pełnią listwy przypodłogowe?

Listwy przypodłogowe prócz podstawowego zadania, jakim jest zakrycie nierówności podłogi przy styku ze ścianą pełnią także inne ważne funkcje. Listwy, chronią nasze ściany przed zabrudzeniem kiedy myjemy np. płytki podłogowe, a także stanowią funkcje ozdobne. Wiele listew przypodłogowych oferuje także specjalne wypusty, które umożliwiają schowanie za listwami różnego rodzaju przewodów. Warto więc decyzję o rodzaju listew przypodłogowych podjąć już we wstępnej fazie decydowania o wystroju mieszkania. Do dyspozycji mamy bowiem nie tylko różne wysokości czy kolory, ale także rodzaje listew. Wśród nich wyróżnić możemy:

  • cokoły - listwy o pełnym przekroju, które są montowane bezpośrednio do ściany. Nie pozwalają na ukrycie przewodów, jednak w zamian mamy możliwość wyboru wyglądu listew, czy ma być on prosty, czy też frezowany lub rozszerzany ku dołowi.
  • listwy profilowe - a więc listwy, które umożliwiają w łatwy sposób na zagospodarowanie przewodów. Zazwyczaj montowane są przy użyciu specjalnych akcesoriów, które przytwierdzane są do ściany, a listwy są na nich podwieszane.
  • listwy chowane w ścianę - to specyficzny rodzaj listew, który stosowany jest w przypadkach, kiedy nie chcemy, żeby wykończeniowy element odstawał od ściany. Zazwyczaj wykorzystywany, jeśli na ścianie chcemy położyć ozdobny kamień lub inną wypukłą formę wykończeniową.

Jak wybrać listwy przypodłogowe?

Listwy przypodłogowe wykonane mogą być z drewna, materiału drewnopodobnego, a także metalu. W zależności od pomieszczenia możemy wybrać materiał, z jakiego chcemy mieć wykonane listwy. Chociaż drewno wygląda niezwykle elegancko i estetycznie, nie zawsze jest najlepszym rozwiązaniem. Bardzo częstym i popularnym rozwiązaniem szczególnie w łazienkach, jest wykonanie wykończeniówki z płytki łazienkowej, która użyta była na podłodze. Najczęściej jednak wybieranym rozwiązaniem jest zakup listew wykończeniowych wykonanych z MDF. Ich niewątpliwą zaletą jest fakt, że są ogólnodostępne, mamy możliwość wyboru nie tylko wzoru, ale także jednego z dziesiątek dostępnych kolorów. Jeśli chodzi o ich wytrzymałość, są one mniej trwałe niż drewno, jednak w przypadku normalnego użytkowania, mogą ozdabiać nasz dom przez wiele lat. Innym rozwiązaniem, które wykorzystywane jest zazwyczaj do nowoczesnych wnętrz, są listwy metalowe, a więc wykonane ze stali nierdzewnej lub aluminium. Jest to bardzo trwałe rozwiązanie, chociaż nie zawsze może wpasować się w nasz wystrój i charakter mieszkania.

Wygląd listew powinien być uzależniony od pomieszczenia, w którym chcemy je zamontować. Jeśli dysponujemy małymi pomieszczeniami, lepiej wybrać listwy, które są dosyć wąskie (4-5 cm), nie będą sprawiały wrażenia przytłoczenia. Jeśli z jakiegokolwiek powodu zależy nam na tym, aby wykończeniowy element podłogi był szerszy, należy dopasować go do kolorystyki ścian, żeby nie rzucał się w oczy. Standardowej wielości i wysokości pomieszczenia najlepiej zdobią standardowe listwy, których szerokość wynosi od 6 do 8 cm. Kiedy zaś, nasze pomieszczenia są wysokie, warto zdecydować się na nieco szersze listwy wykończeniowe (10 cm i więcej). Niewiele osób wie, że listwami wykończeniowymi możemy podkreślać różne części pomieszczenia. Jeśli zależy nam na optycznym powiększeniu podłogi, warto zdecydować się na szerokie wykończeniówki w kolorze, jaki ma podłoga. Gdy zaś chcemy uzyskać efekt niższych ścian, warto zdecydować się na kontrastowy kolor listew.

R E K L A M A

Redakcja e-kolo.pl
Kontakt z autorem: [email protected]
DODAJ KOMENTARZ
Pamiętaj, że dodając komentarz łamiący prawy - narażasz się na konsekwencje prawne
Zgodnie z nowym rozporządzeniem RODO dotyczącym Ochrony Danych Osobowych, dodając komentarz jednoznacznie wyrażasz zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych na cele statystyczne odraz archiwalne (imię/nick, adres e-mail, adres IP). Więcej o polityce prywatności przeczytasz tutaj
WASZE KOMENTARZE (1) Pokaż komentarze

ZOBACZ TAKŻE

NAJNOWSZE

REKLAMA