× Nowość! Gdzie zjeść? - baza gastronomiczna powiatu
Słonecznie -0.7
Prowadzisz firmę? Chcesz dotrzeć do lokalnych klientów?

Kolejny jaz pozwoli walczyć z suszą. Otwarcie w Barłogach

Autor: Redakcja e-kolo.pl 08 Czerwiec 2021 przeczytasz w ok. 2 min.
Kolejny jaz pozwoli walczyć z suszą. Otwarcie w Barłogach
© redakcja e-kolo.pl
(0) | Czytano:
9,158 razy | przeczytasz w ok. 2 min.

Susza rolnicza jest obecnie bardzo dużym wyzwaniem dla Polski. Przeciwdziałanie jej skutkom obliguje Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie do administrowania zasobami wód w sposób zrównoważony i kompleksowy. Cel ten ma być realizowany poprzez opracowanie dokumentów planistycznych, realizację działań retencyjnych, jak i poprzez edukację społeczną.

R E K L A M A
0
Czytano:
9,158 razy
Udostępnij

W ramach Programu Kształtowania Zasobów Wodnych Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Poznaniu wybudował 6 jazów na rzece Rgilewce. Inwestycje te zlokalizowane są w gminach Grzegorzew i Kłodawa we wschodniej Wielkopolsce, która boryka się z największymi deficytami wody. Koszt inwestycji wyniósł 10 630 817 zł. Uzyskana dzięki temu retencja wyniesie 21 tys. m3, bezpośrednim zasięgiem oddziaływania objęty zostanie obszar o powierzchni 284 ha, a pośrednim obszar o powierzchni blisko 3 tys. ha.

Kolejną inwestycją zrealizowaną w powiecie konińskim było zadanie polegające na odprowadzeniu wody z polderu Barłogi do rzeki Warty w gminie Rzgów. Celem inwestycji była budowa pompowni odwadniającej, umożliwiającej odprowadzenie wód roztopowych i deszczowych z terenu polderu Barłogi na wypadek wystąpienia wielkich wód w korycie rzeki Warty oraz dużego spływu wód z terenu polderu.

Wody Polskie opracowały plan przeciwdziałania skutkom suszy (PPSS)

Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie zakończyło prace nad projektem planu przeciwdziałania skutkom suszy. Tym samym nasz kraj znalazł się w gronie 10 państw europejskich, które stworzyły i przyjęły taki dokument planistyczny. Ma on wskazać najistotniejsze kierunki działań, które pomogą zapobiec kryzysowi wodnemu w Polsce. Podkreślano w nim kluczową rolę jednostek samorządu terytorialnego we wdrażaniu ustaleń PPSS. Końcowym etapem przygotowania planu będzie jego przyjęcie w drodze rozporządzenia ministra właściwego do spraw gospodarki wodnej.

aPZRP

Plany zarządzania ryzykiem powodziowym są opracowywane na 6 lat. Obecnie po raz pierwszy są aktualizowane. Zaplanowano w nich najważniejsze działania dotyczące bezpieczeństwa mieszkańców zagrożonych terenów. Do 22 września br. potrwają, ogłoszone przez Ministra Infrastruktury i koordynowane przez Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie, konsultacje społeczne projektów aktualizowanych PZRP. W sumie odbędą się w aż 28 miejscowościach w całym kraju.

Źródło: Wody Polskie

W uroczystości otwarcia jazu w miejscowości Barłogi wzięli udział m.in. Poseł RP Leszek Galemba, Starosta Kolski Robert Kropidłowski, Przemysław Daca, Prezes Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie, Wójt Gminy Grzegorzew Bożena Dominiak, Przewodniczący Rady Gminy Grzegorzew Tadeusz Sosnowski wraz z przedstawicielami Rady, i inni.

najlepsze oc - ocsamochodu.pl

MATERIAŁ WIDEO
MATERIAŁ WIDEO


Oceń artykuł
średnia ocena: 0 liczba głosów: 0
R E K L A M A
R E K L A M A
Komentarze (0)
dodając komentarz akceptujesz regulamin. Pamiętaj o wzajemnym szacunku! HejtSTOP
W związku ze znacznym obniżeniem kultury wpisów osób komentujacyh pod artykułami pragniemy poinformować, że wszelkie treści obrażające innych, zawierające wulgaryzmy i nie związane z treścią artykułu - będą usuwane, a autorzy komentarzy, którzy nie dostosują się do nałożonych przez redakcję wymagań - będą blokowani. Zależy nam na wysokim poziomie dyskusji! Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy
Ze względu na liczne łamanie regulaminu i próby ominięcia blokad - wprowadzono moderację komentarzy. Twój komentarz przed publikacją zostanie oceniony przez moderatora, czy nie łamie regulaminu oraz czy dotyczy tematu poruszanego w artykule. Wszystkie inne treści będą usuwane i niepublikowane.
Gmina Kłodawa
Kino Objazdowe zaprasza do Kłodawy. Cztery propozycje czekają na Was
1 godzinę temu 229

Kino Objazdowe zaprasza do Kłodawy. Cztery propozycje czekają na Was

Gmina Kościelec
Jarmark Świąteczny w Gminnym Domu Kultury w Kościelcu
1 godzinę temu 561

Jarmark Świąteczny w Gminnym Domu Kultury w Kościelcu

Gmina Kościelec
Kościelec - Gminny Konkurs Plastyczny
2 godziny temu 201

Kościelec - Gminny Konkurs Plastyczny

Miasto Koło
Dwa wilki zarejestrowane w kolskim Nadleśnictwie [WIDEO]
5 godziny temu 9,493

Dwa wilki zarejestrowane w kolskim Nadleśnictwie [WIDEO]

Wypadki
Zderzenie czołowe na prostym odcinku drogowym
5 godziny temu 7,332

Zderzenie czołowe na prostym odcinku drogowym

Miasto Koło
To już pewne. Liczba radnych w Kole zmniejszy się o 6 osób!
1 dzień temu 8,558 9

To już pewne. Liczba radnych w Kole zmniejszy się o 6 osób!

R E K L A M A